Qadimiy yozma manbalarni saqlash, tadqiq va targ‘ib qilish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-05-24 | Hujjatlar
Mustaqillik yillarida xalqimizning qadimiy tarixi va boy madaniyatini tiklash, buyuk allomalarimiz, aziz-avliyolarimizning ilmiy, diniy va ma’naviy merosini har tomonlama chuqur o‘rganish va targ‘ib etish, muqaddas qadamjolarini obod qilish, yosh avlodni ularning ezgu an’analari ruhida tarbiyalash bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirildi va izchil davom ettirilmoqda.
Ayni vaqtda ma’naviy-ma’rifiy sohadagi islohotlar samarasini oshirish zarurati bu yo‘nalishdagi ishlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishni talab etmoqda. Bu borada nafaqat mamlakatimiz, balki jahon miqyosida g‘oyat noyob hisoblangan, YuNESKOning Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan qo‘lyozmalar fondiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti, shuningdek, qadimiy yozma manbalar fondiga ega bo‘lgan muassasalar faoliyatini takomillashtirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Ayniqsa, ushbu nufuzli ilmiy-tadqiqot muassasalari oldida qo‘lyozmalarni saqlash, ta’mirlash, mavjud fondlarni boyitib borish, tarixiy manbalar bilan ishlash uchun mahalliy va xorijiy tadqiqotchilarga qulay sharoitlar yaratish, tarixiy-madaniy merosimiz namunalarini har tomonlama chuqur o‘rganish, buyuk alloma va mutafakkirlarimizning jahon ilm-fani va sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan beqiyos hissasini targ‘ib etish, shu asosda yurtdoshlarimiz, avvalo, yosh avlodimizni xalqimizning buyuk ma’naviy merosiga hurmat, ona yurtimizga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalashga qaratilgan ishlarning natijadorligini tubdan oshirish bo‘yicha dolzarb vazifalar turganini alohida ta’kidlash lozim.
Ana shu vazifalarni samarali hal etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Toshkent islom universitetining Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutini (keyingi o‘rinlarda Institut deb ataladi) qadimiy qo‘lyozmalar, tarixiy-madaniy ahamiyatga ega bo‘lgan zamonaviy yozma manbalarni saqlash, o‘rganish, ilmiy asosda tadqiq etish va targ‘ib qilish bo‘yicha mamlakatimizdagi yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasasi etib belgilash to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. Quyidagilar Institutning asosiy vazifalari etib belgilansin:
Sharq qo‘lyozmalari fondini saqlash, ta’mirlash, boyitish va muayyan tizimga keltirish, arab yozuvidagi turli mavzularga oid yozma yodgorliklar va epigrafika namunalarini tadqiq qilish, ularni asl holida hamda o‘zbek va xorijiy tillarda ilmiy izohlar, tarjimalar bilan nashr etish, ilmiy muomalaga kiritish;
boy tarixiy, ilmiy, ma’naviy-intellektual merosimizni saqlash, ilmiy tahlil qilish, uning mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida soha mutaxassislariga, tegishli ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan o‘quvchi va talabalarga batafsil ma’lumot berib borish, buyuk alloma va mutafakkirlarimiz asarlarini dunyo hamjamiyati o‘rtasida keng targ‘ib etish, zamonaviy ilm-fan, ma’naviyat va amaliyot rivojida undan samarali foydalanish va kelgusi avlodlarga yetkazish;
aholida saqlanayotgan qadimiy noyob qo‘lyozmalar, chet el fondlaridagi mavjud asarlar nusxalarini ayirboshlash yoki olish hisobidan Institutning qo‘lyozma va yozma manbalar fondini boyitib borish;
o‘rta asrlarda hozirgi O‘rta Osiyo hududida yashab ijod qilgan alloma va mutafakkirlarning matematika, astronomiya, fizika kabi aniq fanlar, meditsina, kimyo, geografiya singari tabiiy fanlar, tarix, adabiyot, falsafa va boshqa ijtimoiy fanlar, islom dini va ilohiyotga oid merosini tadqiq qilishni kengaytirish va chuqurlashtirish;
matnshunoslik, adabiy manbashunoslik, tilshunoslik, falsafa, madaniyat tarixi sohalarida milliy madaniy merosimizning hali o‘rganilmagan ko‘pgina qatlamlarini ochib berishga yo‘naltirilgan ilmiy tadqiqotlarga alohida e’tibor qaratish;
Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Toshkent islom universiteti kabi mazkur sohada faoliyat ko‘rsatadigan oliy ta’lim muassasalari bilan birgalikda qo‘lyozmalar bilan ishlash malakasiga ega bo‘lgan yosh mutaxassislarni reja asosida maqsadli tayyorlash va Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti ilmiy-tadqiqot faoliyatiga jalb qilish;
Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Toshkent islom universiteti singari oliy ta’lim muassasalarining ixtisoslik kafedralari bitiruvchilari hisobidan Institutning kadrlar tarkibini yangilab borish, qo‘lyozmalar bilan ishlash ko‘nikmasiga ega bo‘lgan yosh kadrlar zaxirasini shakllantirish;
xorijiy Sharq mamlakatlari tarixi, rivojlanish bosqichlari, hozirgi kunda ushbu davlatlarda kechayotgan siyosiy, iqtisodiy va madaniy jarayonlarni ularning O‘zbekiston Respublikasi bilan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama munosabatlari nuqtai nazaridan o‘rganish;
O‘zbekiston Respublikasining turli tashkilotlarida saqlanayotgan arab yozuvidagi qo‘lyozma asarlar, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlarning saqlanish va ta’mirlanish holatini monitoring qilish va ularning elektron bazasini yaratish.
