G‘allaorol tumanidagi 4 QVP negizida tez tibbiy yordam shoxobchalari tashkil etildi
Prezidentimizning 2017-yil 16-martdagi “Shoshilinch tibbiy yordamni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilmoqda. Buni qishloq tumanlari aholisiga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish tizimidagi o‘zgarishlar misolida ham yaqqol ko‘rish mumkin.
Jizzax viloyati G‘allaorol tumani aholisiga 1 ko‘p tarmoqli poliklinika, 25 qishloq vrachlik punkti xizmat ko‘rsatib kelayotgan edi. Davlatimiz rahbarining mazkur farmoni asosida qishloq vrachlik punktlari optimallashtirilib, beshtasi tuman ko‘p tarmoqli poliklinikasi, o‘n bittasi 3 qishloq poliklinikasi tarkibiga birlashtirildi. Tuman markazidan olisda joylashgan 4 qishloq vrachlik punkti negizida tez tibbiy yordam shoxobchalari tashkil etildi.
Hududning kattaligi va aholi nufusi ko‘pligi hisobga olinib amalga oshirilgan bu optimallashtirish jarayoni shoshilinch tibbiy yordam tizimida nafaqat tashkiliy, balki tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati yaxshilanishida muhim omil bo‘ldi.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining tuman bo‘limi binosi 2016-yili mukammal ta’mirlangani bu borada katta qulaylik tug‘dirmoqda. Ayni paytda tumanda shoshilinch tibbiy xizmat tizimiga kiruvchi 30 o‘rinli stansionar, tez tibbiy yordam, reanimatsiya bo‘limlari mukammal ta’mirlanib, rentgen, ultratovush tekshiruvi, FGDS, EKG kabi tibbiy apparatlar bilan jihozlandi.
Tez tibbiy xizmati bo‘limi “GM Uzbekistan” aksiyadorlik jamiyatida ishlab chiqarilgan hamda zamonaviy aloqa va tibbiyot vositalari bilan jihozlangan yengil avtotransport vositalaridan foydalanmoqda. “Tez yordam” sanitar mashinalariga GPS navigatorlari o‘rnatilib, internet tarmog‘i orqali shoshilinch tibbiy xizmat markazi bilan bog‘langani ularning harakatini kuzatish, ish samaradorligini oshirish, xavfsizligini ta’minlash imkonini bermoqda. Ayni paytda tuman tez tibbiy yordam xizmatida zamonaviy jihozlangan 2 sanitar mashinasida 2 yo‘nalish brigadasi faoliyat ko‘rsatayotir.
– Qon bosimim surunkali ko‘tarilib, tez-tez “Tez yordam”ni chaqirib turaman, – deydi G‘afur G‘ulom nomidagi mahallada yashovchi mehnat faxriysi S.Muhiddinov. – Baraka topishsin, 5 daqiqaga qolmay yetib keladi. Ilgari kami yarim soat kutar edik. Keyingi paytlarda “Tez yordam” haqiqiy tez yordamga aylandi va bundan juda xursandmiz.
Joriy yilda Guliston, Oqtosh qishloqlaridagi tez tibbiy yordam shoxobchalari “Damas” rusumidagi maxsus sanitar avtomashinalari bilan ta’minlandi. Qishloqlardagi tez tibbiy yordam xizmati shoxobchalarini modernizatsiya qilish ishlari davom ettirilayotir.
– Davlatimiz rahbarining 2017-yil 16-martdagi farmoni qabul qilinganidan so‘ng tez tibbiy xizmatni sanitar mashinalari, yoqilg‘i-moylash materiallari, aloqa vositalari, dori-darmonlar bilan ta’minlash o‘tgan yilga nisbatan 2-2,5 barobar ko‘paydi, – deydi tuman tibbiyot birlashmasining shoshilinch tibbiy xizmat bo‘limi mudiri Z.Nurmatov. – Shunga monand ravishda aholiga ko‘rsatilayotgan xizmat sifati va samaradorligi ham yuksaldi. Bu esa xalqimizning tez tibbiy xizmatga ishonchini oshirmoqda.
Ma’lumki, tez yordam bo‘limiga aksariyat hollarda bemorlar favqulodda holatda keltiriladi. Bunday hollarda, avvalo, aniq tashxis qo‘yish va to‘g‘ri muolaja muhim ahamiyat kasb etadi. O‘n olti yildan buyon shoshilinch tibbiy xizmatning reanimatsiya bo‘limiga rahbarlik qilib kelayotgan oliy toifali shifokor Eson Normatov faoliyati davomida 15 mingdan ziyod jarrohlik amaliyotini muvaffaqiyatli o‘tkazgan. Shuning uchun hamkasblari ham, bemorlar ham u kishini tajribali va qo‘li yengil shifokor sifatida hurmat qiladi.
