Islom Karimovning Namangan va Farg‘ona viloyatlari saylovchilari bilan uchrashuvlari
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov 11-mart kuni Namangan viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 6-Namangan okrug saylov komissiyasi raisi G'.Ortiqov ochdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov o'zining saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so'zladi.
Dasturda mamlakatimizni modernizatsiya qilish va demokratlashtirish, iqtisodiy-ijtimoiy sohani liberallashtirish jarayonlarini izchil davom ettirishning asosiy yo'nalishlari belgilab berilgan. Jumladan, iqtisodiyotni isloh qilish va raqobatbardoshligini oshirish, xususiy mulk va tadbirkorlik uchun yanada keng yo'l ochib berish, davlatning iqtisodiyotdagi ulushini qayta ko'rib chiqish, ekin maydonlarining hosildorligini oshirish, qishloq xo'jaligiga yangi agrotexnologiyalarni joriy etish, fermerlik harakatini, kichik biznes va xizmat ko'rsatish sohasini qo'llab-quvvatlash, mahalliylashtirish dasturlarini kengaytirish, investitsiya muhitini yanada yaxshilash, aholi bandligini ta'minlash, xorijiy davlatlar bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash kabi muhim yo'nalishlar qamrab olingan.
Namangan viloyatida iqtisodiyotning turli sohalari, jumladan, yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish jadal rivojlanmoqda. Poyabzal, erkaklar, ayollar va bolalar kiyimlari tayyorlashda katta yutuqlarga erishilmoqda. "Istiqlol dizayn markazi", "Iftixor kiyim sanoat" kabi korxonalarda tikilgan zamonaviy va import o'rnini bosuvchi kostyumlar ichki va tashqi bozorlardan munosib o'rin olayotgani diqqatga sazovordir.
Viloyat korxonalarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning eksport geografiyasi kengayib, bugungi kunda yetmishga yaqin mamlakatga mahsulot yetkazib berilmoqda. Viloyatda yoshlarni komil insonlar etib tarbiyalash, aholi turmush darajasini yanada yuksaltirish, qishloqqa sanoat va servisni olib kirish borasida, madaniy-ma'rifiy sohalarda keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Namangan davlat universiteti professori T.Fayzullayev, boks bo'yicha O'zbekiston chempioni G'.Qo'chqorov va boshqalar mustaqilligimizni, ijtimoiy va siyosiy barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiyotni rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ulkan ishlar samarasida mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzi, xalqimiz farovonligi yuksalib borayotganini ta'kidladi. O'zbekiston Prezidenti sayloviga tayyorgarlik, uni o'tkazish bilan bog'liq jarayonlar ochiqlik-oshkoralik va ko'ppartiyaviylik kabi demokratik tamoyillarga to'la mos o'tkazilayotganini qayd etdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov shu kuni Farg'ona viloyati saylovchilari bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 11-Farg'ona okrug saylov komissiyasi raisi N.Sobirov ochdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov uchrashuvda nutq so'zladi.
Nomzodning saylovoldi dasturida sanoatni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish hisobidan iqtisodiyotimizning raqobatbardoshligini oshirish, xususiy mulk va tadbirkorlik rivoji yo'lidagi barcha to'siqlarni olib tashlash hamda bu sohaga to'liq erkinlik berish, yerlarning unumdorligini oshirish va ekin maydonlari tarkibini optimallashtirish, fermer xo'jaliklarini ko'p tarmoqli xo'jaliklarga aylantirishni davom ettirish, mahalliylashtirish va eksportga mo'ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish, investitsiya muhitini yanada yaxshilash, aholi bandligini ta'minlash, hayot darajasi va sifatini izchil oshirib borish, xorijiy davlatlar bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash kabi masalalarga alohida e'tibor qaratilgan.
Mamlakatimizda barcha hududlarni rivojlantirishga qaratilayotgan e'tibor samarasida Farg'ona viloyati ham izchil taraqqiy etmoqda. O'tgan yili yalpi hududiy mahsulot hajmi 8,4 foiz o'sdi. Sanoatni rivojlantirish dasturlari doirasida 154,4 million dollarlik investitsiyalar o'zlashtirilib, 550 ishlab chiqarish loyihasi hayotga tatbiq etildi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari rivoji iqtisodiyotni tarkibiy o'zgartirish, bandlikni ta'minlashda muhim omil bo'lmoqda. O'tgan yili ushbu sektorning viloyat yalpi hududiy mahsulotidagi ulushi 62 foizdan oshdi, bandlikdagi ulushi 79 foizga yetdi.
