Zamonaviy texnikalar ko‘rgazmasi
Navoiyda "O'zqishloqxo'jalikmashlizing" aksiyadorlik lizing kompaniyasi tomonidan qishloq xo'jaligi texnikalari ko'rgazmasi o'tkazildi. Navoiy va Buxoro viloyatlari fermerlari ishtirok etgan tadbirda mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan 44 rusumdagi eng zamonaviy texnika va agregatlar namoyish etildi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda qishloq xo'jaligi sohasini yanada isloh qilish, yerlarning meliorativ holatini yaxshilash, zamonaviy texnikalardan keng va samarali foydalanishga alohida e'tibor qaratilayotgani ta'kidlandi.
– Bunday ko'rgazmalar fermerlar uchun katta imkoniyat yaratadi, – deydi "O'zqishloqxo'jalikmashlizing" kompaniyasi Navoiy viloyati filiali mutaxassisi Umar Qurbonov. – Tadbirda viloyat fermerlari tomonidan 77 dona texnika va agregat xarid qilish bo'yicha 4,5 milliard so'mlik shartnoma imzolandi. Buxorolik fermerlar ham bu borada qator kelishuvlarga erishdilar.
Darhaqiqat, 2014-yili Navoiy viloyati fermerlarining og'irini yengil qilish maqsadida kompaniya tomonidan 133 dona zamonaviy texnika lizing asosida yetkazib berildi. Joriy yilda bu ko'rsatkich 255 ga yetishi kutilmoqda.
– Ko'rgazmada xo'jaligimiz uchun zarur tejamkor haydov traktorini xarid qildik, – deydi Xatirchi tumanidagi "G'ofurjon Abduxoliqov" fermer xo'jaligi rahbari Bobosher Xoliqov. – Ellik gektar yerimiz bor. Paxta va g'alladan yiliga o'rtacha 40 sentnerdan hosil olamiz. Yangi texnika hosildorlikni yanada oshirish imkonini beradi.

Выставка современной техники
В Навои акционерной лизинговой компанией "Узсельхозмашлизинг" проведена выставка сельскохозяйственной техники. На выставке, в которой приняли участие фермеры Навоийской и Бухарской областей, были представлены самая современная техника и агрегаты 44 марок отечественного производства.
На открытии выставки отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему реформированию сельскохозяйственной сферы, улучшению мелиоративного состояния земель, широкому и эффективному использованию современной техники.
– Такие выставки создают большие возможности для фермеров, – говорит специалист Навоийского областного филиала компании "Узсельхозмашлизинг" Умар Курбонов. – На мероприятии фермерами области были заключены договоры на общую сумму 4,5 миллиарда сумов по закупке 77 единиц техники и агрегатов. Бухарские фермеры также достигли ряда подобных соглашений.
В 2014 году фермерам Навоийской области компанией на основе лизинга было поставлено 133 единиц современной техники. В текущем году ожидается, что этот показатель достигнет 255.
- На выставке мы закупили необходимый для нашего хозяйства экономичный пахотный трактор, – говорит руководитель фермерского хозяйства «Гофуржон Абдухоликов» Хатырчинского района Бобошер Холиков. – В нашем распоряжении – 50 гектаров земли. Ежегодно получаем в среднем с гектара по 40 центров хлопка и зерна. Новая техника позволит нам еще больше увеличить урожайность.