Dunyo shaxmatchilari Toshkentda bahslashmoqda
Poytaxtimizda birinchi o'zbek grossmeysteri Georgiy A'zamov xotirasiga bag'ishlangan shaxmat bo'yicha "Toshkent open" IX xalqaro turniri boshlandi.
O'zbekiston Respublikasi Madaniyat va sport ishlari vazirligi hamda mamlakatimiz shaxmat federatsiyasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur musobaqadan ko'zlangan asosiy maqsad yoshlar o'rtasida shaxmatni yanada ommalashtirish, sportchilarimizning xalqaro tajribasini oshirish, o'zbek shaxmat maktabi imkoniyatlari va salohiyatini keng targ'ib etishdan iborat.
Musobaqaning ochilishida mamlakatimizda navqiron avlodni jismonan sog'lom, ma'nan yetuk, yuksak intellektual salohiyatli etib voyaga yetkazish, sportning barcha turlari qatori shaxmatni izchil rivojlantirishga ko'rsatilayotgan ulkan e'tibor va g'amxo'rlik samarasida o'zbek shaxmat maktabi vakillari nufuzli xalqaro musobaqalarda yuqori natijalarga erishayotgani ta'kidlandi.
Bugun o'zbek shaxmatchilari barcha nufuzli musobaqalar – qit'a va jahon chempionatlari, xalqaro turnirlarda muntazam yuqori o'rinlarni egallab, mamlakatimizda voyaga yetayotgan avlod dunyoda hech kimdan kam emasligi va kam bo'lmasligini amalda isbotlab kelmoqda.
2014-yilgi sport mavsumi shaxmatchilarimiz uchun g'alabalarga boy bo'ldi. Vetnamda o'tkazilgan xalqaro turnirda o'zbek qizlari o'rtasida birinchi xalqaro grossmeyster Nafisa Mo'minova oltin medalni qo'lga kiritdi, Rossiyada o'tgan turnirda ikkinchi o'rinni egalladi. Birlashgan Arab Amirliklarda o'tkazilgan Osiyo shaxmat federatsiyasi yig'ilishida hamyurtimiz Bahora Abdusattorova Osiyoning eng yaxshi yosh shaxmatchisi, degan yuksak e'tirofga sazovor bo'ldi.
Gretsiyaning Kavala shahrida maktab o'quvchilari o'rtasida o'tkazilgan shaxmatning rapid va blits yo'nalishlari bo'yicha jahon chempionatida aka-uka Islombek va Javohir Sindorovlar ikkitadan oltin medal bilan taqdirlandi. Ular Braziliyada maktab o'quvchilari o'rtasida o'tkazilgan jahon chempionatida ham tajriba va mahorat bobida hech kimdan kam emasligini isbotladi. To'qqiz yoshgacha bo'lgan o'g'il bolalar o'rtasida Javohir Sindorov oltin, yetti yoshgacha bo'lgan bolalar o'rtasidagi bahslarda Islombek Sindorov bronza medalga sazovor bo'ldi. Janubiy Afrika Respublikasining Durban shahrida shaxmat bo'yicha 8-18 yoshli o'g'il-qizlar o'rtasidagi jahon chempionatining o'n yoshgacha bo'lgan o'g'il bolalar bahsida qatnashgan Nodirbek Abdusattorov kumush medalni qo'lga kiritdi.
Poytaxtimizda shaxmat bo'yicha 12 yoshgacha bo'lgan o'g'il-qizlar o'rtasida o'tkazilgan Osiyo chempionatida hamyurtlarimiz 6 oltin, 4 kumush va 4 bronza medal jamg'ardi.
– O'zbekiston – shaxmat jadal rivojlanayotgan mamlakatlardan, – deydi musobaqa bosh hakami Hesham Elgendiy (Misr). – O'zbek sportchilari jahon miqyosidagi nufuzli musobaqalarda salmoqli yutuqlarga erishmoqda. Bu O'zbekiston shaxmatining yorqin kelajagidan dalolat beradi.
