ShHTning Ostona sammiti
Majlisda ShHT va uning tuzilmalari faoliyatini yanada takomillashtirish, Tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, terrorizm, diniy ekstremizm, narkotik moddalar va qurol-yarog‘ kontrabandasiga qarshi birgalikda kurashish, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari ShHTning so‘nggi sammitida kelishilgan masalalar – Tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, ijtimoiy-madaniy, gumanitar hamda transport sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishga doir keng ko‘lamli masalalarni ko‘rib chiqdilar.
ShHTning 2025-yilgacha rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha 2016-2020-yillarga mo‘ljallangan harakatlar rejasini tasdiqlash to‘g‘risidagi qaror, ShHTga a’zo davlatlarning turizm sohasidagi hamkorligini rivojlantirish dasturi va boshqa hujjatlar ijrosiga e’tibor qaratildi.
Shanxay hamkorlik tashkilotining Toshkent sammitida Ozarbayjon, Armaniston, Kambodja va Nepalga ShHTning muloqot bo‘yicha sheriklari maqomi berilgan edi.
Davlatlar rahbarlari kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida kuzatuvchi maqomidagi mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari – Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Mo‘g‘uliston Respublikasi Prezidenti Saxiagiyn Elbegdorj, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Navoz Sharif, Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Muhammad Javad Zarif ishtirok etdi. Majlisda ShHT Bosh kotibi Rashid Alimov, ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi ijroiya qo‘mitasi direktori Yevgeniy Sisoyev qatnashdi. Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev, Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari Amanjol Janquliyev, ASEAN Bosh kotibi Le Liong Min ishtirok etdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi. Davlatimiz rahbari Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirish butun mintaqamizda tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. O‘zbekiston Afg‘onistonda tinch va osoyishta hayotni tiklash bo‘yicha afg‘on xalqi va xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi.
Yoshlarni turli yot g‘oyalardan asrash, ularning zamonaviy ta’lim-tarbiya olishi, komil inson bo‘lib voyaga yetishida davlatlararo hamkorlikning ahamiyati katta.
Samarqand shahrida Islom hamkorlik tashkiloti ko‘magida Imom Buxoriy nomidagi xalqaro tadqiqot markazining tashkil etilishi millatlararo, madaniyatlararo munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi, dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston ShHTga a’zo davlatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash tarafdoridir. Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida keng ko‘lamli loyihalarni hamkorlikda amalga oshirishga biz alohida ahamiyat qaratamiz.
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘lining qurilishi mamlakatlarimizning jahon bozoriga qisqa yo‘llar orqali chiqish imkoniyatlarini kengaytirishda alohida ahamiyatga ega. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ShHT davlatlari temir yo‘l sohasi rahbarlarining muntazam uchrashuvlarini tashkil qilish zarurligini ta’kidladi.
ShHT markazlari – xalq diplomatiyasining doimiy faoliyat yurituvchi institutlarini ta’sis etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Tashkilotning 2016-yilgi Toshkent sammitida Hindiston Respublikasi va Pokiston Islom Respublikasining ShHTga a’zo davlat maqomini olish yo‘lidagi majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandumlar imzolangan edi.
Ostona sammitida Hindiston va Pokiston tashkilot a’zoligiga qabul qilindi. Hindiston va Pokistonning ShHT a’zosi maqomiga ega bo‘lishi Tashkilot imkoniyatlarini kengaytirib, xalqaro maydonda dolzarb muammolarni hal etish, mintaqa va dunyoda xavfsizlik, barqaror taraqqiyotni ta’minlashda ko‘p tomonlama mexanizm sifatida Tashkilot rolini yanada oshirishga xizmat qiladi.
ShHTga a’zo davlatlar xalqaro terrorizm, separatizm va ekstremizm, transmilliy uyushgan jinoyatchilik, narkotik va psixotrop moddalar va ularning prekursorlari noqonuniy aylanishiga, axborot xavfsizligiga tahdid solayotgan xavflarga qarshi faol, izchil kurashmoqda.
