Parlament ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari faoliyatini tanqidiy ko‘rib chiqdi
Ishlarning haqiqiy ahvolini chuqur bilishga asoslangan tashabbuslar tibbiyot muassasalari faoliyatidagi tizimli kamchiliklarning sabablari va asoslarini izchil bartaraf etishga xizmat qiladi. Parlament nazorati doirasida ushbu jarayonlarda Oliy Majlisning Qonunchilik palatasi bevosita ishtirok etmoqda. Parlament quyi palatasida aholiga tibbiy xizmatlar ko‘rsatish va dori vositalari bilan ta’minlashni yanada yaxshilash, ushbu sohadagi amaliyotda qonun hujjatlarining samarali qo‘llanilishiga ko‘maklashish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish uchun maxsus tashkil etilgan respublika komissiyasi ish olib bormoqda.
Parlament nazoratining shakllaridan biri sifatida deputatlar tomonidan tibbiyot muassasalari rahbarlarining hisobotlarini eshitish amaliyotidan faol foydalanilmoqda.
Chunonchi, 2017-yil 29-may kuni respublika tibbiyot markazlari rahbarlarining axborotlarini eshitishga doir ana shunday oltinchi eshituv tashkil etildi. Bu safar Sh.Alimov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan ftiziatriya va pulmonologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi rahbarlari o‘z faoliyati haqida axborot taqdim etdilar.
Majlisda shu narsa alohida ta’kidlandiki, Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida ushbu respublika tibbiyot markazlarining mutaxassislari tomonidan insonning eng asosiy huquqlaridan biri – malakali tibbiy xizmat ko‘rsatilishiga bo‘lgan huquqini ta’minlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Masalan, Sh.Alimov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan ftiziatriya va pulmonologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tomonidan har yili 5 ming nafardan ziyod bemorga statsionar yordam ko‘rsatilmoqda. Markazning konsultativ poliklinikasida esa 2016-yilda 18 ming nafarga yaqin bemorga konsultativ va ambulator yordami ko‘rsatildi.
Bunda mintaqa darajasida ishlarni tashkil etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda joylarga 86-marta chiqish tashkil etilib, ular doirasida 2,4 ming nafardan ziyod bemorga tibbiy yordam ko‘rsatildi va maslahat berildi. Markaz mutaxassislari tomonidan 53 ta jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi, shundan 48 tasi yuqori texnologiyalar asosida bajarildi. Kasallarga tashxis qo‘yish va davolashning zamonaviy usullaridan foydalanish qamrovini kengaytirish maqsadida markaz mutaxassislari tomonidan malaka oshirish bo‘yicha treninglar va leksiya mashg‘ulotlari o‘tkazildi, ularda ushbu sohaning 1,7 ming nafarga yaqin mutaxassisi ishtirok etdi.
Ta’kidlab o‘tilganidek, Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida ham zamonaviy tibbiy texnologiyalardan faol foydalanilmoqda. Ushbu markazda har yili 10 ming nafardan ziyod bemorga statsionar yordam ko‘rsatilmoqda. Markazning konsultativ poliklinikasida 58 ming nafardan ziyod bemorga konsultativ va ambulator yordami ko‘rsatildi.
Joriy yilda joylarga 39-marta chiqish tashkil etilib, ular doirasida 1,7 ming nafardan ziyod bemorga tibbiy yordam ko‘rsatildi va maslahatlar berildi. Markaz mutaxassislari tomonidan 76 ta jarrohlik amaliyoti bajarildi, shuningdek, malaka oshirish bo‘yicha treninglar va leksiya mashg‘ulotlari ham o‘tkazilib, ularda mazkur sohaning 1,9 ming nafarga yaqin shifokori o‘z malakasini oshirdi.
