Islom ma'rifat yo'lidagi muhim bir qadam
Ma’lumki, tinchlik va hamkorlik, dinlararo bag‘rikenglik, islom dinining ma’rifiy jihatini o‘rganish, tadqiq etish, umuminsoniy hamda islom qadriyatlari sohasidagi ilmiy faoliyatni rivojlantirish va takomillashtirish bugungi shiddatli davrda har jihatdan muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu jihatdan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentda o‘tkazilgan Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashi 43-sessiyasida Toshkent islom universiteti tarkibida Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha islom tashkiloti – ISESCOning Maxsus kafedrasini tashkil etish tashabbusini ilgari surgan edi.
Mazkur tashabbus zamirida bevosita islom ma’rifatini yoshlar ongiga singdirish, umumbashariy sivilizatsiyaga benazir hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimizning ko‘p qirrali diniy-ma’naviy merosini o‘rganish va xalqaro miqyosda targ‘ib etishga qaratilgan ulkan vazifalar mujassamdir.
Toshkent islom universiteti delegatsiyasi, universitetda ISESCOning Maxsus kafedrasini tashkil etish yuzasidan ISESCO Bosh qarorgohi Marokash poytaxti Rabot shahrida 22-25 may kunlari amaliy tashrif bilan bo‘lib qaytdi.
Bugun ISESCO Bosh direktori va Toshkent islom universiteti o‘rtasida universitet tarkibida “Islom sivilizatsiyasini o‘rganish ISESCO” kafedrasini tashkil etish yuzasidan Anglashuv Memorandumi imzolandi. Toshkent islom universiteti delegatsiyasi ISESCO Bosh direktori Abdulaziz bin Usmon at-Tuveyjriy bilan ta’lim, fan va madaniyat sohalarida hamkorlik aloqalari muhokama etildi.
Kafedrani tashkil etishdan maqsad – musulmon dunyosidagi ta’lim, ilm-fan va madaniyat tarixi hamda ularning hozirgi holatini o‘rganish va ular haqida talabalarga chuqurlashtirilgan maxsus kurslarni o‘qitishdan iborat. “Islom sivilizatsiyasini o‘rganish ISESCO” kafedrasining umumiy yo‘nalishlari, tarkibiy tuzilishi, jihozlanishi, o‘qitiladigan fanlar, ilmiy faoliyati yuzasidan muayyan vazifalar belgilangan bo‘lib, bu esa, kafedraning diniy-ma’rifiy sohaning muhim va dolzarb yo‘nalishlarni qamrab olganligi hamda kelajakda yetuk kadrlar tayyorlashi bilan ahamiyatlidir.
Ta’kidlash lozimki, hozirda dunyo bo‘yicha 18 ta ISESCO kafedralari mavjud bo‘lib, Toshkent islom universitetidagi “Islom sivilizatsiyasini o‘rganish ISESCO” kafedrasi o‘ziga xosligi bilan ajralib turishi tabiiy. O‘zbekiston islom tamadduniga benazir hissa qo‘shgan allomalari bilan musulmon mamlakatlari tomonidan yuqori baholanadi. Albatta, Imom Buxoriy, Abu Iso Termiziy, Burhoniddin Marg‘iloniy kabi allomalarimizning nomlarini eshitgan dunyodagi har bir musulmon qalbida chuqur ehtirom uyg‘onishida shubha yo‘q. Shu bilan bir qatorda istiqlol yillarida yurtimizda diniy qadriyatlar, buyuk mutafakkirlarimiz ilmiy merosini o‘rganish, ma’rifiy islomni har tomonlama targ‘ib va tashviq qilish ishlariga alohida e’tibor berilmoqda. Natijada 10 dan ziyod din bilan bog‘liq bilimlarni o‘rgatishga mo‘ljallangan ta’lim muassasalari, ilmiy tadqiqot markazlari faoliyat yuritmoqda. Navbatdagi kafedraning ochilishi esa ushbu ishlarni yanada yuqori darajaga ko‘tarilishida muhim qadam bo‘ldi.

Важный шаг на пути исламского просвещения
Вусловиях современного мира одной из важнейших задач в деле развития и совершенствования научной деятельности в сфере общечеловеческих и исламских ценностей является изучение и распространение просветительских целей религии ислам, а также установление мира, сотрудничества и межрелигиозной толерантности.
В этой связи, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на прошедшей в Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества ввёл предложение об организации в составе Ташкентского исламского университета Специальной кафедры ISESCO - исламской организации по проблемам образования науки и культуры.
Главными задачами данной инновации признаются донесение до сознания молодежи исламского просвещения, изучение и распространение во всем мире бесценного религиозно-духовного вклада в человеческую цивилизацию наших великих предков. Практический визит делегации Ташкентского исламского университета по вопросу организации Специальной кафедры ISESCO продлится с 22 по 25 мая в Главном управлении ISESCO Марокко в городе Рабате.
Сегодня между Генеральным директором ISESCO и Ташкентским исламским университетом подписан Меморандум о взаимодействии в организации в составе университета кафедры ISESCO по изучению исламской цивилизации. Представительство Ташкентского исламского университета и Генеральный директор ISESCO Абдулазиз бин Усман ат-Тувейджри обсудили сотрудничество в сфере образования, науки и культуры. Цель создания кафедры - изучение истории и современного состояния образования, науки и культуры мусульманского мира, преподавание углубленных учебных спецкурсов студентам.
Были определены общие направления, структурный состав, обеспечение, преподаваемые учебные предметы, главные задачи научной деятельности кафедры "ISESCO по изучению исламской цивилизации", что, несомненно, подтверждает её значимость в деле подготовки в будущем ведущих специалистов в важных и актуальных направлениях религиозно-просветительской сферы.
Нужно отметить, что хотя в мире существует 18 кафедр ISESCO, "Кафедра ISESCO по изучению исламской цивилизации" Ташкентского исламского университета благодаря его специфике особо выделяется а ряду подобных. Огромный вклад мудрецов Узбекистана в исламской цивилизацию высоко оценивается мусульманскими странами. В сердцах мусульман всего мира вписаны имена наших предков Имама аль-Бухари, Абу Исо Термези, Бурханиддина Маргилани. Пристальное внимание мусульманского мира привлекают также проделанная за годы независимости нашей страны всесторонняя работа по изучению, систематизации и распространению религиозных ценностей, научного наследия великих мыслителей прошлого и просветительского ислама. Как результат осуществляемых работ- функционирование свыше 10 религиозных образовательных учреждений и исследовательских научных центров. И запланированное открытие кафедры - важный шаг в переводе данных работ на еще более высокий уровень.