2017-06-07 | Iqtisodiyot
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili Davlat dasturi doirasida bojxona organlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 7-fevraldagi «O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida»gi farmoni bilan tasdiqlangan «2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi»da bojxona organlariga ham qator vazifalar belgilanganligi hamda ushbu vazifalar bosqichma-bosqich amalga oshirilayotganligi ta’kidlandi.
Bugungi kunda davlat bojxona xizmati organlari faoliyatiga tatbiq qilingan axborot tizimlarining umumiy soni 36 tani tashkil etmoqda. Shundan 22 tasi davlat axborot tizimi sifatida ro‘yxatdan o‘tkazilgan, qolganlari ichki idoraviy axborot tizimlari hisoblanadi. «Yagona oyna» idoralararo axborot tizimi www.sw.customs.uz internet manzilida ishga tushirildi. Mazkur tizim tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari tomonidan eksport va import tovarlarini bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazish uchun bojxona organiga taqdim etilishi lozim bo‘lgan barcha 20 dan ortiq ruxsatnoma sertifikatlari va xulosalarini yig‘ish jarayonini tezlashtirish orqali mamlakatimizda tadbirkorlik muhitini rivojlantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bojxona organlari tomonidan tadbirkorlik subyektlariga qulay sharoitlar yaratish maqsadida bojxona.uz veb-sayti va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 22 turdagi elektron xizmat ko‘rsatib kelinmoqda. Ular orasida eng ommalashgan elektron xizmat tovarlarni elektron deklaratsiyalash xizmati hisoblanadi. So‘nggi ikki yil davomida bojxona organlarida rasmiylashtirilgan bojxona yuk deklaratsiyalarining 99,9 foizi elektron tarzda amalga oshirildi.
Davlat dasturi mazmun-mohiyatidan kelib chiqib, bojxona organlariga kelib tushayotgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini o‘z vaqtida ko‘rib chiqish, qonuniy hal etish va asoslangan javob xatlari yuborish bilan cheklanib qolmasdan, kelib chiqish sabablarini o‘rganish va oldini olishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Murojaatlar bilan ishlashni yanada yaxshilash maqsadida joriy yilning 1-aprelidan internet tarmog‘ida Davlat bojxona qo‘mitasi raisining virtual qabulxonasi – http://online.customs.uz manzilida ishga tushirildi.
Joriy yil boshidan buyon Davlat bojxona qo‘mitasiga kelib tushgan 995 murojaatning barchasi belgilangan tartibda ko‘rib chiqildi. Murojaatlarning asosiy qismini bojxona nazorati va rasmiylashtiruvi masalalari, bojxona to‘lovlaridan ozod qilish va imtiyozlar qo‘llashga doir murojaatlar tashkil qiladi. Anjumanda murojaatlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, yo‘l qo‘yilgan xato-kamchiliklar va ularni bartaraf etish choralari tanqidiy ko‘rib chiqildi.

99,9 процента грузовых деклараций оформлены в электронной форме
В Национальном пресс-центре Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан организована пресс-конференция, посвященная работе, реализуемой таможенными органами в рамках Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека".
Отмечалось, что в предложенной главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах на таможенные органы возложен ряд задач, которые поэтапно реализуются.
В настоящее время количество информационных систем, используемых в деятельности органов государственной таможенной службы составляет 36. Из них 22 зарегистрированы в качестве государственных информационных систем, остальные являются внутриведомственными информационными системами. Межведомственная информационная система "Единое окно" задействована по интернет-адресу www.sw.customs.uz . Эта система позволяет ускорить процесс сбора более 20 разрешительных сертификатов и заключений, которые участники внешнеэкономической деятельности должны представить таможенному органу для оформления экспортно-импортных товаров, и тем самым оказывает положительное влияние на развитие деловой среды в нашей стране.
Таможенными органами с целью создания удобств субъектам предпринимательства через веб-сайт bojxona.uz и Единый портал интерактивных государственных услуг предоставляются 22 вида электронных услуг. Наиболее распространенной из них является электронное декларирование товаров. 99,9 процента грузовых деклараций, оформленных за последние два года таможенными органами, имеют электронную форму.
Исходя из сути Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека" уделяется особое внимание своевременному рассмотрению поступающих в таможенные органы обращений от юридических и физических лиц, их законному решению, изучению и предупреждению возникающих проблем. Для дальнейшего улучшения работы с обращениями с 1 марта этого года в интернете будет задействована виртуальная приемная председателя Государственного таможенного комитета по адресу – http://online.customs.uz.
С начала текущего года рассмотрены все 995 обращений в Государственный таможенный комитет в предусмотренном порядке. Основная часть обращений касается таможенного контроля и вопросов оформления документов, обращений об освобождении от таможенных платежей и применении льгот. На пресс-конференции с критической точки зрения рассматривались выполненная работа, допущенные недостатки и меры по их устранению.