O`zbekiston-Turkiya savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari bo`yicha Hukumatlararo komissiya yig`ilishiga oid
2017-05-25 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 25-may kuni Toshkent shahrida O`zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o`rtasida savdo-iqtisodiy masalalar bo`yicha Hukumatlararo Komissiya yig`ilishi bo`lib o`tdi.
Komissiya yig`ilishi O`zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o`rinbosari R.Azimov va Turkiya Bosh vaziri o`rinbosari Yildirim Tugrul Turkesh boshchiligida o`tkazildi.
Shuningdek, tadbirda ikki mamlakatning taklif qilingan vazirlik, idoralar va tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Kun tartibiga muvofiq yig`ilish davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnika, turizm, transport, kommunikatsiya sohasida hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama qilindi.
O`zining chiqish so`zida Turkiya delegatsiyasi rahbari Y.Turkesh “Bizning xalqlarimiz ko`p asrlik tarix, umumiy til, an’analar, o`xshash udumlari bilan mushtarakdir. Turkiya-O`zbekiston hamkorligining samaradorligi umumiy manfaatlar va barcha yo`nalishlar bo`yicha faoliyat yuritishda aniq siyosiy mustahkamlik mavjudligi tomonidan juda o`xshashligidadir” deya ta’kidladi.
Shuningdek, 2016 yil noyabr oyida Samarqandda va 2017 yil Pekinda oliy darajada bo’lib o`tgan muzokaralar o`zbek-turk munosabatlarida yangi sahifa ochdi. Komissiyaning navbatdagi yig`ilishini o`tkazish uzoq davr mobaynidagi tanaffusdan so`ng oliy darajada erishilgan kelishuvlarning bajarilishida qo`yilgan ilk amaliy qadam deb baholandi.
Y.Tukesh sohalarning diversifikatsiyasi va sanoat modernizatsiyasiga qaratilgan O`zbekistondagi iqtisodiy islohotlarga yuqori baho berdi va muvoffaqiyatli biznes yuritishda yaratilgan qulay investitsiyaviy iqlimga alohida to`xtalib o`tdi.
Komissiya yig`ilishi so`ngida ikki yoqlama ko`p qirrali hamkorlikni kelajakda rivojlantirish bo`yicha aniq va muhim kelishuvlarga erishildi.
Aynan, savdo sohasida tomonlar kelayotgan yilda ikki mamlakatda ham talabgor bo`lgan o`zaro keng nomenklaturali mahsulotlarni yetkazib berishda ikki yoqlama savdo hajmini bir necha marotaba kengaytirishga kelishib oldilar.
Asosiy e`tibor o`zaro manfaatli va uzoq muddatli bo`lgan investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratildi. Aynan ushbu sohada hamkorlikning asosiy yo`nalishlari aniqlanib olindi. Yetakchi Turkiya kompaniyalari bilan elektrotexnika,oziq-ovqat, tekstil, charm-poyafzal, farmatsevtika mahsulotlari, zamonaviy qurilish mollari, xalq iste`moli mahsulotlari va boshqa sohalarda ishlab chiqarishni yo`lga qo`yish bo`yicha loyihalardir.
Hamkorlikning boshqa ustuvor yo`nalishi sifatida turizm sohasi belgilandi. O`zbekistonning tarixiy shaharlarida zamonaviy mehmonxona kompleksi, turizm infratuzilmasini rivojlantirish, turizm sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash borasida yetakchi Turkiya kompaniyalari bilan strategik hamkorlkini yo`lga qo`yishga kelishib olindi.
Yig`ilish yakuniga ko`ra tadbir doirasida ko`rib chiqilgan, ikki yoqlama o`zaro hamkorlik yo`nalishlari va masalalari kiritilgan Protokol imzolandi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kungacha Komissiyaning 3 ta yig`ilishi bo`lib o`tgan. Oxirgisi 2008 yil Anqara shahrida bo`lib o`tgan edi.
Turkiya O`zbekistonning eng yirik savdo hamkorlaridan hisoblanadi. 2016 yil natijalariga ko`ra mamlakatlar o`rtasidagi savdo aylanmasi 1,2 mlrd.dollarni tashkil etdi.
Ayni vaqtda O`zbekiston Respublikasida Turkiya kapitali ishtirokida 441 ta korxona faoliyat yuritmoqda shu jumladan, 94 ta qo`shma korxona 100% turkiya kapitali asosida ishlamoqda.

Заседание Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии
25 мая т.г. в г.Ташкенте состоялось 4-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
Заседание прошло под председательством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Р.Азимова и заместителя Премьер-министра Турции Йилдирим Тугрул Туркеша.
Также участвовали приглашенные руководители и ответственные сотрудники министерств, ведомств и организаций двух стран.
В соответствии с Повесткой дня, в ходе заседания рассмотрены текущее состояние и перспективы торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического сотрудничества, взаимодействия в области туризма, транспорта, коммуникаций и другие актуальные вопросы.
Как отметил в своем приветственном слове глава турецкой делегации Й.Туркеш: «Наши народы связаны многовековой историей, общим языком, ценностями, схожими обычаями и традициями. Эффективность турецко-узбекского сотрудничества сегодня обусловлена общностью интересов и наличием твердой политической воли всемерно углублять взаимодействие по всем направлениям.
Он отметил, что состоявшиеся в ноябре 2016 года в Cамарканде и мае 2017 года в Пекине переговоры на высшем уровне открыли новую страницу узбекско-турецких взаимоотношений. В этом плане, он подчеркнул, что проведение заседания Комиссии после длительного перерыва является первым практическим шагом по реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Й.Туркеш дал высокую оценку проводимым экономическим реформам в Узбекистане, направленным на диверсификацию отраслей и модернизацию промышленности, особо отметил созданный благоприятный инвестиционный климат и широкие возможности для успешной деятельности бизнеса.
По итогам заседания Комиссии достигнуты конкретные и важные договоренности по дальнейшему развитию двустороннего многопланового сотрудничества.
В частности, в торговой сфере, стороны согласились принять действенные меры по кратному увеличению объемов двусторонней торговли в ближайшие годы, в том числе путем организации взаимных поставок широкой номенклатуры продукции, востребованной на рынках двух стран.
Особое значение уделено развитию взаимовыгодного и долгосрочного инвестиционного сотрудничества. В частности, определены приоритетные направления сотрудничества в данной сфере. Это совместная реализация с ведущими турецкими компаниями проектов по производству электротехнической, продовольственной, текстильной, кожевенно-обувной, фармацевтической продукции, современных строительных материалов, товаров народного потребления и других.
Другим приоритетным направлением сотрудничества обозначена сфера туризма. Достигнуты договоренности об установлении стратегического партнерства с ведущими турецкими компаниями в области совместной реализации проектов по строительству в исторических городах Узбекистана современных гостиничных комплексов, развитию туристической инфраструктуры, подготовке квалифицированных специалистов в туристической отрасли.
По итогам заседания подписан Протокол, в который включены все вопросы и направления двустороннего взаимодействия, рассмотренные в ходе мероприятия.
Справочно: До настоящего времени проведено 3 заседания Комиссии, в том числе последнее в 2008 г. в г.Анкаре.
Турция входит в число важных и крупнейших торговых партнеров Узбекистана. По итогам 2016 года товарооборот между странами составил 1,2 млрд. долл.
В настоящее время в Республике Узбекистан функционируют 441 предприятие с участием турецкого капитала, в том числе 94 совместных предприятий со 100% турецким капиталом.