3. Quyidagilar Institut faoliyatini moliyalashtirishning asosiy manbalari etib belgilansin:
Institutni saqlash bilan bog‘liq xarajatlar uchun ajratiladigan byudjet mablag‘lari;
O‘zbekiston Respublikasi Fan va texnologiyalar agentligi tomonidan o‘tkaziladigan tanlovlarning natijalari bo‘yicha ajratiladigan grantlar, jumladan, maqsadli grantlar;
tadbirkorlik faoliyatidan, jumladan, noshirlik faoliyatidan tushadigan mablag‘lar, xalqaro moliyaviy institutlar, xorijiy tashkilotlar, donor mamlakatlar va tashkilotlarning grantlari, shuningdek, homiylik xayriyalari va qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
4. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi va Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasining mamlakatimizda turli manbalarda saqlanayotgan noyob va qimmatli qo‘lyozma asarlar, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlarni aniqlash va tahlil qilish, shuningdek, aholida saqlanayotgan shunday kitoblarni sotib olish va Institutda jamlanilishini ta’minlash maqsadida ekspertlar guruhi hamda komissiya tuzish haqidagi takliflari ma’qullansin.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondini aholida saqlanayotgan noyob qo‘lyozma, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlar hisobiga boyitish bo‘yicha ekspertlar guruhi (keyingi o‘rinlarda Ekspertlar guruhi deb ataladi) tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
Aholida saqlanayotgan qo‘lyozma, toshbosma kitoblar hamda tarixiy hujjatlarni baholash va sotib olish bo‘yicha komissiya (keyingi o‘rinlarda Komissiya deb ataladi) tarkibi 2-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondidagi 2017-2021-yillarda nashr etilishi rejalashtirilayotgan qo‘lyozma asarlar ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
aholida saqlanayotgan noyob qo‘lyozma, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlar Ilmiy-texnik faoliyatni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Fan va texnologiyalar bo‘yicha Davlat komissiyasi (keyingi o‘rinlarda Davlat komissiyasi deb ataladi) tomonidan belgilangan tartibda tasdiqlanadigan Nizomga asosan xarid qilinadi;
Ekspertlar guruhi hamda Komissiyaning tegishli xulosalari, aholida saqlanayotgan, sotib olinishi rejalashtirilayotgan noyob qo‘lyozma, toshbosma kitoblar va tarixiy hujjatlar ro‘yxati, shuningdek, ularni xarid qilish bo‘yicha tavsiya etilgan narxlar Davlat komissiyasi tomonidan tasdiqlanishga asos bo‘ladi;
qadimiy yozma manbalar bilan ishlashning o‘ziga xos murakkab xususiyatlarini, bu ish yuqori ilmiy malaka va qo‘nikmalarni talab qilishini inobatga olib, Institutning qadimiy qo‘lyozmalarni restavratsiya qilish va saqlash bilan shug‘ullanuvchi xodimlarining oylik ish haqiga 30 foiz miqdorda qo‘shimcha ustama haq to‘lanadi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi:
bir oy muddatda Ekspertlar guruhi va Komissiya to‘g‘risidagi nizomlarni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
ikki oy muddatda Institut faoliyatini takomillashtirishga oid aniq chora-tadbirlar ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Institutda saqlanayotgan qadimiy qo‘lyozmalar eng zamonaviy xalqaro standartlarga muvofiq saqlanishi va bosqichma-bosqich restavratsiya qilinishini ta’minlash uchun 2017-yilda O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ijtimoiy sohaga ajratilgan mablag‘lar doirasida mablag‘ ajratsin, 2018-yildan boshlab ana shu ishlar uchun zarur mablag‘ni O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Institutdagi foto va restavratsiya laboratoriyalarini zamonaviy yuqori texnologik asbob-uskunalar bilan jihozlash hamda Institutda Sharq qo‘lyozmalari muzeyini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
10. Belgilab qo‘yilsinki:
Institut fondida saqlanayotgan qadimiy qo‘lyozmalarni bosqichma-bosqich restavratsiya qilish uchun zarur reaktivlar va sarflanuvchi materiallarni sotib olish hamda Institutning foto va restavratsiya laboratoriyalarini zamonaviy yuqori texnologik asbob-uskunalar bilan jihozlash uchun mablag‘lar Ilmiy-texnik faoliyatni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan o‘rnatilgan tartibda ajratiladi;
Institutda Sharq qo‘lyozmalari muzeyini tashkil etish va uni jihozlash bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Institutning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
11. Davlat komissiyasi Institutda noyob qo‘lyozma asarlarni o‘rganish bo‘yicha ishlarni tashkil etish uchun ilmiy jihatdan asoslangan tadqiqotlarga har yillik davlat buyurtmasi o‘rnatilgan tartibda tasdiqlanishini ta’minlasin.
