Tamakisiz sog‘lom hayot
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, har yili dunyoda olti million kishi tamaki chekish tufayli eng og‘ir kasalliklarga chalinib, hayotdan ko‘z yumadi. Bu – sigaret har olti soniyada bir odamning umriga zomin bo‘lmoqda degani. Bugun dunyoda tamaki chekuvchilar soni 1,6 milliardga yaqinlashgan. Bu muammoga qarshi kurashishning eng samarali yo‘li sog‘lom hayot kechirishni tanlashdir.
Toshkent vrachlar malakasini oshirish institutida 31-may – Xalqaro kashandalikka qarshi kurashish kuni munosabati bilan «Tamakisiz sog‘lom hayot» mavzuida o‘tkazilgan anjumanda shular haqida so‘z bordi. Ibn Sino jamoat fondi «O‘zbekiston – Fransiya», «O‘zbekiston – Italiya» do‘stlik jamiyatlari bilan hamkorlikda tashkil qilgan tadbirda farmatsevtika sohasida faoliyat olib borayotgan nodavlat notijorat va xalqaro tashkilotlar vakillari, professor-o‘qituvchilar, tibbiyot sohasining yetakchi mutaxassislari ishtirok etdi.
Toshkent vrachlar malakasini oshirish instituti rektori H.Oqilov, Ibn Sino jamoat fondi boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchi N.Mahmudov va boshqalar mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, aholi salomatligini muhofaza qilish, tibbiy madaniyatini oshirish, yoshlarni sog‘lom turmush tarzi asosida voyaga yetkazish borasidagi ishlar kashandalik illati yoyilishining oldini olish, har tomonlama sog‘lom farzandlarni tarbiyalashga xizmat qilayotganini ta’kidladi. 2011-yil 5-oktabrda qabul qilingan «Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishi hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida»gi qonun aholi, ayniqsa, yigirma yoshga to‘lmagan yigit-qizlarni tamaki mahsulotlarining zararli ta’siridan himoya qilishda muhim omil bo‘layotir.
Mutaxassislar fikricha, sog‘lom turmush tarzini yaratishda avvalo tamaki mahsulotlari iste’moliga chek qo‘yish zarur. Undagi nikotin moddasi inson salomatligi uchun xavfli bo‘lib, yurak, qon-tomir, nafas a’zolari kasalliklarini keltirib chiqarishi, organizmda xavfli o‘smalar paydo qilish ehtimoli kuchli. Tamaki chekuvchilarning tobora ko‘payib borishi aholi orasida «passiv chekish»ning avj olishiga sabab bo‘lmoqda. Ular orasida homilador ayollar, go‘daklar, bolalar, o‘smirlar va yoshlar hammadan ko‘p jabr ko‘rmoqda.
– Nikotin tamaki tutuni tarkibidagi eng kuchli alkoloid bo‘lib, dastlab asab tizimiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, so‘ng qonga so‘rilib, ichki a’zolarga zarar yetkazadi, – deydi Toshkent vrachlar malakasini oshirish instituti valeologiya kafedrasi dotsenti Nodira Mamatova. – Oqibatda, asab tizimi yemiriladi, xotira susayib, diqqatni jamlash qiyinlashadi. Eng achinarlisi, chekish kasalligi nasl suradi: kashanda ota-onadan tug‘ilgan farzand ham chekishga moyil bo‘ladi.
Tadbirda chekishning organizmga va intellektual rivojlanishga salbiy ta’sirlari, bu global muammoning barqaror rivojlanishga solayotgan xavfi, uning oldini olish, xususan, yoshlar o‘rtasida sog‘lom hayot tarzini mustahkam qaror toptirish borasidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.

Здоровая жизнь - без сигарет
По сведениям Всемирной организации здравоохранения, ежегодно в мире шесть миллионов человек заболевают и погибают в результате табакокурения. Это означает, что каждые шесть секунд сигарета губит одну человеческую жизнь. Сегодня в мире около 1,6 миллиарда курильщиков. Наиболее эффективный путь борьбы с этой проблемой - выбор здорового образа жизни.
Об этом шла речь на состоявшейся в Ташкентском институте усовершенствования врачей конференции "Здоровая жизнь без табака", посвященной 31 мая - Всемирному дню борьбы с табакокурением. В мероприятии, организованном общественным фондом Ибн Сино совместно с обществами дружбы "Узбекистан - Франция", "Узбекистан - Италия", приняли участие представители негосударственных некоммерческих организаций и международных организаций, преподаватели, медицинские работники.
Ректор Ташкентского института усовершенствования врачей Х.Окилов, исполняющий обязанности председателя общественного фонда Ибн Сино Н.Махмудов и другие отметили, что проводимая в нашей стране работа по утверждению здорового образа жизни, охране здоровья населения, повышению медицинской культуры способствует предупреждению этой вредной привычки, воспитанию всесторонне здорового молодого поколения. Принятый 5 апреля 2011 года Закон "Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции" является важным фактором защиты населения, особенно юношей и девушек до двадцати лет, от вредного воздействия табачной продукции.
– Никотин - самый сильный алкалоид в составе табачного дыма, он оказывает отрицательное влияние на нервную систему, всасывается в кровь и повреждает внутренние органы, - говорит доцент кафедры валеологии Ташкентского института усовершенствования врачей Нодира Маматова. – В результате разрушается нервная система, ухудшается память. Главное, это передается по наследству: у курящих родителей и дети будут склонны к курению.
На мероприятии были обсуждены вопросы отрицательного воздействия курения на организм человека, угрозы этой глобальной проблемы для стабильного развития, предупреждения этого порока, утверждения среди юношей и девушек здорового образа жизни.