Sammit ishtirokchilari ShHT Ishbilarmonlar kengashi va Banklararo birlashmasi faoliyatiga oid axborotlarni tinglab, ularning faoliyatini ijobiy baholadi. Ushbu tuzilmalarga Tashkilot doirasida barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni, xususan, makroiqtisodiy va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash, iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlarini jadal rivojlantirish, sanoat infratuzilmalarini modernizatsiya qilish, sarmoyaviy loyihalarni moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish, ishbilarmon doiralar va moliyaviy tuzilmalar o‘rtasida bevosita aloqalarni kengaytirish orqali o‘zaro hamkorlikni yanada faollashtirish tavsiya etildi.
Sammit yakuni bo‘yicha Ostona deklaratsiyasi qabul qilindi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda sammit samarali o‘tgani, imzolangan hujjatlar ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik Xitoy Xalq Respublikasiga o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHT sammiti doirasida qator davlatlar rahbarlari bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan uchrashuvda bu galgi muloqot davlatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash va kengaytirishda muhim bosqich bo‘lishi, Samarqanddagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni mazmunan boyitishini ta’kidladi.
Almazbek Atamboyev o‘zbek va qirg‘iz xalqlarining azaliy qardoshlik munosabatlari, urf-odat va an’analari o‘xshashligi o‘zaro hamkorlikni izchil rivojlantirishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
Keyingi paytlarda ikki davlat o‘rtasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi. Davlat rahbarlarining telefon orqali muloqotlari, hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar almashinuvi amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz jamoatchiligi vakillarining Andijon va O‘sh shaharlariga o‘zaro tashrifi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar siyosiy muloqotni yanada faollashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish masalalarini muhokama etib, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik muammolar yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Hindiston Bosh vazirini Hindistonning ShHT a’zoligiga qabul qilingani munosabati bilan tabrikladi.
Prezidentimiz mazkur uchrashuv Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining 2016-yil mamlakatimizga amalga oshirgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish va hamkorlikning istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat ekanini ta’kidladi.
Narendra Modi O‘zbekiston Hindistonni ShHTga a’zolikka qabul qilish to‘g‘risidagi taklifni qat’iy qo‘llab-quvvatlab kelgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu tarixiy voqea o‘zaro hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mintaqaviy munosabatlarni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini qayd etdi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar bundan keyin ham izchil rivojlanib borishiga ishonch bildirdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari ko‘rib chiqilar ekan, 2016-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 15 foiz o‘sib, 366 million AQSh dollarini tashkil qilgani ta’kidlandi. Biroq bu ko‘rsatkich ikki davlat salohiyati va imkoniyatlarini to‘liq aks ettirmaydi. O‘zbekiston bilan Hindiston o‘zaro savdo hajmini oshirish va tarkibini diversifikatsiya qilish uchun ulkan salohiyatga ega.
“Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida "Minda" kompaniyasi bilan avtomobillar butlovchi qismlarini ishlab chiqarish, "Novafarm" va "Ultra Xels Kear" kompaniyalari bilan Surxondaryo viloyatida dori-darmon va Toshkent viloyatida ineksiya preparatlari ishlab chiqaradigan zamonaviy korxonalar tashkil etilgani ikki davlat o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikka yorqin misoldir.
Birgalikda dasturiy mahsulotlar yaratish va telekommunikatsiya uskunalari, meva-sabzavot, pilla va charmni chuqur qayta ishlash, eksport uchun tayyor mahsulotlar, avtomobil ehtiyot qismlari, elektrotexnika mahsulotlari, maishiy kimyo tovarlari va o‘simliklarni himoya qilish vositalari ishlab chiqarish kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ispaniya Qiroli Filipp VI bilan uchrashdi.
O‘zbekiston rahbari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik munosabatlari uzoq o‘tmishga borib taqalishini ta’kidladi.
