Qashqadaryoda ko‘rishguncha xayr, «Barkamol avlod»!
25-27-may kunlari Jizzax shahridagi «So‘g‘diyona» universal sport majmuasi stadioni uzra akademik litsey va kasb-hunar kolleji o‘quvchilarining «Barkamol avlod – 2017» sport o‘yinlari mash’alasi porlab turdi.
Navbatdagi "Barkamol avlod" musobaqasi ham mamlakatimizda joriy etilgan uch bosqichli tizim – “Umid nihollari”, “Barkamol avlod” va Universiada sport o‘yinlarining samaradorligini yana bir bor namoyish etdi. Vatanimiz kelajagi bo‘lgan yosh avlodni ona yurtga muhabbat, kindik qoni tomgan tuproqqa sadoqat ruhida tarbiyalash, sog‘lom turmush tarzini shakllantirishga qaratilgan mazkur tizimning nufuzi yildan-yilga oshib borayotir.
Yana bir muhim jihati, uch bosqichli sport o‘yinlari finali o‘tayotgan shaharlarda xalqaro talablarga javob beradigan o‘nlab sport inshootlari barpo etilmoqda, hududlar yanada obod bo‘lmoqda. Musobaqalar munosabati bilan Jizzaxda qurilgan yangi sport inshootlari, suzish havzalari, tubdan rekonstruksiya qilingan sport zallari, o‘quv binolarini ko‘rgan kishi bunyodkor halqimizga tasannolar aytadi.
“Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlari yuzdan ortiq ommaviy axborot vositalari xodimlari tomonidan muntazam yoritib borildi. Internet tarmog‘ida ochilgan www.barkamol-avlod.uz saytida qizg‘in bellashuvlar haqida ma’lumotlar, fotolavhalar, o‘zbek, rus, ingliz tillarida berib borildi. Musobaqa kunlari xorijiy mamlakatlarda yashovchi minglab kishilar shu tarmoqqa murojaat qildi.
... 27-may. Soat 19.00 “So‘g‘diyona" universal sport majmuasi stadioni bayramona bezatilgan. Chorlov musiqasi yangraydi. Yosh sportchi va san’atkorlar ijrosidagi vokal-xoreografik kompozitsiya bilan «Barkamol avlod – 2017» sport musobaqalarining tantanali yopilish marosimi boshlanadi. Minglab tomoshabin olqishlari ostida maydonga musobaqa ishtirokchilari – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar va Toshkent shahri terma jamoalari kirib keldi.
Bir necha kun mobaynida qizg‘in davom etgan musobaqalar g‘oliblarini taqdirlash marosimi boshlandi.
Musobaqada eng ko‘p medal jamg‘arib, birinchi o‘rinni egallagan Toshkent shahri jamoasi bosh mukofot – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Barkamol avlod – 2017» sport o‘yinlari qatnashchilariga tabrigining asl nusxasi va Prezident sovg‘asi – "Damas" avtomobili bilan taqdirlandi.
Umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni egallagan Andijon viloyati va uchinchi pog‘onadan joy olgan Samarqand viloyati jamoalariga Prezident sovg‘asi – "Damas" avtomobillari topshirildi.
Murosasiz kurashlarda alohida mahorat ko‘rsatgan, tengqurlari orasida yuqori natijalarga erishgan bir guruh o‘quvchi-sportchilar maxsus sovrinlarga sazovor bo‘ldi.
– Sport va do‘stlik bayrami – «Barkamol avlod –2017» bellashuvlari rekordlar va unutilmas voqealarga boy bo‘ldi, – deydi og‘ir atletika bo‘yicha oltin medal sohibi qoraqalpog‘istonlik G‘ayrat Aytmurotov. – Ushbu musobaqalar mamlakatimizning barcha hududlarida sport izchil rivojlanib borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi.
Sportning 17 turi – basketbol, voleybol, futbol, qo‘l to‘pi, shaxmat, og‘ir atletika, boks, dzyudo, taekvondo, erkin kurash, yunon-rum kurashi, suzish, yengil atletika, tennis, stol tennisi, badminton va badiiy gimnastika bo‘yicha bellashuvlarda litsey va kollejning 898 o‘quvchisi ishtirok etdi. Sportchilar 193 oltin, 193 kumush va 214 bronza medali uchun bahs olib bordi
Musobaqalarning yopilish marosimida «Barkamol avlod – 2017» sport o‘yinlarining bayrog‘i tushirildi. Uni jizzaxlik sportchilar akademik litsey va kasb-hunar kolleji o‘quvchilarining navbatdagi final musobaqasiga mezbonlik qiladigan Qashqadaryo viloyati vakillariga topshirdi.
