Poytaxtimizda agrar sohaga ixtisoslashgan xalqaro ko‘rgazmalar ish boshladi
“O‘zekspomarkaz”da agrosanoat kompleksi uchun zamonaviy asbob-uskunalar va texnologiyalarning “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” XII xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma-savdosi hamda qishloq xo‘jaligi texnikasi va mashinalarining “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” VI xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmasi boshlandi.
O‘zbekiston Tashqi savdo vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Fermerlar kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirlarning ochilishida iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, jumladan, qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanayotgani tufayli aholining oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoji to‘liq ta’minlanishi barobarida, qayta ishlovchi korxonalarga sifatli xomashyo yetkazib berilayotgani alohida ta’kidlandi.
“Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” va “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmalarida Xitoy, Janubiy Koreya, Fransiya, Italiya, Germaniya, Belgiya, Gollandiya, Belarus, Rossiya kabi o‘n beshdan ziyod davlatdan ellikdan ortiq kompaniya ishtirok etmoqda. Ular namoyish etayotgan mahsulot va xizmatlar turi keng bo‘lib, ixcham liniyalar, qadoqlash texnologiyalari, chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va bog‘dorchilik uskunalari, chorva uchun yem tayyorlash jihozlari, o‘simliklar himoyasi uchun kimyoviy moddalar, terini qayta ishlash, issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish kabi yuzga yaqin yo‘nalishni qamrab olgan.
– O‘zbekiston fermerlari bilan hamkorlik qilishimizda bu yerda yaratilgan turli imtiyozlar, xususan, bojxona va investitsiyaviy preferensiyalar qo‘l kelmoqda, – deydi Janubiy Koreyaning «Farmsko» kompaniyasi direktori o‘rinbosari Kim Von Te. – O‘zbekiston bozorida qaysi mahsulotga talab yuqoriligi borasida marketing kuzatuvlar olib bordik. Unga ko‘ra, oynavand issiqxonalar, ularni isitish jihozlari, ozuqalar va konsalting xizmatlarini taklif qilishni ma’qul ko‘rdik. Issiqxonalarimizning balandligi 8 metr, ularni gaz, ko‘mir yoki elektr bilan isitish va mobil tarzda boshqarish mumkin.
O‘zbekistonning yetmishdan ziyod kompaniyasi o‘z stendlarida qishloq xo‘jaligi uchun minitexnologiyalar va uskunalarni ishlab chiqarish borasida mamlakatimiz salohiyatini keng namoyish etmoqda. Meva-sabzavot va ko‘katlarni quritish kameralari, parrandachilik inkubatorlari, qadoqlash-o‘rash jihozlari, chizel-kultivator, eng chekka hududlardagi obyektlarni ham elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash uchun mo‘ljallangan quyosh fotoelektr va shamol elektr stansiyalari xorijlik mehmonlar e’tiborini jalb etmoqda.
– Korxonamiz xonadonlar va dala hovlilarga biogaz uskunasi o‘rnatib berish bilan shug‘ullanadi, – deydi «Ekoravnaq» xususiy korxonasi rahbari Alijon Temirov. – Uskunalarimiz ko‘magida bir tonna tovuq, qo‘y, chorva chiqindisidan 120 kub gaz olish imkoni bor. Bu uyni va issiqxonani isitishga bemalol yetadi. Talabga qarab turli o‘lchamdagi biogaz uskunalarini o‘rnatib beramiz.
Dehqon va fermerlarimiz bugun xomashyo yetishtirish bilan cheklanib qolayotgani yo‘q. Ular xorijning zamonaviy minitexnologiyalarini jalb qilgan holda, meva-sabzavot, go‘sht-sutni qayta ishlashni yo‘lga qo‘yib, oziq-ovqat mahsulotlari mo‘l bo‘lishiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Ko‘rgazma-savdo ham samarali bo‘lishi kutilmoqda. Italiya va Xitoyda ishlab chiqarilgan meva-sabzavotni tozalaydigan uskunalar, poliz mahsulotlari sifatini aniqlaydigan moslamalar, turli muzlatkich agregatlar, vakuumli to‘ldirgichlar ko‘pchilikda qiziqish uyg‘otmoqda. Germaniyaning «Agralis GmbH» kompaniyasi stendlari ham gavjum. Mamlakatimizdagi yirik chorvachilik yo‘nalishidagi «Baxt imkon rivoj chorvasi», «Yulduz», «Anortog‘ naslchilik bug‘doychilik», «Yangiyo‘l chorva zamin» kabi fermer xo‘jaliklarida mazkur kompaniya loyihalari tatbiq etilgan.