Bu yilgi xalqaro turnirda mamlakatimiz shaxmatchilari bilan birga Fransiya, Ispaniya, Rossiya, Belarus, Ozarbayjon, Armaniston, Ukraina, Qozog'iston, Tojikiston va Afg'oniston kabi davlatlardan yuz nafarga yaqin shaxmatchi g'oliblik uchun dona surmoqda. Marat Jumayev, Aleksey Barsov, Jo'rabek Hamroqulov, Nodirbek Abdusattorov, Javohir va Islombek Sindorovlar, Nodira Nodirjonova, Sarvinoz Qurbonboyeva, Gulruhbegim Tohirjonova, Bahora Abdusattorova kabi iqtidor egalari mamlakatimiz sharafini himoya qilmoqda.

Шахматисты мира соревнуются в Ташкенте
В Ташкенте стартовал IX международный шахматный турнир "Ташкент опен", посвященный памяти первого узбекского гроссмейстера Георгия Агзамова.
Основная цель соревнования, организованного Министерством по делам культуры и спорта Республики Узбекистан и Федерацией шахмат нашей страны, заключается в дальнейшей популяризации этого вида спорта среди молодежи, повышении опыта международных выступлений наших спортсменов, широкой демонстрации возможностей и потенциала узбекской шахматной школы.
На открытии турнира отмечалось, что в результате уделяемого в стране огромного внимания воспитанию молодого поколения физически здоровыми, духовно развитыми, высокоинтеллектуальными личностями, развитию спорта, в том числе шахмат, представители узбекской шахматной школы достигают высоких результатов на престижных международных соревнованиях.
Сегодня шахматисты Узбекистана регулярно занимают высокие места на чемпионатах континента и мира, международных турнирах, доказывая, что молодежь нашей страны никому и ни в чем не уступает.
Спортивный сезон 2014 года был богатым на победы узбекских шахматистов. На международном турнире во Вьетнаме первая среди узбекских девушек международный гроссмейстер Нафиса Муминова завоевала золотую медаль. Также она заняла второе место на турнире в России. На заседании Федерации шахмат Азии, состоявшемся в Объединенных Арабских Эмиратах, лучшей молодой шахматисткой была признана наша соотечественница Бахора Абдусаттарова.
На чемпионате мире по рапиду и блиц-шахматам среди учащихся школ в греческом городе Кавале по две золотые медали завоевали братья Исламбек и Джавохир Синдаровы. Свой высокий уровень мастерства они доказали и на чемпионате мира среди школьников в Бразилии. Джавохир завоевал "золото" в состязаниях среди мальчиков в возрасте до 9 лет, а Исламбек награжден бронзовой медалью среди детей до 7 лет. На чемпионате мира среди юниоров в возрасте 8-18 лет, прошедшем в городе Дурбане (ЮАР), Нодирбек Абдусаттаров среди мальчиков до 10 лет завоевал "серебро" .
На состоявшемся в Ташкенте чемпионате Азии среди детей в возрасте до 12 лет наши соотечественники завоевали 6 золотых, по 4 серебряные и бронзовые медали.
– В Узбекистане наряду с другими видами спорта динамично развиваются и шахматы, – говорит главный судья турнира Хешам Элгенди (Египет). – Узбекские спортсмены достигают весомых успехов на престижных международных соревнованиях. Это свидетельствует о том, что данный вид спорта имеет светлое будущее в Узбекистане.
На международном турнире наряду с шахматистами Узбекистана за победу борются около 100 спортсменов из таких стран, как Франция, Испания, Россия, Беларусь, Азербайджан, Армения, Украина, Казахстан, Таджикистан и Афганистан. Честь нашей страны защищают Марат Джумаев, Алексей Барсов, Джурабек Хамракулов, Нодирбек Абдусаттаров, Джавохир и Исламбек Синдаровы, Нодира Нодирджанова, Сарвиноз Курбанбаева, Гульрухбегим Тахирджанова, Бахора Абдусаттарова и другие молодые дарования.