O‘zbekiston Respublikasi Fan va texnologiyalar agentligi Davlat komissiyasi tomonidan har yili tasdiqlanadigan davlat buyurtmasida belgilangan ilmiy tadqiqotlarga davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasidagi ilmiy-texnik loyihalarga ajratiladigan byudjet mablag‘lari hisobidan maqsadli grantlar ajratilishini ta’minlasin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fan va texnologiyalar agentligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda o‘zlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlar ushbu qarorga muvofiqlashtirilishini ta’minlasin.
13. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi A.Yunusxodjayev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы хранения, исследования и пропаганды древних письменных источников
2017-05-24 | Документы
За годы независимости осуществлены и последовательно продолжаются масштабные работы по восстановлению древней истории и богатой культуры нашего народа, всестороннему углубленному изучению и пропаганде научного, религиозного и духовного наследия великих ученых и святых, благоустройству священных мест поклонения, воспитанию молодого поколения в духе их добрых традиций.
Вместе с тем необходимость повышения эффективности реформ в духовно-просветительской сфере требует вывода дел в этом направлении на качественно новый уровень. В этой связи важное значение имеет дальнейшее совершенствование деятельности Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан, имеющего уникальный не только в нашей стране, но и во всем мире рукописный фонд, включенный в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, а также других учреждений, имеющих фонд древних письменных источников.
Следует особо подчеркнуть, что перед этими авторитетными научно-исследовательскими учреждениями стоят актуальные задачи по сохранению, реставрации рукописей, пополнению имеющихся фондов, созданию необходимых условий местным и зарубежным исследователям для работы с историческими источниками, всестороннему углубленному изучению образцов нашего историко-культурного наследия, пропаганде безмерного вклада наших великих ученых и мыслителей в мировую науку и цивилизацию, кардинальному повышению на этой основе результативности работ, направленных на воспитание населения, прежде всего молодого поколения, в духе глубокого уважения к великому духовному наследию нашего народа, любви и преданности нашей Родине.
Для эффективного решения этих задач:
1. Одобрить предложение Академии наук, Министерства высшего и среднего специального образования, Ташкентского исламского университета при Кабинете Министров Республики Узбекистан об определении Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни (далее – Институт) ведущим научно-исследовательским учреждением республики по сохранению, изучению, исследованию на научной основе и пропаганде древних рукописей, современных письменных источников, имеющих историко-культурное значение.
2. Определить основными задачами Института:
сохранение, реставрацию, пополнение и систематизацию фонда восточных рукописей, исследование арабографических письменных памятников различной тематики и образцов эпиграфики, их издание в оригинале, а также вместе с научными комментариями, переводы на узбекский и иностранные языки и введение в научный оборот;
сохранение, научный анализ нашего богатого исторического, научного, духовно-интеллектуального наследия, подробное информирование специалистов данной сферы, учащихся и студентов соответствующих направлений о его сути, содержании и значении, широкая пропаганда среди мирового сообщества, эффективное использование в развитии современной науки, духовности и практики, передача следующим поколениям трудов наших великих ученых и мыслителей;
пополнение фонда рукописей и письменных источников Института за счет обмена или приобретения редких старинных рукописей, хранящихся у населения, и имеющихся экземпляров зарубежных фондов;
расширение и углубление изучения научного наследия средневековых ученых, живших и творивших на территории современной Средней Азии по таким точным наукам, как математика, астрономия, физика, естественным наукам, как медицина, химия, география, общественным наукам, как история, литература, философия, и другим наукам, по исламу и теологии;
уделение особого внимания научным исследованиям, направленным на раскрытие многих неизученных пластов нашего национального культурного наследия в области текстологии, литературного источниковедения, языкознания, философии, истории культуры;
совместную с профильными высшими образовательными учреждениями, такими, как Ташкентский государственный институт востоковедения, Ташкентский исламский университет при Кабинете Министров, целенаправленную подготовку молодых специалистов, владеющих навыками работы с рукописями, и привлечение их к научно-исследовательской деятельности Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни;
обновление кадрового состава Института и формирование резерва молодых кадров, способных работать с рукописями, за счет выпускников специализированных кафедр высших образовательных учреждений, таких, как Ташкентский государственный институт востоковедения, Ташкентский исламский университет при Кабинете Министров;
изучение истории, этапов развития и современных политических, экономических и культурных процессов стран зарубежного Востока в контексте их двусторонних и многосторонних отношений с Республикой Узбекистан;
осуществление мониторинга состояния хранения и реставрации арабографических рукописей, литографированных изданий и исторических документов, хранящихся в различных организациях Республики Узбекистан, и создание их электронной базы.