– Besh yildan buyon mazkur kompaniya bilan hamkorlikda 800 bosh naslli chorvani parvarishlamoqdamiz, – deydi Toshkent viloyati Chinoz tumanidagi «Dilgiyo fayz baraka» fermer xo‘jaligi rahbari Abdumajid Sadirov. – Har gal mazkur ko‘rgazmalar sharofati bilan xo‘jalik uchun yangi jihozlar xarid qilamiz. Yangi sut fermasi, sut sog‘ish apparatlari va sovutkich uskunalari shular sirasidandir. Sut zallarini yuvish uchun kimyoviy vositalar, mineral ozuqalar, sovutkich xarid qilish bo‘yicha shartnomalar imzoladik.
«Uzbekistan Agromash Expo – 2017» xalqaro ko‘rgazmasida «Agregat zavodi» va «Chirchiqqishloqmash» aksiyadorlik jamiyatlari tarkibidagi korxonalar, «Case New Holland», «Class», «Lemken», «Amkodor» va boshqa yetakchi xorij kompaniyalarining yetmishdan ortiq turdagi mahsuloti namoyish etilmoqda.
– Ishlab chiqarayotgan texnikalarimiz fermerlarga lizing asosida ham sotilmoqda, – deydi "Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi" aksiyadorlik jamiyati direktori o‘rinbosari Abdulla Rahmonov. – Bugungi ko‘rgazmada 100 ot kuchiga ega paxta terish mashinasi va to‘rt tonnalik tirkamalarga qiziqish juda yuqori bo‘layotir. Korxonamizda ishlab chiqarilayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalari tashqi bozorda raqobatdoshligi bilan eksport salohiyatimizni yuksaltirishga xizmat qilmoqda. Mahalliylashtirish dasturi asosida ishlab chiqarilgan 500 paxta terish mashinasini Turkmanistonga yetkazib berish bo‘yicha shartnomamiz bor. Ko‘rgazmalar doirasida qozog‘istonlik tadbirkorlar bilan ham kelishuvga erishdik.
Ushbu ko‘rgazmalar qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy minitexnologiyalarni keng jalb qilish, mahsulotlar turini ko‘paytirish va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Ko‘rgazmalarda mamlakatimizning barcha hududidan fermerlar, kichik biznes subyektlari taklif etilgan. Xaridlarni moliyalashtirish bo‘yicha tijorat banklari, lizing va sug‘urta kompaniyalari mutaxassislari tomonidan zarur maslahatlar berilmoqda. Shartnomalarni rasmiylashtirish, sotib olingan uskunalarni manzilga yetkazish bo‘yicha zarur yordam ko‘rsatiladi.
Ko‘rgazmalarning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Z.Mirzayev so‘zga chiqdi.

В аграрный сектор – современные технологии
В Узэкспоцентре открылись XII международная специализированная выставка-продажа современного оборудования и технологий для агропромышленного комплекса “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” и VI международная специализированная выставка сельскохозяйственной техники и машин “Uzbekistan Agromash Expo – 2017”.
На открытии мероприятий, организованных Министерством внешней торговли Узбекистан, Министерством сельского и водного хозяйства, Торгово-промышленной палатой и Советом фермеров, особо отмечалось, что в результате последовательного развития всех отраслей экономики, в частности, сельского хозяйства, наряду с полным обеспечением потребности населения в продовольственной продукции также поставляется качественное сырье перерабатывающим предприятиям.
В международных специализированных выставках “Uzbekistan Agrotech Expo – 2017” и “Uzbekistan Agromash Expo – 2017” принимают участие свыше 50 компаний из более чем 15 государств, таких, как Китай, Южная Корея, Франция, Италия, Германия, Бельгия, Голландия, Беларусь, Россия. Широк спектр демонстрируемых ими товаров и услуг, экспозиции охватили около ста таких направлений, как компактные линии, фасовочные технологии, оборудование для животноводства, птицеводства, пчеловодства и садоводства, заготовка кормов, химические средства защиты растений, обработка кожи, организация тепличных хозяйств.