Shu bilan birga, deputatlar yuqorida ko‘rsatilgan markazlar ishidagi ayrim kamchiliklarga ham to‘xtalib o‘tdilar, ularni bartaraf etish yuzasidan aniq takliflar va tavsiyalar bildirdilar. Chunonchi, ta’kidlandiki, ftiziatriya kasalliklariga chalingan bemorlarning epidemiya ko‘rsatkichlarini, shuningdek, laboratoriya sharoitlarida tashxis qo‘yish va dori menejmenti bo‘yicha ma’lumotlarni kuzatib borishning yagona elektron bazasini tashkil etish zarur. Sil kasalligi infeksiyasining ijtimoiy xavfini hisobga olgan holda tegishli preparatlar bilan ta’minlash tizimini yaxshilash talab etiladi, bu esa xavf guruhidagi bolalarni sil infeksiyasini yuqtirganlikning ilk bosqichlarida tezlik bilan aniqlash imkonini bergan bo‘lar edi. Toshkent va Xorazm viloyatlaridagi viloyat sil kasalliklari dispanserlarida, shuningdek, Namangan viloyatidagi kattalar uchun mo‘ljallangan ikkita respublika sil kasalliklari sanatoriylarida infeksiyaviy nazoratni va sanitariya-epidemiologiya rejimini yanada takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tizimida hozirgi vaqtda bor-yo‘g‘i 4 ta gamma-terapevtik qurilma ishlab turibdi. Joriy yilda 11 ta gamma-terapevtik qurilma hamda 7 ta braxiterapevtik qurilma sotib olish rejalashtirilgan, biroq hanuzgacha bunday xarid amalga oshirilmagan. Sog‘liqni saqlash tizimining boshlang‘ich bo‘g‘inlarida onkologiya sohasi mutaxassislari yetishmasligi muammosi mavjud.
– Ikkita respublika markazi faoliyati to‘g‘risidagi axborotlarni eshitish yakunlariga ko‘ra, boshqa masalalar bilan bir qatorda mahalliy korxonalar tomonidan sil kasalliklariga qarshi preparatlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning kimyoterapiyaga va target dori vositalariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish uchun ajratilayotgan moliyaviy mablag‘lar hajmini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Sattor Rahmatov. – Mazkur masalalar parlament nazoratiga olindi.
– Tibbiyot markazlarining rahbarlari tomonidan o‘z faoliyati to‘g‘risida Qonunchilik palatasida axborot taqdim etishi, shak-shubhasiz, aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar sifatini oshirishga xizmat qiladi, – deb ta’kidlaydi Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining aholiga tibbiy xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha mutaxassisi Olim Imomov. – Bugungi tadbir davomida yutuqlar bilan bir qatorda dolzarb muammolar ham har tomonlama muhokama etildi, aniq takliflar bildirildi. Parlamentning quyi palatasi bilan birgalikda olib boriladigan ishlar bizga qonunchilik darajasida ko‘plab amaliy masalalarni hal etish imkonini beradi.

Парламент критически рассмотрел деятельность специализированных медицинских центров
Здравоохранение – сфера, которая на сегодняшний день динамично развивается благодаря высокому вниманию главы государства.
Инициативы, основанные на глубоком знании реального положения дел, способствуют последовательному устранению причин и предпосылок системных недостатков в деятельности медицинских учреждений. В рамках парламентского контроля в этих процессах непосредственное участие принимает Законодательная палата Олий Мажлиса. При нижней палате парламента действует республиканская комиссия, специально созданная для координации работы по дальнейшему улучшению оказания медицинских услуг и обеспечения населения лекарственными средствами, содействию в эффективном применении законодательства на практике в данной сфере.
В качестве одной из форм парламентского контроля активно используется практика заслушивания депутатами отчетов руководителей медицинских учреждений. При этом данная работа ведется как на республиканском уровне, так и на региональном совместно с местными Кенгашами народных депутатов.
Так, 29 мая 2017 года организовано уже шестое по счету заслушивание информации руководителей республиканских медицинских центров. На этот раз информацию о своей работе по оказанию медицинских услуг населению представили руководители Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии имени Ш.Алимова, а также Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии.
