Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Farg‘onadagi Nuroniylar maskaniga tashrif buyurdi
Prezidentimiz Farg‘ona viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Farg‘ona shahridagi Nuroniylar maskanida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Mamlakatimizda nuroniylarga hurmat-ehtirom ko‘rsatish, ularni ijtimoiy muhofaza qilish, turmush sharoitini yanada yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Prezidentimizning 2016-yil 28-dekabrdagi “O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joylarda faxriylarning vaqtini mazmunli o‘tkazishi uchun barcha sharoit yaratilmoqda. Farg‘onadagi Nuroniylar maskani Al-Farg‘oniy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida barpo etilgan. Bu yerda keksalar uchun zarur bo‘ladigan barcha jihatlar e’tiborga olingan. O‘zbek va jahon adabiyotlari bilan boyitilgan kutubxona, zamonaviy sport anjomlari bilan jihozlangan sport zali, tibbiyot xonasi, fitobar, choyxona nuroniylar xizmatida.
Mohir hunarmandlar qo‘lida sayqal topgan ayvonlar, naqshinkor ustunlar ijtimoiy markaz husniga husn qo‘shgan.
Prezidentimiz bu yerdagi sharoitlarni yanada yaxshilash, xususan, keksalar uchun avtobus ajratish zarurligini ta’kidladi. Nuroniylarning yoshlar bilan ishlashining izchilligini ta’minlash, jamiyatimiz ma’naviy barqarorligini mustahkamlashda ularning o‘rnini oshirish bo‘yicha tavsiyalar bildirdi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил комплекс "Нуронийлар маскани" в городе Фергане
Во второй день поездки в Ферганскую область Президент нашей страны ознакомился с условиями, созданными в комплексе "Нуронийлар маскани".
В нашей стране особое внимание уделяется проявлению внимания и почтения к представителям старшего поколения, их социальной защите, дальнейшему улучшению условий жизни. Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана" от 28 декабря 2016 года.
На местах создаются все условия для организации содержательного досуга ветеранов. Комплекс "Нуронийлар маскани" в Фергане возведен в парке культуры и отдыха имени Ал-Фаргони. Здесь предусмотрены необходимые для людей старшего поколения удобства. В распоряжении аксакалов библиотека с национальной и мировой литературой, спортивный зал, оснащенный современным спортивным инвентарем, медицинский кабинет, фитобар, чайхана.
Приумножают красоту социального центра изготовленные искусными ремесленниками террасы, резные колонны.
Президент нашей страны отметил, что необходимо еще более улучшить созданные здесь условия, в частности выделить автобус для людей старшего возраста. Даны рекомендации по обеспечению последовательности работы аксакалов с молодежью, повышению их роли в укреплении духовной стабильности в обществе.