Olti asr muqaddam Sohibqiron Amir Temur va Kastiliya qiroli Enrike III tashabbusi bilan Samarqandda va Kastiliya poytaxti Segoviyada elchixonalar ochilgan. O‘zaro hamkorlikning bugungi yuksak darajasiga O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov va Ispaniya Qiroli Xuan Karlos I o‘rtasida qaror topgan yaqin munosabatlar tufayli erishildi.
Shavkat Mirziyoyev va Filipp VI o‘zaro munosabatlarni rivojlantirish istiqbollarini muhokama etib, xalqaro ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Tomonlar davlatlararo aloqalarni kengaytirishda oliy darajadagi muloqot muhim o‘rin tutishini ta’kidladilar. Tashqi siyosat mahkamalarining muntazam maslahatlashuvlari nafaqat dolzarb mintaqaviy va xalqaro siyosat masalalari bo‘yicha fikr almashish, balki turli darajadagi kelgusi uchrashuvlar jadvali va kun tartibini ishlab chiqish hamda kelishish imkonini bermoqda.
Davlatlararo munosabatlarning muhim bug‘ini bo‘lgan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy, transport sohalarida hamkorlikni rivojlantirish masalasi ham tomonlar diqqat markazida bo‘ldi.
Savdo sohasida o‘zaro ko‘plab qulayliklar yaratilib, sezilarli darajada, ya’ni joriy yilning dastlabki to‘rt oyida to‘rt barobar o‘sishga erishilganiga qaramasdan, bu boradagi ko‘rsatkichlar imkoniyat darajasida emas. O‘zaro savdo hajmini ko‘paytirish va tarkibini kengaytirish zarurligi qayd etildi. O‘zbekiston bilan Ispaniya buning uchun barcha imkoniyat va salohiyatga ega ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston mamlakatimizda Ispaniya biznesining, xususan, neft-gaz, energetika, kimyo, farmatsevtika, to‘qimachilik, pardozlash materiallari va sopol mahsulotlar ishlab chiqarish sohasida yuqori texnologiyali korxonalar tashkil etish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish orqali kengayishidan manfaatdor.
Ispaniya turizm sohasida ulkan natijalarga erishgan va bu borada jahon miqyosida ilg‘or tajribaga ega. Shu munosabat bilan tomonlar ushbu sohada uzoq muddatli tizimli hamkorlik o‘rnatish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya tashkil etish va uning dastlabki majlisini shu yil Toshkentda o‘tkazish to‘g‘risidagi masala ham ko‘rib chiqildi.

Астанинский саммит ШОС
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8-9 июня принял участие в состоявшемся в городе Астане саммите Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Саммит начался 9 июня во Дворце независимости в городе Астане с заседания глав государств-членов ШОС в узком составе. В заседании под председательством Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
На заседании обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования деятельности ШОС и ее структур, последовательного развития политического, торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества между государствами-членами Организации, совместной борьбы против терроризма, религиозного экстремизма, контрабанды наркотических веществ и оружия, укрепления региональной безопасности и стабильности.
Были рассмотрены намеченные на последнем саммите ШОС широкомасштабные вопросы, касающиеся развития связей между государствами-членами ШОС в торгово-экономической, научно-технической, социально-культурной, гуманитарной и транспортной сферах.
Уделено внимание исполнению решения ШОС об утверждении плана действий на 2016-2020 годы по реализации стратегии развития до 2025 года, программы развития сотрудничества государств-членов ШОС в сфере туризма и других документов.
На Ташкентском саммите Шанхайской организации сотрудничества Азербайджану, Армении, Камбодже и Непалу был придан статуса партнера ШОС по диалогу.
В заседании глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в расширенном составе приняли участие главы делегаций государств-наблюдателей – Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Монгольской Республики Цахиагийн Элбэгдорж, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Наваз Шариф, министр иностранных дел Исламской Республики Иран Мухаммад Джавад Зариф. В заседании участвовали Генеральный секретарь ШОС Рашид Алимов и директор Региональной антитеррористической структуры ШОС Евгений Сысоев. Присутствовали Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш, председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств Сергей Лебедев, заместитель Генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Аманжол Жанкулиев, Генеральный секретарь АСЕАН Ле Лыонг Минь.
