Tibbiyot kollejlari faoliyati takomillashtirilmoqda
Bugun mamlakatimizda yoshlarni o‘zi tanlagan sohaning malakali mutaxassisi bo‘lib yetishishi uchun tizimda izchil islohotlar o‘tkazilmoqda. Ta’lim muassasalarining moddiy-texnik bazasi zamon talabiga to‘liq javob berish uchun amaliy ishlar qilinmoqda. Ammo sohani o‘rganishlar yurtimizda kasb-hunar kollejlari o‘quvchi qizlarining egallagan kasbi bo‘yicha ishga joylashtirishda o‘z yechimini kutayotgan masalalar borligini ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, bu jihat tibbiyot kollejlari bitiruvchilari o‘rtasida yanada yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Misol uchun, 2015-2016 o‘quv yilida Toshkent shahridagi tibbiyot kollejlarini 8274 nafar o‘quvchi bitirgan bo‘lsa,ularning bor-yo‘g‘i 33 foizi o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ish bilan ta’minlangan,xolos.
Shu sababli, o‘tgan yili mamlakatimiz bo‘yicha tibbiyot kollejlariga 35 ming nafardan ziyod o‘quvchi qabul qilingan bo‘lsa, joriy yilda qabul kvotasi 7 mingga qisqartirilib, 28 ming nafarga yaqin o‘quvchi qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Ma’lumki, mamlakatimiz Prezidentining 2017 yil 14 martdagi “O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2829-sonli qarori asosida mehnat bozoridagi real ish o‘rinlari va akademik litseylarning sifat ko‘rsatkichi tahlil qilingan holda 18 ta akademik litsey kasb-hunar kollejlariga aylantirildi. 4 ta akademik litseyda o‘quvchilar qabuli to‘xtatildi.
Kelgusida ham hududlarning real iqtisodiyot tarmoqlarida barcha sohalardagi kabi o‘rta maxsus ma’lumotli tibbiyot kadrlariga bo‘lgan ehtiyojdan kelib chiqqan holda malakali kadrlar tayyorlash tizimi isloh qilinib, yildan-yilga bosqichma-bosqich takomillashtirilib boriladi.
Yaqinda P.F.Borovskiy nomidagi Toshkent tibbiyot kollejining faoliyati o‘rganish natijalari ham ushbu muassasada o‘quv tarbiyaviy jarayonni tashkil etishda jiddiy muammolar borligini ko‘rsatdi. Jumladan, kollejda 2 ming real o‘quvchi o‘rni mavjud bo‘lsa-da, bugungi kunda 3 ming 94 nafar o‘quvchi tahsil olmoqda.
Kollejda o‘quvchilar soni uning quvvatiga nisbatan 1.5 barobar ko‘pligi, guruhlarda o‘quvchilar soni o‘rtacha 36-38 nafarni tashkil etishi, o‘quv xonalari yetishmasligi darslar 2 smenada tashkil etilishiga sabab bo‘lgan. Bu esa o‘quvchilarning darsdan bo‘sh vaqtlarida to‘garak mashg‘ulotlariga jalb etilishini cheklab qo‘ygan, ya’ni qo‘shimcha mashg‘ulotlarni o‘tkazish uchun bo‘sh auditoriyalarga juda katta ehtiyoj sezilgan.
Qolaversa, o‘quvchilar sonining ko‘pligi jismoniy tarbiya darslarini sport zallarida tashkil etishda o‘quvchilarni to‘liq qamrab olish imkonini bermaydi. Ya’ni, ayrim guruhlarga jismoniy tarbiya darslarini o‘tish imkoni bo‘lmagan.
Bundan tashqari, kollejning faollar zali ham yo‘q. Bu holat o‘quvchilar o‘rtasida ma’naviy-axloqiy, tarbiyaviy ishlarni tashkil etish, ota-onalar yig‘ilishlarini o‘tkazish imkonini bermaydi. Ustiga-ustak, uch ming nafardan ortiq o‘quvchi tahsil oladigan ushbu kollejning Axborot resurs markazi o‘quv zali bor yo‘g‘i 34 o‘quvchiga mo‘ljallangan, xolos.