– Наше сотрудничество с фермерами Узбекистана укрепляется благодаря созданным льготам, в том числе таможенным и инвестиционным преференциям, – говорит заместитель директора южнокорейской компании «Farmsko» Ким Вон Тэ. – Мы проводили маркетинговые исследования спроса на продукцию на рынке Узбекистана. В результате предлагаем витражные теплицы, оборудование по их обогреву, корма и консалтинговые услуги.
Более 70 компаний Узбекистана на своих стендах широко демонстрируют потенциал нашей страны по производству мини-технологий и оборудования для сельского хозяйства. Внимание зарубежных гостей привлекают камеры для сушки фруктов, овощей, зелени, инкубаторы, фасовочно-упаковочное оборудование, чизель-культиваторы, солнечные фотоэлектростанции и ветряные электростанции для бесперебойного обеспечения электроэнергией объектов на самых отдаленных территориях.
– Наше предприятие занимается монтажом биогазовой установки дома и на даче, – говорит руководитель частного предприятия «Экоравнак» Алижон Темиров. – С помощью нашего оборудования из тонны навоза кур, овец, скота можно получить 120 кубометров газа. Этого достаточно для обогрева дома и теплицы. По заказу можем установить биогазовое оборудование различных размеров.
Наши дехкане и фермеры сегодня не ограничиваются лишь заготовкой сырья. Они путем установки современных зарубежных мини-технологий налаживают переработку плодоовощной, мясо-молочной продукции, тем самым вносят достойный вклад в обеспечения населения продовольственной продукцией.
Произведенное в Италии и Китае оборудование по очистке фруктов и овощей, устройства по определению качества бахчевых, различные холодильные агрегаты, вакуумные наполнители вызывают интерес многих. Оживленно также у стендов компании «Agralis GmbH» (Германия). В таких крупных животноводческих фермерских хозяйствах нашей страны, как «Бахт имкон ривож чорваси», «Юлдуз», «Анортог наслчилик бугдойчилик», «Янгийул чорва замин», реализованы проекты этой компании.
– На протяжении пяти лет совместно с этой компанией мы выращиваем 800 голов племенного скота, – говорит руководитель фермерского хозяйства «Дилгиё файз барака» Чиназского района Ташкентской области Абдумажид Садиров. – Каждый раз благодаря данным выставкам закупаем новое оборудование для хозяйства. На сей раз приобрели дойные аппараты и охладительное оборудование. Мы подписали договоры на закупку химических средств для чистки молочных залов, а также минеральных кормов и холодильника.
На международной выставке «Uzbekistan Agromash Expo – 2017» представлено более семидесяти видов продукции предприятий в составе акционерных обществ «Агрегат заводи» и «Чирчиккишлокмаш», ведущих зарубежных компаний «Case New Holland», «Class», «Lemken», «Amkodor» и других.
– Производимая нами техника реализуется фермерам также на основе лизинга, – говорит заместитель директора акционерного общества "Тошкент кишлок хужалиги техникаси заводи" Абдулла Рахмонов. – На сегодняшней выставке большой интерес вызвали хлопкоуборочная машина мощностью 100 лошадиных сил и четырехтонные прицепы. Производимая на нашем предприятии сельхозтехника конкурентоспособна на внешнем рынке, что служит повышению нашего экспортного потенциала. Подписали договор по поставке в Туркменистан 500 хлопкоуборочных машин, произведенных на основе Программы локализации. В рамках выставок мы также достигли договоренности с казахстанскими предпринимателями.
Данные выставки служат широкому привлечению в сельскохозяйственную отрасль современных технологий, увеличению видов продукции и развитию частного предпринимательства.
На выставки приглашены фермеры, субъекты малого бизнеса со всех регионов нашей страны. Специалистами коммерческих банков, лизинговых и страховых компаний даются необходимые консультации и рекомендации по финансированию закупок. Будет оказана необходимая помощь в оформлении договоров, доставке закупленного оборудования.
На открытии выставок выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр сельского и водного хозяйства З.Мирзаев.