На заседании выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства обратил внимание участников саммита на необходимость скорейшей нормализации ситуации в Афганистане, как важной составляющей мира и безопасности в нашем обширном регионе. Узбекистан решительно поддерживает усилия афганского народа и международного сообщества по восстановлению мирной жизни в этой стране.
Межгосударственное сотрудничество имеет важное значение в ограждении молодежи от различных деструктивных идей, создании условий для получения ими современного образования и воспитания их гармонично развитыми личностями.
Создание в городе Самарканде при поддержке Организации исламского сотрудничества Международного исследовательского центра имени Имама Бухари станет важным шагом к дальнейшему укреплению межнациональных и межкультурных отношений, сказал глава нашего государства.
Узбекистан выступает за последовательное углубление торгово-экономических связей со странами ШОС. Важное значение мы придаем совместной реализации масштабных проектов в рамках китайской инициативы"Один пояс, один путь".
Строительство железнодорожной линии Китай - Кыргызстан - Узбекистан позволило бы обеспечить кратчайший путь для выхода наших стран на мировые рынки. Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость проведения регулярных встреч руководителей железнодорожных администраций государств ШОС.
Предложил рассмотреть возможность учреждения центров ШОС – постоянно действующих институтов народной дипломатии.
На состоявшемся в 2016 году Ташкентском саммите ШОС были подписаны меморандумы об обязательствах Республики Индия и Исламской Республики Пакистан в целях получения статуса государств-членов ШОС.
На Астанинском саммите Индия и Пакистан приняты в члены Шанхайской организации сотрудничества. Получение Индией и Пакистаном статуса члена ШОС расширит возможности Организации и будет способствовать дальнейшему повышению ее роли на международной арене в качестве многостороннего механизма по решению актуальных проблем современности, обеспечению безопасности, устойчивого развития в регионе и в мире в целом.
Страны ШОС активно и последовательно противодействуют международному терроризму, сепаратизму и экстремизму, транснациональной организованной преступности, незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, угрозам информационной безопасности.
Участники саммита, заслушав информацию о деятельности Делового совета и Межбанковского объединения ШОС, положительно оценили их деятельность. Этим структурам рекомендовано активизировать взаимодействие по устойчивому социально-экономическому развитию в рамках Организации, в том числе путем обеспечения макроэкономической стабильности и финансовой устойчивости, динамичного развития высокотехнологичных отраслей экономики, модернизации промышленной инфраструктуры, совершенствования механизмов финансового обеспечения инвестиционных проектов, расширения прямых контактов между деловыми кругами и финансовыми структурами.
По итогам саммита принята Астанинская декларация.
На встрече с представителями средств массовой информации отмечалось, что саммит прошел плодотворно, подписанные документы послужат дальнейшему развитию сотрудничества между странами ШОС.
Председательство в Шанхайской организации сотрудничества перешло к Китайской Народной Республике.
В рамках саммита ШОС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с главами ряда государств.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с Президентом Кыргызстана Алмазбеком Атамбаевым подчеркнул, что нынешние переговоры являются важным этапом в дальнейшем укреплении и расширении сотрудничества между нашими государствами, обогащении новым содержанием договоренностей, достигнутых на встрече в Самарканде.
Алмазбек Атамбаев отметил, что древние братские отношения узбекского и кыргызского народов, общность обычаев и традиций служат важным фактором в последовательном развитии взаимного сотрудничества.
В последнее время активизировались связи между двумя государствами. Главы государств проводят телефонные разговоры, осуществляется обмен делегациями на уровне правительств и регионов. Состоялись взаимные визиты представителей общественности наших стран в города Андижан и Ош.
