O‘zbekistonda xorijiy investorlar ishtirokida uchta mineral o‘g‘it koni o‘zlashtiriladi
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi va uning tizimidagi tashkilotlar hamkorligida «O‘zbekiston Respublikasi mineral o‘g‘itlarining investitsiya imkoniyatlari» mavzuida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Mamlakatimizda ko‘plab foydali qazilmalar mavjud. Mustaqillik yillarida 4 yangi mineral o‘g‘it koni ochilgan. Ulardan uchtasi fosforit, bittasi kaliy tuzi koni bo‘lib, bu konlarni o‘zlashtirish evaziga qishloq xo‘jaligining mineral o‘g‘itlarga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish va eksport qilish imkoniyati kengaygani alohida ta’kidlandi.
– Mamlakatimizda yaratilgan qulay investitsiyaviy muhit sohaga investorlar qiziqishining ortishida muhim omil bo‘lmoqda, – deydi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Qodirjon Mingboyev. – O‘tgan yili xorijiy investorlarga qattiq foydali qazilma konlari qatorida o‘zlashtirishga tayyor bo‘lgan 3 mineral o‘g‘it koni taklif etildi. Yer qa’rini kompleks tarzda geologik o‘rganishning yangi usullarini qo‘llash, yirik investorlarni jalb qilish tabiiy boyliklarimizning sanoat miqyosida o‘zlashtirilishiga xizmat qiladi.
Matbuot anjumanida mamlakatimizda tabiiy resurslarni muhofaza qilish va ulardan oqilona foydalanish, foydali qazilmalarni izlash, qidirish va chamalash ishlarini olib borishda yangi texnologiyalar yordamida geologiya-qidiruv ishlari olib borilayotgani qayd etildi.

Инвестиции для развития производства удобрений
В Национальном пресс-центре Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам совместно с организациями, входящими в его структуру, проведена пресс-конференция на тему "Инвестиционные возможности минеральных удобрений Республики Узбекистан".
Недра нашей страны богаты полезными ископаемыми. Отмечалось, что в годы независимости открыты еще 4 новые месторождения минеральных удобрений, из них –три месторождения фосфоритов, одно – калиевой соли. За счет их использования расширяются возможности для полного удовлетворения потребностей сельского хозяйства в минеральных удобрениях и их экспорта.
– Созданная в нашей стране оптимальная инвестиционная среда является важным фактором в повышении интереса инвесторов к отрасли, – говорит начальник управления Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Кодиржон Мингбоев. – В прошлом году иностранным инвесторам было предложено 3 месторождения минеральных удобрений, готовых к освоению. Применение новых методов геологического изучения подземных недр, привлечение крупных инвесторов способствуют промышленному освоению природных богатств нашей страны.
На пресс-конференции отмечалось, что в нашей стране проводится последовательная работа по охране природных ресурсов и их рациональному использованию, ведутся геологические изыскания, работа по поиску, разведыванию и расчету полезных ископаемых с помощью новых технологий.