Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligida joriy yil 15 iyun kuni AQSH elchisi Pamela Spratlen (Pamela Spratlen) bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2017-06-20 | Ta’lim
Uchrashuv AQSHning favqulodda va muxtor elchisi tashabbusiga ko‘ra tashkil etildi. AQSH elchisini Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri R.Qosimov qabul qildi.
Uchrashuvdan maqsad – hurmat tashrifi va oliy ta’lim sohasidagi o‘zbek-amerika tomonlarning hamkorlik aloqalari istiqbollarini muhokama qilishdan iborat.
Elchi Spratlen suhbat boshida AQSH va O‘zbekistonning oliy ta’lim sohasidagi hamkorligini yuqori darajada ekanligini qayd etib o‘tdi. “Bizning oliy ta’lim sohasidagi hamkorligimiz ikki tomonlama o‘zaro hamkorlikning o‘ta muhim yo‘nalishlaridan birini tashkil qiladi”, - dedi elchi.
So‘ngra elchi AQSHda 3 ming atrofidagi oliy ta’lim muassasalari, ya’ni universitetlar va ilmiy markazlar faoliyat ko‘rsatishini qayd etib, ko‘plab Amerika universitetlari fan va ta’lim sohasida katta yutuqlarga erishib, jahonning yetakchi ta’lim muassasalariga aylanganligini ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuvda oliy ta’lim sohasidagi ikki tomonlama o‘zaro hamkorlik aloqalarni mustahkamlashga doir boshqa masalalar ham muhokama qilindi.

В минвузе 15 июня 2017 года состоялась встреча с послом США в Узбекистане Памелой Спратлен (Pamela Spratlen).
2017-06-20 | Образование
Встреча состоялась по инициативе Чрезвычайного и Полномочного Посла США. Посла США принимал министр высшего и среднего специального образования Р. Касымов.
Цель встречи – визит вежливости и обсуждение перспективных вопросов узбекско-американского сотрудничества в области высшего образования.
Посол Спратлен в самом начале беседы отметила высокий уровень сотрудничества в области высшего образования между США и Узбекистаном. «Наше сотрудничество в области образования является одним из важнейших направлений двухстороннего сотрудничества» отметила посол.
Далее, посол подчеркнула, что в США функционирует около 3 тысяч учреждений высшего образования т.е. университетов и научных центров. Многие американские университеты являются ведущими вузами в мире и достигли наивысших результатов в научной и образовательной сфере.
На встрече были обсуждены и другие вопросы, связанные с укреплением двусторонних связей в сфере высшего образования.