На заседании особо отмечалось, что в Год диалога с народом и интересов человека специалистами республиканских медицинских центров проводится масштабная работа, направленная на обеспечение одного из самых главных социальных прав человека – права на квалифицированное медицинское обслуживание. В частности, Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром фтизиатрии и пульмонологии имени Ш.Алимова ежегодно оказывается стационарная помощь свыше 5 тысячам больных. А консультативной поликлиникой центра в 2016 году оказана квалифицированная консультативная и амбулаторная помощь свыше 18 тысячам пациентов.
При этом особое внимание уделяется организации работы на региональном уровне. В текущем году организовано 86 выездов на места, в рамках которых более 2,4 тысячи пациентов оказана медицинская и консультативная помощь. Специалистами центра проведены 53 хирургические операции, из которых 48 – с использованием новейших технологий в сфере медицины. В целях расширения спектра использования современных методов диагностики и лечения больных специалисты центра организовывают тренинги и лекционные занятия, в которых на сегодняшний день приняли участие около 1,7 тысячи специалистов сферы.
Современные медицинские технологии, как подчеркивалось, также активно используются и в деятельности Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, в котором ежегодно оказывается стационарная помощь свыше 10 тысячам больных. Консультативной поликлиникой центра квалифицированная консультативная и амбулаторная помощь оказана свыше 58 тысячам пациентов.
Более 1,7 тысячи пациентов получили медицинскую и консультативную помощь в рамках организации 39 выездов специалистов центров на места. Специалистами центра проведено 76 хирургических операций, а также тренингов и лекционных занятий, благодаря которым около 1,9 тысячи медиков смогли повысить свою квалификацию.
Вместе с тем депутаты остановились на некоторых упущениях в работе вышеуказанных центров, высказали конкретные предложения и рекомендации по их устранению. В частности, отмечалась необходимость создания единой электронной базы наблюдения за эпидемическими показателями фтизиатрических больных, а также базы данных по лабораторной диагностике и лекарственному менеджменту. Общественная опасность туберкулезной инфекции требует улучшения системы обеспечения соответствующими препаратами, которые бы позволяли оперативно, на ранних стадиях выявлять инфицированность детей, находящихся в группе риска. Подчеркнута необходимость дальнейшего совершенствования инфекционного контроля и санитарно-эпидемиологического режима в областных противотуберкулезных диспансерах в Ташкентской и Хорезмской областях, а также двух республиканских туберкулезных санаториях для взрослых в Наманганской области.
В Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии в настоящее время функционируют всего 4 гамма-терапевтических устройства. На текущий год запланирована закупка 11 гамма-терапевтических и 7 брахитерапевтических устройств, но к настоящему времени указанное оборудование пока не приобретено. В первичных звеньях медицинских учреждений наблюдается нехватка специалистов.
– По итогам заслушивания информации о деятельности двух республиканских центров наряду с другими вопросами отмечается необходимость налаживания местными предприятиями производства противотуберкулезных препаратов, а также увеличения объемов финансовых средств, выделяемых для удовлетворения потребности онкобольных в химиотерапевтических и таргетных лекарственных средствах, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Саттор Рахматов. – Данные вопросы взяты на парламентский контроль.
– Представление руководителями медицинских центров информации о своей деятельности в Законодательной палате, безусловно, служит повышению качества оказываемых медицинских услуг населению, – отмечает специалист Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии по оказанию медицинских услуг населению Олим Имомов. – В ходе сегодняшнего мероприятия наряду с достижениями всесторонне обсуждены актуальные проблемы, высказаны конкретные предложения. Совместная работа с нижней палатой парламента позволяет нам на законодательном уровне решить множество практических вопросов.
Все обсужденные в ходе заседания вопросы, а также мнения, предложения и рекомендации по совершенствованию деятельности центров включены в принятое постановление Законодательной палаты Олий Мажлиса.