Президенты обсудили вопросы дальнейшего развития политического диалога и расширения социально-экономических отношений, обменялись мнениями по интересующим стороны проблемам регионального и международного характера.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев также встретился с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди.
Глава нашего государства поздравил Премьер-министра Индии с принятием этой страны в ШОС.
Президент нашей страны отметил, что эта встреча является хорошей возможностью для обсуждения хода реализации договоренностей, достигнутых во время визита Премьер-министра Индии в нашу страну в 2016 году, и определения перспектив дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Нарендра Моди выразил искреннюю благодарность за то, что Узбекистан твердо поддерживал предложение о членстве Индии в ШОС. Он отметил, что это историческое событие создаст принципиально новые возможности для дальнейшего развития взаимного сотрудничества, расширит региональные отношения в обеспечении безопасности, в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Выразил уверенность в дальнейшем последовательном развитии сотрудничества между нашими странами.
При рассмотрении двустороннего торгово-экономического сотрудничества подчеркивалось, что по итогам 2016 года товарооборот увеличился на 15 процентов и составил 366 миллионов долларов США. Однако этот показатель далеко не полностью отражает потенциал и возможности двух стран, Узбекистан и Индия обладают огромным потенциалом для наращивания объемов и диверсификации структуры взаимной торговли.
Производство автокомплектующих с компанией «Минда» в свободной экономической зоне «Навои», современные предприятия полного цикла с компаниями «Новафарм» и «Ультра Хелс Кеар» по выпуску лекарств в Сурхандарьинской области и инъекционных препаратов в Ташкентской области – успешные примеры инвестиционного сотрудничества.
Были рассмотрены возможности совместной реализации перспективных проектов в таких отраслях, как разработка совместных программных продуктов и выпуск телекоммуникационного оборудования, переработка плодоовощной продукции, глубокая переработка шелка-сырца и кожи, производство готовой продукции с последующим экспортом, автокомплектующих, электротехнической продукции, товаров бытовой химии и средств защиты растений.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Королем Испании Филиппом VI.
Глава Узбекистана отметил, что традиционно дружественные отношения между двумя странами имеют глубокие исторические корни.
Более шести веков назад по инициативе Сахибкирана Амира Темура и кастильского Короля Энрике III были учреждены посольства в Самарканде и в столице Кастилии – Сеговии. Сегодняшний высокий уровень двустороннего сотрудничества достигнут благодаря особым межличностным отношениям, сложившимся между Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым и Королем Испании Хуаном Карлосом I.
Шавкат Мирзиёев и Филипп VI обсудили перспективы развития двусторонних отношений и обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня.
Стороны отметили важную роль диалога на высшем уровне в расширении межгосударственных связей. Регулярные консультации внешнеполитических ведомств позволяют не только осуществлять «сверку часов» по злободневным вопросам международной и региональной политики, но и разрабатывать и согласовывать график и повестку дня будущих встреч на различных уровнях.
Вопросы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, взаимодействия в сфере транспорта – важного звена межгосударственных отношений – также были в центре внимания сторон.
Несмотря на режим наибольшего благоприятствования в двусторонней торговле и впечатляющий рост – в четыре раза за первые четыре месяца текущего года, показатели не соответствуют имеющимся возможностям. Отмечалась необходимость наращивания объемов и расширения структуры взаимной торговли. Стороны подчеркнули, что у Узбекистана и Испании есть для этого все возможности и необходимый потенциал.
Наша страна заинтересована в расширении присутствия испанского бизнеса в Узбекистане, в частности путем реализации совместных проектов по созданию высокотехнологичных производств в нефтегазовой, энергетической и химической отраслях, в сферах фармацевтики, текстиля, выпуска отделочных материалов и керамической продукции.
Испания достигла впечатляющих результатов в сфере туризма и имеет передовой мировой опыт. В связи с этим стороны обсудили возможности установления долгосрочного и системного сотрудничества в этой области.
Рассмотрен вопрос создания совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и проведения ее первого заседания в этом году в Ташкенте.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии официального открытия Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.