Tajribali shifokorning mehnati davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning farmoniga muvofiq u 1996-yilda I darajali “Sog‘lom avlod uchun”, 2013-yilda “El-yurt hurmati” ordenlari bilan mukofotlangan.
– Shoshilinch tibbiy xizmatda birinchi yordamning malakali ko‘rsatilishi bemor sog‘ayib ketishining birinchi sharti hisoblanadi, – deydi E.Normatov. – Davlatimiz tomonidan shoshilinch tibbiy xizmatga qaratilayotgan alohida e’tibor, yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlar tizimda mehnat qilayotgan shifokorlar mas’uliyatini yanada oshiradi, bilim va malakamizni muttasil oshirib borishni taqozo etadi.

Экстренная медицинская помощь совершенствуется
Указ Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы экстренной медицинской помощи” от 16 марта 2017 года способствует дальнейшему повышению качества и эффективности медицинского обслуживания населения. Это можно увидеть на примере преобразований в системе оказания первой медицинской помощи населению сельских районов.
Раньше жителей Галляаральского района Джизакской области обслуживали одна многопрофильная поликлиника и 25 сельских врачебных пунктов. В соответствии с данным указом главы нашего государства количество сельских врачебных пунктов оптимизировано, пять из них объединены в районную многопрофильную поликлинику, одиннадцать СВП преобразованы в три сельские поликлиники. На базе расположенных вдали от районного центра четырех СВП организованы пункты скорой медицинской помощи.
Оптимизация, осуществленная с учетом территории и численности населения района, послужила улучшению не только организации, но и качества медицинского обслуживания.
Осуществленный в 2016 году капитальный ремонт помещения районного отделения экстренной медицинской помощи создал большие удобства для медицинских работников и пациентов. Проведен капитальный ремонт стационара на 30 коек, отделения скорой медицинской помощи, реанимации, они оснащены рентгенографом, аппаратами УЗИ, ФГДС, ЭКГ и другим современным медицинским оборудованием.
Отделение скорой медицинской помощи пользуется автотранспортными средствами отечественного производства, оснащенными современными средствами связи и медицинской аппаратурой. В машинах скорой помощи установлены GPS-навигаторы, которые подключены к центру экстренной медицинской помощи, что позволяет следить за их передвижением, повысить эффективность и безопасность работы. В настоящее время в районной службе скорой медицинской помощи функционируют две бригады с двумя машинами скорой помощи.
– У меня периодически повышается артериальное давление, поэтому зачастую приходится вызывать “скорую", – говорит ветеран труда С.Мухиддинов, проживающий в махалле имени Гафура Гуляма. – Она приезжает в течение пяти минут. Раньше мы их ждали минимум полчаса. В последнее время эта служба превратилась в настоящую скорую помощь, чему мы очень рады.
В нынешнем году пункты скорой медицинской помощи в селах Гулистан и Акташ обеспечены специальными санитарными автомобилями “Damas”. Продолжается работа по модернизации сельских пунктов службы скорой медицинской помощи.
– После принятия указа главы нашего государства от 16 марта текущего года обеспечение скорой медицинской службы санитарными машинами, горюче-смазочными материалами, средствами связи, лекарственными средствами увеличилось в 2-2,5 раза по сравнению с прошлым годом, – говорит заведующий отделением экстренной медицинской помощи районного медицинского объединения З.Нурматов. – Соответственно, повысились качество и эффективность оказываемых населению услуг. Это укрепляет доверие людей к скорой медицинской помощи.
Как известно, в отделение скорой помощи в большинстве случаев пациенты поступают в экстренных случаях. В подобных ситуациях важное значение прежде всего имеет постановка точного диагноза и правильное лечение. Врач высшей категории Эсон Норматов, руководящий отделением реанимации экстренной медицинской помощи, на протяжении шестнадцати лет работы успешно провел свыше 15 тысяч хирургических операций. И коллеги, и пациенты уважают его как врача с большим опытом и "легкой рукой".
Труд хирурга получил достойную оценку. Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в 1996 году Э.Норматов был награжден орденом “Соглом авлод учун” I степени, в 2013 году – орденом “Эл-юрт хурмати”.
– Оказание квалифицированной первой помощи является важнейшим условием успешного выздоровления больного, – говорит Э.Норматов. – Особое внимание, уделяемое нашим государством экстренной медицинской помощи, создаваемые в данном направлении условия и возможности еще больше усиливают ответственность врачей, требуют от нас постоянного повышения знаний и профессионального мастерства.