Umuman, darslarning 2 smenada tashkil etilganligi, o‘quv xonalarining barchasi bandligi, ta’lim muassasasida o‘qituvchilarning o‘z ustida ishlashi, ota-onalar bilan ishlash, darsdan tashqari ishlarni tashkil etish, psixologik xizmat ko‘rsatish, ma’naviy-ma’rifiy, tarbiyaviy ishlarni tashkil etishda jiddiy muammolarni yuzaga keltirgan.
Yuqoridagilarni inobatga olib, Toshkent shahridagi P.F.Borovskiy nomli tibbiyot kollejiga 2017-2018 o‘quv yili uchun qabul to‘xtatilishi yuzasidan tegishli takliflar tayyorlandi. Mazkur takliflar O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi hamda Toshkent shahar hokimligi huzuridagi 9-sinf bitiruvchilarini akademik litsey va kasb-hunar kollejlariga qamrab olish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi Kengashga taqdim etildi.
Mazkur vakolatli organlar tomonidan ta’lim muassasasining kelgusi faoliyati bilan bog‘liq tegishli qarorlar qabul qilinadi.

Совершенствуется деятельность медицинских колледжей
Сегодня в системе проводятся последовательные реформы, чтобы молодежь стала квалифицированным специалистом выбранной профессии. В соответствии с требованиями дня осуществляется практическая работа по укреплению материально-технической базы образовательных учреждений. Однако изучение и анализ положение дел в сфере показывает наличие некоторых вопросов в обеспечении трудоустройства выпускниц профессиональных колледжей. Эта проблема ярко прослеживается именно среди выпускниц медицинских колледжей.
К примеру, в 2015—2016 учебном году медицинские колледжи в городе Ташкенте окончили 8 274 учащихся и трудоустроились по специальности только 33 процента из них.
Если в прошлом году в медицинские колледжи по стране было принято более 35 тысяч учащихся, то в этом году квота приема сокращена на 7 тысяч и планируется принять около 28 тысяч первокурсников.
Известно, что на основе постановления Президента страны ПП-№ 2829 “О мерах по совершенствованию деятельности средних специальных, профессиональных образовательных учреждений” от 14 марта 2017 года изучено реальное положение дел на рынке труда и показатели эффективности деятельности академических лицеев. На основе этого 18 академических лицеев преобразованы в профессиональные колледжи, в четырех академических лицеях прекращен прием учащихся.
Реформирование системы подготовки квалифицированных кадров исходя из реальной потребности к медицинским кадрам со средним образованием, как и во всех отраслях экономики регионов, продолжится и с каждым годом будет совершенствоваться.
Результаты недавнего анализа деятельности Ташкентского медицинского колледжа им. П.Ф.Боровского показывают, что в данном учебном заведении есть серьезные проблемы в организации учебно-воспитательной работы. Так, в колледже существует реальных мест на более 2 тысяч учащихся, но несмотря на это, сегодня здесь обучаются 3 тысячи 94 юношей и девушек.
Общее количество молодежи превыщает возможности колледжа на полтора раза, в группах в среднем обучается по 36-38 юношей и девушек, нехватка учебных аудиторий — все это стало причиной организации учебы в двух сменах. Ставило ограничения в привлечении молодежи в свободное от учебы время в различные кружки, то есть колледж испытывал большую потребность в свободные аудитории.
К тому же большое количество учащихся не позволяет полностью охватить их в занятия по физическому воспитанию в спортивных залах, в некоторых группах не было возможности для проведения этого предмета.
Кроме того, в колледже отсутствует актовый зал, что не позволяет проводить среди учащихся духовно-нравственную, воспитательную работу, родительские собрания. Мало того, Информационно-ресурсный центр данного колледжа, где обучается свыше трех тысяч юношей и девушек, рассчитан лишь на 34 человека.
В целом, организация учебы в двух сменах, полная занятость всех учебных аудиторий создает большие проблемы в работе предподавателей учебного зведения над собой, с родителями, организации внеучебной, духовно-нравственной, воспитательной работ, оказании психологической услуги.
Учитывая вышеприведенные, подготовлены соответствующие предложения о приостановке приема документов в Ташкентском медицинском колледже им. П.Ф.Боровского в 2017—2018 учебном году. Они представлены в Государственную комиссию по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан и Координирующий Совет по охвату в академические лицеи и профессиональные колледжи выпускников 9-х классов при Ташкентском городском хокимияте.