Qo‘qondan Andijonga elektrichka qatnovi yo‘lga qo‘yiladi
Tez kunda Qo‘qon, Marg‘ilon va Andijon shaharlari o‘rtasida elektrichka qatnay boshlaydi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Farg‘ona mexanika zavodiga tashrifi chog‘ida shu haqda ma’lum qilindi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mamlakatimiz temir yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish, aholiga qulay, arzon va xavfsiz transport xizmati ko‘rsatish yo‘lida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Farg‘ona vodiysining yirik shaharlari o‘rtasida elektrichka harakati yo‘lga qo‘yilayotgani bu boradagi muhim qadamlardan bo‘ladi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan ushbu yo‘nalishlar uchun 5 elektrichka modernizatsiya qilindi. Natijada transport vositalarining tashqi va ichki qiyofasi butunlay o‘zgargan. Vagonlarga konditsioner, zamonaviy o‘rindiqlar o‘rnatilgan. Xorijdan yana 10 elektropoyezd olib keltirish rejalashtirilgan. Har bir elektrichka 6 vagondan iborat.
Joriy yilda Farg‘onadan Marg‘ilongacha bo‘lgan temir yo‘lni elektrlashtirish ishlari yakunlanadi.
Prezidentimiz mazkur turdagi temir yo‘l transport qatnovining yo‘lga qo‘yilishi Farg‘ona vodiysi aholisining turmush darajasi va sifatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Ilgari Farg‘ona vodiysida elektropoyezd qatnaydi desa, birov ishonmasdi. Endi Qo‘qondan Andijonga bir soatda yetib borish mumkin. Bu ham xalqimizning uzog‘ini yaqin qilish borasidagi, odamlar manfaatini ko‘zlab amalga oshirilayotgan islohotlarimiz samarasidir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish, Farg‘ona shahar vokzali binosi qurilishini nihoyasiga yetkazish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

An electric train will travel from Kokand to Andijan
In the coming days, electric train will start traveling between the cities of Kokand, Margilan and Andijan. This was reported during the visit of President Shavkat Mirziyoyev to Fergana mechanical plant.
Consistent work is carried out at the initiative of the head of our state on modernization of the railway network of our country, providing population with qualitative, affordable and safe transportation services. Establishment of the movement of electric train between the large cities of Fergana valley is one of the important steps in this direction.
“Uzbekiston temir yollari” (Uzbekistan railways) joint stock company has modernized 5 electric trains for these directions. As a result, the exterior and interior of vehicles has changed radically. There are air conditioners, modern comfortable seats in wagons. It is planned to bring 10 more electric trains from abroad. Each electric train consists of 6 wagons.
By the end of this year, activities on electrifying the railway from Fergana to Margilan will be completed.
The President of our country noted that establishment of movement of this electric train will be of great importance in raising the level and quality of life of the population of Fergana valley.
Few would have believed if someone earlier said that electric train would travel in Fergana valley. Now Andijan can be reached from Kokand in an hour. This is also the fruit of reforms carried out on the way of interests of our people, creating conditions and amenities that are even more favorable for our compatriots, said Shavkat Mirziyoyev.
Responsible officials were given appropriate instructions on consistent continuation of activities in this direction, completing the construction of Fergana railway station building.