O‘zbekistonlik ishbilarmonlar Shveytsariyada
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, “O‘zfarmsanoat” aksiyadorlik konserni, Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi, shuningdek, mamlakatimiz to‘qimachilik va farmatsevtika sohasida faoliyat yuritayotgan o‘nga yaqin kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Forumda shveytsariyalik biznesmenlarga O‘zbekistonda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksport salohiyati, Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘rsatayotgan xizmatlar, ikki tomonlama hamkorlik yo‘lida erishilgan natijalar va ustuvor yo‘nalishlar, o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning xorijiy xaridorlar uchun tijorat takliflari to‘g‘risida ma’lumotlar taqdim etildi.
Biznes-forum doirasida erishilgan kelishuvga muvofiq, Shveytsariya va Yevropa Ittifoqi davlatlaridagi import qiluvchi korxonalar, yirik savdo tarmoqlari va riteyl-kompaniyalar, tadbirkorlar uyushmalari, birlashmalari va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlik o‘rnatish, uni yanada faollashtirish, xususan, ushbu mamlakatlar bozorida O‘zbekiston kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari mahsulotlarini eksportga yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish, yurtimiz tadbirkorlarining yirik ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishi, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, zarur litsenziya va sertifikatlar olish ishlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Jamg‘armaning Shveytsariya va Yevropa Ittifoqi davlatlaridagi vakolatxonalari tizimli asosda bozor kon’yunkturasini o‘rganadi, marketing tadqiqotlar o‘tkazib, mazkur davlatlarga O‘zbekiston mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha qonunchilik sohasiga oid axborot bilan almashadi.
Ikki tomonlama muzokaralar chog‘ida tomonlar tegishli sohalarda hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qildi. Shveytsariya kompaniyalari vakillari O‘zbekiston kompaniyalarining tijorat takliflari, hamkorlikda amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Shveytsariyaning alohida saqlashni talab etadigan farmatsevtika preparatlari va substansiyalarini tashishda qo‘llaniladigan maxsus farmatsevtika konteynerlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “SkyCell AG” kompaniyasida bo‘ldi. “Uzgermed Pharm” qo‘shma korxonasi va “SkyCell AG” kompaniyasi o‘rtasida o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini xorij bozoriga yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ayni paytda Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mamlakatimizning Germaniya Federativ Respublikasidagi elchixonasi bilan hamkorlikda konservalangan palovni Germaniya va Shveytsariya bozorlariga eksport qilishni tashkil etish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Xorijiy mamlakatlar bilan ushbu mahsulot turini import qilish uchun Yevropa Ittifoqi qonunchiligiga muvofiq talab etiladigan sertifikatni olish borasida muzokaralar olib borilmoqda.

Businessmen of Uzbekistan visited Switzerland
The event was attended by representatives of the Chamber of Commerce and Industry, “Uzfarmsanoat” JSC and the Fund for supporting export of small business and private entrepreneurship under the National bank for foreign economic activity of the Republic of Uzbekistan, as well as about ten companies of our country engaged in textile and pharmaceutical industries.
Swiss businessmen were provided with information on the export potential of small business and private entrepreneurship entities, services provided by the Fund, and the achieved results, priority areas for bilateral cooperation, commercial offers of producers of Uzbekistan for foreign buyers.
An agreement has been reached within the framework of the business forum, according to which activities on establishment and further intensifying cooperation with importing enterprises, large trading networks and retail companies, business associations and other partner organizations in Switzerland and countries of the European Union with the goal of exporting products of small business and private entrepreneurship entities to markets of these countries, participation of entrepreneurs of Uzbekistan in exhibitions and fairs, conducting joint activities, obtaining necessary licenses and certificates, will be organized.
Representative office of the Fund in Switzerland and European Union countries will also study market conditions, conduct marketing research, exchange information in the sphere of legislation on implementation of export of products from Uzbekistan to Europe on a systematic basis.
During bilateral business negotiations, the parties discussed issues of establishing cooperation in relevant areas. Representatives of Swiss companies were acquainted with commercial offers of Uzbek companies, promising projects for joint implementation.
The delegation of Uzbekistan visited “SkyCell AG” (Switzerland) company, which is specialized in development and production of special pharmaceutical containers used for transportation of pharmaceuticals and substances that require special storage conditions. An agreement have been reached between “Uzgermed Pharm” JV and “SkyCell AG” company on establishing cooperation in export of products of Uzbekistan to foreign markets.
At present, the Fund for supporting export of small business and private entrepreneurship in cooperation with the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the FRG is considering the issue of organizing the export of canned pilaf to markets of Germany and Switzerland. Negotiations are in progress with the foreign party on obtaining a corresponding certificate required in accordance with EU legislation when importing this type of product.