Mehnat faxriysi O.Hoshimov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Farg'ona viloyati bo'limi rahbari E.Siddiqova va boshqalar mamlakatimizning o'z taraqqiyot yo'li – "o'zbek modeli" barcha sohalarda ulkan samaralar berayotganini faxr bilan qayd etdi. Prezident sayloviga tayyorgarlik, uni o'tkazish bilan bog'liq jarayonlar milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik tamoyillarga to'la mos ravishda o'tayotganini ta'kidladi. Saylovchilarni 29-mart kuni bo'ladigan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встречи Ислама Каримова с избирателями Наманганской и Ферганской областей
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Ислам Каримов 11 марта встретился с избирателями Наманганской области.
Встречу открыл председатель 6-й Наманганской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Г.Ортиков.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил с речью по своей предвыборной программе.
В программе определены основные направления последовательного продолжения процессов модернизации и демократизации нашей страны, либерализации социально-экономической сферы. В частности, приоритетными задачами обозначены реформирование экономики и рост ее конкурентоспособности, предоставление более широких возможностей для развития частной собственности и предпринимательства, пересмотр доли государства в экономике, повышение плодородия посевных площадей, внедрение новых агротехнологий в сельское хозяйство, поддержка фермерского движения, малого бизнеса и сферы услуг, расширение программ локализации, дальнейшее улучшение инвестиционного климата, обеспечение занятости населения, укрепление взаимовыгодного сотрудничества с зарубежными государствами.
В Наманганской области динамично развиваются многие сферы экономики, в том числе легкая промышленность. Достигаются большие успехи в производстве обуви, мужской, женской и детской одежды. Современная и импортозамещающая продукция предприятий "Истиклол дизайн маркази", "Ифтихор кийим саноат" пользуется все большим спросом на внутреннем и внешнем рынках.
Расширяется география экспорта производимых на предприятиях области товаров, которые в настоящее время поставляются в около 70 стран. В области осуществляется широкомасштабная работа по воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями, дальнейшему повышению уровня жизни населения, развитию промышленности и сервиса на селе.
Профессор Наманганского государственного университета Т.Файзуллаев, чемпион Узбекистана по боксу Г.Кучкаров и другие отметили, что в результате осуществленной огромной работы в целях укрепления независимости, социальной и политической стабильности, развития экономики повышается авторитет нашей страны в мире, растет уровень жизни и благосостояния народа. Подчеркивалось, что процесс подготовки и проведения выборов Президента Узбекистана осуществляется в полном соответствии с такими демократическими принципами, как открытость, гласность и многопартийность.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Ислам Каримов в этот же день встретился с избирателями Ферганской области.
Встречу открыл председатель 11-й Ферганской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Н.Собиров.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил на встрече с речью.
В предвыборной программе кандидата особое внимание уделено вопросам обеспечения роста конкурентоспособности экономики нашей страны за счет модернизации и диверсификации промышленности, устранения всех преград на пути развития частной собственности и предпринимательства и предоставления полной свободы субъектам этой сферы, повышения плодородия земель и оптимизации структуры посевных площадей, дальнейшего преобразования фермерских хозяйств в многопрофильные, развития локализации и производства экспортоориентированной продукции, совершенствования инвестиционной среды, обеспечения занятости, последовательного повышения уровня и качества жизни населения, укрепления взаимовыгодного сотрудничества с зарубежными странами.
В результате уделяемого внимания развитию всех регионов нашей страны и в Ферганской области происходят кардинальные преобразования и обновления. В прошлом году объем валового регионального продукта вырос на 8,4 процента. В рамках программ развития промышленности были освоены инвестиции в размере 154,4 миллиона долларов, реализованы 550 производственных проектов.
Субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства служат важным фактором структурного преобразования экономики, обеспечения занятости населения. В прошлом году доля этого сектора в валовом региональном продукте области превысила 62 процента, в сфере занятости достигла 79 процентов.
Ветеран труда О.Хошимов, руководитель Ферганского областного отделения Союза писателей Узбекистана Э.Сиддикова и другие с гордостью отметили, что собственный путь развития нашей страны - "узбекская модель" развития дает свои результаты во всех сферах. Отмечалось, что процесс подготовки к выборам Президента осуществляется в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 29 марта выборах Президента Республики Узбекистан.