Namanganlik yosh qutqaruvchilar g‘olib
Namanganda o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Yosh qutqaruvchi” musobaqasining mamlakat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Sog‘liqni saqlash vazirliklari, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati Markaziy kengashi hamkorligida tashkil etilgan musobaqada Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan 14 jamoa ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida yosh avlodni har tomonlama yetuk insonlar etib tarbiyalash, ularning jismoniy va intellektual salohiyatini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Mazkur musobaqa ham navqiron avlodni harbiy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularning fuqaro muhofazasiga oid bilimini boyitish, yoshlarda favqulodda holatlarda to‘g‘ri harakat qilish va o‘zgalarga yordam berish ko‘nikmasini shakllantirishga xizmat qilmoqda.
– Yoshlarda favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bunday holatlar sodir bo‘lganda to‘g‘ri harakat qilishga oid nazariy bilim va amaliy ko‘nikma hosil qilish, ularni har qanday favqulodda holatga ham ruhan, ham jismonan tayyorlab borish muhim vazifadir, – deydi O‘zbekiston Respublikasi favqulodda vaziyatlar vaziri R.Jo‘rayev. – An’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan mazkur musobaqa ham bu borada muhim ahamiyatga ega.
Yosh qutqaruvchilar 5 shart asosida bilim va ko‘nikmasini chaqqonlik, dovyuraklik, qat’iyatlilik, hushyorlik va qutqaruvchi uchun zarur bo‘ladigan boshqa fazilatlarni namoyon qilish orqali sinovdan o‘tkazdi.
Namangan viloyatining “Qalqon” jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Samarqand viloyatining “Bunyodkor” jamoasi ikkinchi, Navoiy viloyatining “Vatanparvar” jamoasi uchinchi o‘rinni egalladi.

Победили юные наманганские спасатели
В Намангане состоялся республиканский этап соревнования "Юный спасатель" среди учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
В соревновании, организованном Министерством по чрезвычайным ситуациям совместно с министерствами высшего и среднего специального образования, здравоохранения Республики Узбекистан, Центрального совета общественного движения молодежи “Камолот”, участвовали 14 команд из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Подчеркивалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется воспитанию гармонично развитого поколения, повышению его физического и интеллектуального потенциала. Данное соревнование способствует военно-патриотическому воспитанию молодого поколения, обогащению знаниями по гражданской обороне, формированию у молодежи навыков правильного реагирования при чрезвычайных ситуациях и оказания первой помощи.
– Формирование у молодежи теоретических знаний и практических навыков при предотвращении чрезвычайных ситуаций и правильного реагирования при возникновении подобных ситуаций, ее психическая и физическая подготовка к любой чрезвычайной ситуации является важной задачей, – говорит министр по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Р.Жураев. – Данное традиционное соревнование имеет важное значение для решения задач в данном направлении.
Юные спасатели испытали свои знания и навыки по 5 условиям путем проявления ловкости, храбрости, решительности, бдительности и других необходимых для спасателя качеств.
По итогам победила команда “Калкон” Наманганской области. Второго места удостоилась команда “Бунёдкор” Самаркандской области, третьего - команда “Ватанпарвар” Навоийской области.
Участники были также награждены по таким номинациям, как “Лучший девиз команды”, “Лучший фотоальбом о деятельности клуба”, “Лучший видеоролик о деятельности клуба”, “Лучшая выставка”, “Лучшая клубная форма”, “Лучший командный флаг”, “Лучшая команда-знаток”, “Команда, оказавшая лучшую медицинскую помощь”, “Команда с лучшей горной подготовкой”, “Самая сплоченная команда”, “Лучшая спасительница”, “Лучший спасатель”.