Toshkentda Vengriya elchixonasi ochildi
O‘zbekiston va Vengriya davlat madhiyalari yangradi. Elchixona binosida Vengriya hamda Yevropa Ittifoqining bayroqlari ko‘tarildi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri A.Komilov bu yil O‘zbekiston bilan Vengriya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25-yil to‘lgani, ushbu elchixona mamlakatlarimiz hamkorligi tarixida yangi sahifa ochishi va uni yanada rivojlantirishda muhim bo‘g‘in bo‘lishini ta’kidladi.
Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyarto elchixona ochilishiga ko‘rsatgan ko‘magi va o‘zaro hamkorlik rivojiga e’tibori uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi. Ushbu muassasa ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qilishi, shu bilan birga, Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari hamkorligi rivojiga ham munosib hissa qo‘shishini qayd etdi.
Tadbirda mamlakatimizdagi diplomatik korpus vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyarto rahbarligidagi delegatsiya a’zolari qator vazirlik va idoralarda uchrashuvlar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev bilan muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, ularni huquqiy jihatdan mustahkamlash masalalari haqida so‘z yuritildi.
Mehmonlarga 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida so‘zlab berildi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida davlat hokimiyati tizimida Oliy Majlisning rolini oshirish, parlament nazoratini kuchaytirish, qonun ijodkorligi sifatini oshirish, sud-huquq tizimini takomillashtirish bo‘yicha izchil islohotlar olib borilayotgani qayd etildi.
Davlatlararo munosabatlarni rivojlantirishda parlamentlararo aloqalar muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi. Ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga doir masalalar yuzasidan fikr almashildi.
– Vengriya O‘zbekiston taraqqiyotiga hurmat bilan qaraydi, – dedi Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyarto. – O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi xalqaro hamkorlik uchun ajoyib imkoniyatlar ochmoqda. Investitsiya, pul-valyuta siyosatida ijobiy o‘zgarishlar kutilmoqda. Vengriya O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiyot, qishloq va suv xo‘jaligi, farmatsevtika va boshqa sohalarda hamkorlikni kengaytirish niyatida.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri A.Komilov bilan uchrashuvda O‘zbekiston va Vengriyaning siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorligiga doir dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Davlatlararo hamkorlikni yanada kengaytirish, ishbilarmon va ilmiy doiralar, madaniyat va san’at faollari o‘rtasida aloqalarni mustahkamlashdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda moliya, qishloq va suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va ta’lim sohalaridagi istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan Vengriya Inson resurslari vazirligi o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasida 2017-2020-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Vengriya delegatsiyasi Tashqi savdo vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi rahbarlari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi.

В Ташкенте открылось посольство Венгрии
На мероприятии прозвучали государственные гимны Узбекистана и Венгрии. Над зданием посольства подняты флаги Венгрии и Европейского Союза.
Министр иностранных дел Республики Узбекистан А.Камилов отметил, что в нынешнем году исполнилось 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Венгрией, посольство откроет новую страницу в истории узбекско-венгерских отношений и послужит дальнейшему их развитию.
Министр внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петер Сийарто выразил благодарность руководству Узбекистана за оказанное содействие в открытии посольства и уделяемое внимание развитию двустороннего сотрудничества. Он отметил, что посольство будет способствовать дальнейшему расширению связей между нашими странами и вместе с тем внесет достойный вклад в развитие сотрудничества между государствами Центральной Европы и Центральной Азии.
В церемонии приняли участие представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, работники средств массовой информации.
Делегация во главе с министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийарто провела встречи в ряде министерств и ведомств.
В ходе встречи с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошевым обсуждены перспективные направления сотрудничества наших стран, вопросы укрепления их правовой основы.
Гостям рассказано о Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Отмечалось, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева осуществляются последовательные реформы по повышению роли Олий Мажлиса в системе государственной власти, усилению парламентского контроля, повышению качества законотворческой деятельности, совершенствованию судебно-правовой системы.
Подчеркивалось, что межпарламентские связи занимают важное место в развитии межгосударственных отношений. Состоялся обмен мнениями по укреплению сотрудничества между законодательными органами двух стран.
- Венгрия с уважением относится к развитию Узбекистана, - отметил министр внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петер Сийарто. - Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан открывает прекрасные возможности для международного сотрудничества. Ожидаются положительные изменения в инвестиционной, денежно-кредитной политике. Венгрия стремится к расширению сотрудничества с Узбекистаном в торгово-экономической, сельско- и водохозяйственной, фармацевтической и других сферах.
На встрече с министром иностранных дел Республики Узбекистан А.Камиловым обсуждены актуальные вопросы сотрудничества Узбекистана и Венгрии в политическом, торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других направлениях.
Стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии межгосударственного сотрудничества, укреплении связей между деловыми и научными кругами, деятелями культуры и искусства.
На встрече обсуждены перспективные проекты в сферах финансов, сельского и водного хозяйства, переработки сельхозпродукции и образования.
После завершения переговоров подписано Соглашение между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Министерством человеческих ресурсов Венгрии о сотрудничестве в сфере здравоохранения на 2017-2020 годы.
Делегация Венгрии провела также встречи с руководителями Министерства внешней торговли, Министерства сельского и водного хозяйства, Государственного комитета по инвестициям, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.