Tashqi ishlar vazirligida yig‘ilish
2017-yilning 19-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Vazir Abdulaziz Kamilov raisligida TIVning Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyati holatini o‘rganish va tubdan takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish Ishchi guruhini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoyishiga ko‘ra tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyat sohalarida kadrlarni tayyorlash, diplomatik xizmat, ilg‘or xorij tajribasi va zamonaviy xalqaro standartlar asosida o‘qish jarayonini modernizatsiya qilish istiqbollari bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda JIDU rektori Abdumalik Jumanovning yetakchi xorij OTMlari bilan hamkorlik to‘g‘risidagi universitet tomonidan imzolangan ikki tomonlama hujjatlarni tatbiq qilishga oid ma’lumot tinglandi. Jumladan, Buyuk Britaniyaning Lester universiteti bilan memorandumga ko‘ra JIDU qoshida xalqaro tadqiqot maktabini yaratish, Rossiyaning Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti bilan hamkorlik to‘g‘risidagi bitimga ko‘ra yangi ta’lim texnologiyalari va dasturlari, xususan masofadan o‘qitish tizimini joriy etish bo‘yicha tomonlar tajribasini qo‘llash hamda Xitoyning Shanxay xalqaro tadqiqotlar universiteti bilan tuzilgan bitimga ko‘ra birgalikda tadqiqotlar o‘tkazish nazarda tutilgan.

19 июня 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан под председательством Министра Абдулазиза Камилова состоялось совещание, посвященное Университету мировой экономики и дипломатии при МИД.
В соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «Об образовании Рабочей группы по изучению состояния и разработке предложений по кардинальному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой кадров в сферах внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности, дипломатической службы, перспективами модернизации учебного процесса в соответствии с передовым иностранным опытом и современными международными стандартами.
На совещании также заслушана информация ректора УМЭД Абдумалика Джуманова о ходе реализации заключенных университетом двусторонних документах о взаимодействии с ведущими зарубежными вузами. В частности, согласно меморандуму с Лестерским университетом (Великобритания) предусматривается создание школы международных исследований при УМЭД, по соглашениям о сотрудничестве с Московским государственным институтом международных отношений (Россия) – использование опыта сторон по внедрению новых учебных технологий и программ, включая дистанционное обучение, и Шанхайским университетом международных исследований (КНР) – проведение совместных исследований.