Nogironlikning aniqlanishi va statistikasi bo`yicha mintaqalararo yig`ilish
2017 yilning 6-8 iyun kunlari Almata shahrida (Qozog`iston) “Birlashgan Millatlar Tashkilotining 2030 yilgacha bo`lgan davrga mo`ljallangan barqaror taraqqiyot maqsadlari hamda 2020 yilgacha aholi turar joy fondini ro`yxatga olish butun jahon dasturi”ning kun tartibini qo`llab-quvvatlash maqsadidagi nogironlikning aniqlanishi va statistikasi masalasi bo`yicha 17 ta mamlakat statistika idoralari (O'zbekiston, Ozarbayjon, Armaniston, Bosniya va Gertsegovina, Xorvatiya, Gruziya, Turkiya, Ruminiya, Tojikiston, Rossiya Federatsiyasi, Qirg`iziston, Afg`oniston, Belarus, Qozog`iston, Albaniya, Bolgariya, Ukraina ) hamda 6 ta xalqaro tashkilot (Birlashgan Millatlar Tashkilotining statistika byurosi, Osiyo va Tinch okeani mamlakatlari uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, Butunjahon Sog`liqni saqlash tashkiloti, Vashington guruhi, YUNISEF, MDH statistika qo`mitasi ) vakillari ishtirokida mintaqalararo yig`ilish o`tkazildi.
Mazkur yig`ilishda O`zbekiston Respublikasi Davlat statistka qo`mitasining vakili-Ijtimoiy soha statistikasi axborotlarini tayyorlash bo`limi boshlig`i Sh.Abraev ishtirok etdi.
Yig`ilishda nogironlikning aniqlanishi va statistikasi bo`yicha MDH va Yevropa mamlakatlarining amaldagi tajribasi hamda global monitoring uchun Barqaror Taraqqiyot Maqsadlarining nogironlik statistikasi bilan bog`liq ko`rsatkichlarini shakllantirish uchun zarur ma`lumotlarga bo`lgan talab masalalari ko`rib chiqildi, shuningdek nogironlik statistikasi bo`yicha ma`lumotlarni shakllantiruvchilar tomonidan o`z vaqtida, yuqori sifatli va ishonchli statistik ma`lumotlarni yig`ish va tahlil qilishda uchraydigan murakkab vazifalar, nogironlik bo`yicha statistik ma`lumotlarning xalqaro darajada taqqoslash imkoniyatlarini kengaytirishga nisbatan ko`riladigan aniq choralar belgilab olindi.

Субрегиональное совещание по измерению и статистике инвалидности
6-8 июня текущего года в городе Алматы (Казахстан) состоялось Субрегиональное совещание по измерению и статистике инвалидности в поддержку повестки дня для «Целей устойчивого развития 2030 Организации Объединенных Наций и программы всемирной переписи населения и жилищного фонда 2020», где участвовали представители статистических ведомств 17 стран (Узбекистан, Азербайджан, Армения, Босния и Герцеговина, Хорватия, Грузия, Турция, Румыния, Таджикистан, Российская Федерация, Киргизия, Афганистан, Беларусь, Казахстан, Албания, Болгария, Украина), а также 6 международных организаций (Статистический Отдел ООН, Экономическая и социальная комиссия для стран Азии и Тихого океана ООН, Всемирная Организация Здравоохранения, Вашингтонская группа, ЮНИСЕФ, Статкомитет СНГ).
На данном совещание от Госкомстата Республики Узбекистан участвовал начальник Отдела подготовки информации по статистике социальной сферы-Ш. Абраев.
В рамках совещания были рассмотрены вопросы потребностей в данных для создания показателей Целей Устойчивого Развития, связанных с инвалидностью для глобального мониторинга и опыт стран СНГ и Европы по текущему состоянию измерения и статистики инвалидности, а также определены конкретные меры реагирования на сложные задачи, с которыми сталкиваются составители статистики инвалидности при сборе и анализе своевременных, высококачественных и достоверных статистических информаций на международном уровне.