“Jeneral Motors O‘zbekiston” AJ ishlab chiqarayotgan mahsulotlarga narxlar shakllanishini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-05-30 | Hujjatlar
“Jeneral Motors O‘zbekiston” AJning ichki va tashqi bozorlarda sotilayotgan mahsulotlariga narxlar shakllanish mexanizmini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi hamda “O‘zavtosanoat” AKning 2017-yilning 1-iyunidan boshlab “Jeneral Motors O‘zbekiston” AJning barcha avtomobil modellarini ichki bozorda milliy valyuta – so‘mga sotishga o‘tish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. “O‘zavtosanoat” AK:
2017-yilning 1-iyunigacha tuzilgan shartnomalar bo‘yicha yengil avtomobillar yetkazib berish va to‘lovlarni qabul qilish, shartnomalarda nazarda tutilgan qat’iy shartlar va belgilangan muddatlarda to‘lovlarni xalqaro plastik kartochkalari orqali amalga oshirishni;
tashqi bozorlarni va eksport qilinayotgan mahsulotlar turlarini yanada diversifikatsiyalash, tashqi bozorlardagi o‘rnimizni mustahkamlash hisobiga eksport hajmini ko‘paytirishni;
yangi raqobatdosh mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga qaratilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish hisobiga mahsulotlar ishlab chiqarishni oshirishni;
butlovchi qism va uzellar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirish, avtomobilsozlikni rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan asosiy xomashyo va materiallarni o‘zlashtirish va ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha tarmoqlararo kooperatsiyani kengaytirish hisobiga importning ulushini kamaytirish va mahsulotlar tannarxini pasaytirishni ta’minlasin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda mazkur qarorni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida tegishli qaror qabul qilsin.
4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию ценообразования на продукцию, производимую АО «Дженерал Моторс Узбекистан»
В целях дальнейшего совершенствования механизма формирования цен на продукцию АО «Дженерал Моторс Узбекистан», реализуемую на внутреннем и внешнем рынках:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан и АК «Узавтосаноат» о переводе с 1 июня 2017 года реализации на внутреннем рынке всего модельного ряда легковых автомобилей АО «Дженерал Моторс Узбекистан» за национальную валюту – сум.
2. АК «Узавтосаноат» обеспечить:
поставку легковых автомобилей и прием платежей по контрактам, заключенным до 1 июня 2017 года, строго на условиях и в сроки, предусмотренные в контрактах, с оплатой через международные пластиковые карточки;
увеличение объемов экспорта за счет дальнейшей диверсификации рынков сбыта и номенклатуры экспортируемой продукции, укрепления позиций на внешних рынках;
увеличение объемов производства за счет реализации инвестиционных проектов, направленных на освоение новой конкурентоспособной продукции;
сокращение доли импорта и снижение себестоимости продукции за счет углубления локализации производства комплектующих деталей и узлов, расширения межотраслевой кооперации по освоению и увеличению объемов производства базового сырья и материалов, необходимых для развития автомобилестроения.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок принять соответствующее решение о мерах по реализации настоящего постановления.