Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Farg‘onadagi Nuroniylar maskaniga tashrif buyurdi
Prezidentimiz Farg‘ona viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Farg‘ona shahridagi Nuroniylar maskanida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Mamlakatimizda nuroniylarga hurmat-ehtirom ko‘rsatish, ularni ijtimoiy muhofaza qilish, turmush sharoitini yanada yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Prezidentimizning 2016-yil 28-dekabrdagi “O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joylarda faxriylarning vaqtini mazmunli o‘tkazishi uchun barcha sharoit yaratilmoqda. Farg‘onadagi Nuroniylar maskani Al-Farg‘oniy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida barpo etilgan. Bu yerda keksalar uchun zarur bo‘ladigan barcha jihatlar e’tiborga olingan. O‘zbek va jahon adabiyotlari bilan boyitilgan kutubxona, zamonaviy sport anjomlari bilan jihozlangan sport zali, tibbiyot xonasi, fitobar, choyxona nuroniylar xizmatida.
Mohir hunarmandlar qo‘lida sayqal topgan ayvonlar, naqshinkor ustunlar ijtimoiy markaz husniga husn qo‘shgan.
Prezidentimiz bu yerdagi sharoitlarni yanada yaxshilash, xususan, keksalar uchun avtobus ajratish zarurligini ta’kidladi. Nuroniylarning yoshlar bilan ishlashining izchilligini ta’minlash, jamiyatimiz ma’naviy barqarorligini mustahkamlashda ularning o‘rnini oshirish bo‘yicha tavsiyalar bildirdi.

President Shavkat Mirziyoyev visited “Nuroniylar maskani” complex in the city of Fergana
President of our country got acquainted with conditions created in “Nuroniylar maskani” complex on the second day of the trip to Fergana region.
In our country, special attention is paid to showing attention and respect to representatives of the older generation, their social protection, further improving the living conditions. The Decree of the President of our country “On measures of further improving activities of the “Nuroniy” Foundation on social support of veterans of Uzbekistan” of December 28, 2016 serves as an important guide to action in this direction.
All conditions are created for organizing meaningful leisure for veterans at places. “Nuroniylar maskani” complex in Fergana is built in the park of culture and recreation named after Al-Fargoni. It provides necessary conditions for the older generation. Aksakals may use a library with national and world literature, a gym equipped with modern sports equipment, medical office, phytobar and a teahouse.
Terraces and carved columns created by skilled artisans are increasing the beauty of the social center.
The President of our country noted that it is necessary to further improve conditions that are created here, in particular, to allocate a bus for older people. Recommendations were given on ensuring consistency of aksakals’ activities with youth, increasing their role in strengthening spiritual stability in society.