Uch kun davomida porlab turgan “Barkamol avlod –2017” mash’alasi asta so‘ndiriladi.
«Barkamol avlod – 2017» o‘yinlarining yopilish marosimi sportchilarning ko‘rgazmali chiqishlari va san’atkorlarning katta konserti bilan yakunlandi.

Спортивные игры "Баркамол авлод-2017" завершены
25 - 27 мая над стадионом универсального спортивного комплекса «Сугдиёна» города Джизака горел факел спортивных игр учащихся академических лицеев и профессиональных колледжей «Баркамол авлод - 2017».
Прошедшие состязания в очередной раз продемонстрировали эффективность организованной в нашей стране трехступенчатой системы спортивных игр, состоящей из соревнований "Умид нихоллари", "Баркамол авлод" и Универсиады. С каждым годом возрастает значимость этой системы в воспитании молодого поколения в духе любви и преданности Родине, формировании здорового образа жизни среди молодежи.
Немаловажно и то, что в городах, где проходят финальные этапы спортивных игр, возводятся десятки современных спортивных сооружений, отвечающих международным требованиям, благоустраиваются все регионы в целом. Ярким проявлением созидательного потенциала нашего народа стали также новые и реконструированные спортивные сооружения, спортивные залы, плавательные бассейны и учебные корпуса в Джизаке.
Спортивные игры “Баркамол авлод – 2017” освещали работники более ста средств массовой информации. На сайте www.barkamol-avlod.uz оперативно обновлялась информация о ходе и результатах состязаний, размещались фоторепортажи на узбекском, русском и английском языках. В дни игр тысячи зарубежных пользвателей интернета обращались к этому сайту.
... 27 мая, 19.00. Над празднично украшенным стадионом универсального спортивного комплекса “Сугдиёна" звучит позывная музыка. Вокально-хореографической композицией в исполнении молодых спортсменов и артистов начинается церемония торжественного закрытия спортивных игр "Баркамол авлод - 2017". На поле выходят участники соревнований - сборные команды Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Тысячи собравшихся на трибунах зрителей чествуют их.
Начинается церемония награждения победителей игр.
По результатам всех состязаний в общекомандном зачете первое место завоевала сборная города Ташкента. Ей вручены главные награды - оригинал приветствия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам спортивных игр «Баркамол авлод - 2017» и подарок Президента - автомобиль "Damas".
Сборным командам Андижанской и Самаркандской областей, занявшим соответственно второе и третье места в общекомандном зачете, вручены подарки Президента - автомобили "Damas".
Специальными призами награждена группа учащихся-спортсменов, наиболее ярко проявивших в ходе соревнований свое спортивное мастерство, волю к победе.
– Праздник спорта и дружбы – «Баркамол авлод – 2017» был насыщен рекордами и незабываемыми событиями, - говорит победитель состязаний по тяжелой атлетике Гайрат Айтмуратов из Каракалпакстана. – Соревнования в очередной раз продемонстрировали, что спорт последовательно развивается во всех регионах нашей страны.
В состязаниях по включенным в программу игр 17 видам спорта - баскетболу, волейболу, футболу, гандболу, шахматам, тяжелой атлетике, боксу, дзюдо, таэквондо, вольной борьбе, греко-римской борьбе, плаванию, легкой атлетике, теннису, настольному теннису, бадминтону и художественной гимнастике - приняли участие 898 учащихся лицеев и колледжей. Спортсмены боролись за 193 золотые, 193 серебряные и 214 бронзовых медали.
...Опускается флаг спортивных игр "Баркамол авлод". Молодые спортсмены Джизака передают его команде Кашкадарьинской области, где пройдет очередной финальный этап спортивных игр учащихся академических лицеев и профессиональных колледжей.
Медленно гаснет огонь спортивных игр "Баркамол авлод - 2017".
Церемония закрытия соревнований завершилась показательными выступлениями спортсменов и большой концертной программой.
В церемонии закрытия спортивных игр “Баркамол авлод – 2017” принял участие Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.