Prezidentimiz Oltinko‘l tumanidagi “Baxt imkon rivoj chorvasi” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. «Baxt imkon rivoj chorvasi» ana shunday e’tibor natijasida rivoj topayotgan xo‘jaliklardan biri.
Bu yerda 2 ming boshga yaqin zotli qoramol, 300 bosh naslli echki boqilmoqda. Ilg‘or texnologiyalar asosida ish tashkil etilgan xo‘jalikda mahsuldorlik juda yuqori. Har bir sigirdan kuniga 25-28 litr, echkidan 3-3,5 litr sut sog‘ib olinmoqda. Umuman, xo‘jalik tomonidan sutni qayta ishlash korxonalariga bir kecha-kunduzda qariyb 20 tonna sut yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari fermer xo‘jaligi faoliyati bilan tanishdi. Germaniyadan keltirilgan zotdor echkilarni boqish jarayoni, yurtimiz iqlimiga moslashishi bilan qiziqdi.
Echki sutining sifati yuqoriligi ko‘pchilikka ma’lum. Echki suti tibbiy xususiyatlarga ega bo‘lib, oshqozon kasalliklari, kamqonlik, ko‘z nurining pasayishining oldini olish va diatezda foydalidir.
Echki suti uzoq vaqt yaxshi saqlanadi. U xona haroratida uch kun, muzlatgichda bir haftadan ko‘p vaqt davomida o‘z xususiyatini yo‘qotmaydi. Echki sutida ko‘p miqdorda kaliy bo‘lib, bu yurak-nafas olish tizimi faoliyatini yaxshilaydi.
Fermer xo‘jaligida qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish maqsadida yangi loyihalar amaliyotga tatbiq qilinmoqda.
Davlatimiz rahbariga ko‘rsatilgan loyihaga ko‘ra, 700 bosh naslli echki olib kelish orqali yangi tarmoq yo‘lga qo‘yiladi. Istiqboli yuqori baholanayotgan mazkur loyihani joriy yilda ishga tushirish mo‘ljallanmoqda.
Chorvachilik serdaromad soha hisoblanadi, buni unutmaylik, dedi davlatimiz rahbari. Shifobaxsh bo‘lgan echki sutiga nafaqat yurtimizda, balki chet elda ham talab yuqori. Tumandagi har bir xonadonga ikkitadan echki tarqatish zarurligi ta’kidlandi.
Fermer xo‘jaligi tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar davlatimiz tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Viloyatning Ulug‘nor tumanidan fermer xo‘jaligiga 300 gektar yer ajratildi. Bu yerning 200 gektariga yong‘oq, 100 gektariga unabi ekilib, tomchilatib sug‘orish texnologiyasi yo‘lga qo‘yiladi.
Mazkur fermer xo‘jaligining yana bir istiqbolli loyihasi biogaz ishlab chiqarish tarmog‘idir. Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy texnologiyalar yordamida yiliga 600 ming kub metr biogaz ishlab chiqarish loyihasi ishga tushgach, 40 yangi ish o‘rni yaratiladi.

Такая высокодоходная отрасль, как животноводство, должна находиться под постоянным вниманием
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью многопрофильного фермерского хозяйства “Бахт имкон ривож чорваси” Алтынкульского района.
В нашей стране уделяется особое внимание поддержке и развитию деятельности многопрофильных фермерских хозяйств. В результате создаваемых в сфере широких возможностей последовательно развивается и хозяйство «Бахт имкон ривож чорваси».
Здесь содержатся около 2 тысяч голов породистого крупнорогатого скота и 300 голов породистых коз. Хозяйство, оснащенное передовыми технологиями, демонстрирует высокую производительность. Суточный удой от каждой коровы составляет 25-28 литров, от каждой козы - 3-3,5 литра. Хозяйство поставляет предприятиям по переработке молока почти 20 тонн молока в день.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью фермерского хозяйства. Поинтересовался условиями содержания коз, завезенных из Германии, их адаптацией к климату нашей страны.
Как известно, козье молоко обладает лечебными свойствами, полезно при заболеваниях желудка, анемии, снижении зрения, диатезе и других болезнях.
Козье молоко не теряет свежести на протяжении долгого времени. Не теряет свои качества в течение трех дней при комнатной температуре, более недели - в холодильнике. Содержит большое количество калия, необходимого для нормальной работы сердечно-сосудистой системы.
В фермерском хозяйстве для создания дополнительных рабочих мест реализуются новые проекты.
Согласно проекту, представленному главе нашего государства, намечено наладить новую линию и ввезти 700 голов породистых коз. Проект, перспективы которого высоко оцениваются, будет завершен в текущем году.
Мы не должны забывать, что животноводство является высокодоходной отраслью, сказал глава нашего государства. Обладающее целебными свойствами козье молоко востребовано как в нашей стране, так и за рубежом. Отмечалось, что каждому домохозяйству в районе необходимо раздать по две козы.
Проекты фермерского хозяйства поддерживаются государством. В Улугнорском районе хозяйству выделено 300 гектаров площадей, где на 200 гектарах намечено разбить ореховую плантацию, на 100 гектарах - плантацию унаби с внедрением капельного орошения.
Хозяйство намерено реализовать еще один перспективный проект, который позволит с привлечением современных технологий из Китая вырабатывать в год 600 тысяч кубометров биогаза и создать 40 новых рабочих мест.