3. Определить основными источниками финансирования деятельности Института:
бюджетные средства, выделяемые на расходы, связанные с содержанием Института;
гранты, выделяемые по итогам конкурсов, проводимых Агентством по науке и технологиям, в том числе целевые гранты;
средства, поступающие за счет предпринимательской, в том числе издательской, деятельности, гранты международных финансовых институтов, иностранных организаций, стран и организаций-доноров, а также благотворительные пожертвования и иные источники, не запрещенные законодательством.
4. Одобрить предложения Академии наук, Комитета по делам религий при Кабинете Министров, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои о создании экспертной группы и комиссии в целях обеспечения выявления и анализа редких и ценных рукописей, литографированных книг и исторических документов, хранящихся в различных уголках нашей страны, а также приобретения аналогичных изданий у населения и сосредоточения их в Институте.
состав экспертной группы по пополнению фонда Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан за счет редких рукописей, литографированных книг и исторических документов, хранящихся у населения (далее – экспертная группа) согласно приложению № 1;
состав комиссии по оценке и приобретению рукописей, литографированных книг и исторических документов, хранящихся у населения (далее – комиссия) согласно приложению № 2;
список рукописей из фонда Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан, планируемых к изданию в 2017-2021 годах, согласно приложению № 3.
уникальные рукописи, литографированные издания и исторические документы, хранящиеся у населения, приобретаются Государственной комиссией по науке и технологиям (далее – Государственная комиссия) за счет средств Фонда поддержки и развития научно-технической деятельности на основании утверждаемого в установленном порядке Положения;
заключения экспертной группы и комиссии являются основанием для утверждения Государственной комиссией списка уникальных рукописей, литографированных изданий и исторических документов, хранящихся у населения и запланированных к приобретению, а также рекомендованных закупочных цен на них;
учитывая специфические сложные особенности работы с древними письменными источниками, необходимость наличия для этой работы высокой научной квалификации и навыков, работникам Института, занимающимся реставрацией и сохранением древних рукописей, выплачивается 30-процентная дополнительная надбавка к ежемесячной заработной плате.
7. Академии наук Республики Узбекистан:
в месячный срок разработать и утвердить Положения об экспертной группе и комиссии;
в двухмесячный срок разработать и утвердить конкретные меры по дальнейшему совершенствованию деятельности Института.
8. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить в 2017 году средства на обеспечение сохранения и поэтапной реставрации, в соответствии с самыми современными международными стандартами, древних рукописей, хранящихся в Институте, в рамках выделенных средств на социальную сферу в Государственном бюджете Республики Узбекистан, а начиная с 2018 года предусмотреть необходимые средства для этих работ в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Одобрить предложение Академии наук Республики Узбекистан по оснащению фото- и реставрационной лабораторий Института современным высокотехнологичным оборудованием и созданию в Институте музея восточных рукописей.
средства для приобретения необходимых реактивов и расходных материалов для поэтапного реставрирования древних рукописей, а также оснащения высокотехнологичным оборудованием фото- и реставрационной лабораторий Института выделяются из Фонда поддержки и развития научно-технической деятельности в установленном порядке;
расходы, связанные с созданием и оснащением музея восточных рукописей Института, покрываются за счет внебюджетных средств Академии наук Республики Узбекистан и Института.
11. Государственной комиссии обеспечить утверждение в установленном порядке ежегодного государственного заказа на научно обоснованные исследования для организации в Институте работ по изучению уникальных рукописных произведений.
Агентству по науке и технологиям Республики Узбекистан обеспечить выделение целевых грантов для научных исследований, определенных в ежегодно утверждаемых Государственной комиссией государственных заказах, за счет бюджетных средств, выделяемых для научно-технических проектов в рамках государственных научно-технических программ.
12. Академии наук совместно с Агентством по науке и технологиям, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок обеспечить приведение принятых ими нормативно-правовых актов в соответствие с настоящим постановлением.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А.