2017-05-24 | Jamiyat
O‘zbekiston bank tizimi asoschilaridan biri, atoqli iqtisodchi, tajribali rahbar, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisi Fayzulla Maqsudjonovich Mullajonov shu yil 23-may kuni 67 yoshida to‘satdan vafot etdi.
F.Mullajonov 1950-yili Sirdaryo viloyatida tug‘ildi. 1971-yili Toshkent xalq xo‘jaligi instituti (hozirgi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti)ni iqtisodchi mutaxassisligi bo‘yicha tamomladi. Mehnat faoliyatini davlat banki Sirdaryo viloyati bo‘limida kredit nazoratchisi vazifasidan boshladi. Keyinchalik ushbu viloyatda bank sohasida turli mas’ul lavozimlarda xizmat qildi.
Katta mehnat va hayot tajribasiga ega bo‘lgan F.Mullajonov 1991-yilda, mamlakatimiz endigina davlat mustaqilligini qo‘lga kiritib, yangi davrga qadam qo‘ygan murakkab bir sharoitda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisi etib tayinlandi.
Ana shu o‘ta mas’uliyatli lavozimda qariyb 26-yil samarali faoliyat ko‘rsatib, F.Mullajonov eski ma’muriy-buyruqbozlik tizimidan bozor iqtisodiyoti munosabatlariga o‘tish jarayonida bank-moliya tizimini shakllantirish va rivojlantirish, milliy valyutamizni joriy etish, oltin-valyuta zaxirasini mustahkamlash, bank sohasi uchun zamonaviy kadrlar tayyorlash borasida o‘zining yuksak tashkilotchilik va tashabbuskorlik qobiliyatini namoyon etdi.
F.Mullajonovning O‘zbekiston bank tizimini xalqaro talab va mezonlar asosida taraqqiy toptirish, uning kadrlar salohiyatini mustahkamlash, jahon miqyosidagi obro‘-e’tiborini oshirish borasidagi katta xizmatlari xalqimizga yaxshi ma’lum.
Bugungi kunda mamlakatimiz iqtisodiyotining turli soha va tarmoqlarida xizmat qilib kelayotgan ko‘plab rahbar xodimlar, bank-moliya mutaxassislari haqli ravishda o‘zlarini F.Mullajonovning shogirdlari, deb hisoblaydilar.
F.Mullajonovning ko‘p yillik samarali xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. U “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan iqtisodchi” faxriy unvoni, “Mehnat shuhrati” va “Fidokorona xizmatlari uchun” ordenlari bilan mukofotlangan edi.

Банковско-финансовая система нашей страны понесла тяжелую утрату.
23 мая 2017 года в возрасте 67 лет скоропостижно скончался один из основателей банковской системы Узбекистана, крупный экономист, опытный руководитель, председатель Центрального банка Республики Узбекистан Файзулла Максуджонович Муллажонов.
Ф.Муллажонов родился в 1950 году в Сырдарьинской области. В 1971 году окончил Ташкентский институт народного хозяйства (ныне Ташкентский государственный экономический университет) по специальности экономист. Трудовую деятельность начал в должности кредитного инспектора Сырдарьинского областного отделения государственного банка. Осуществлял деятельность на различных ответственных должностях в банковской сфере этой области.
Ф.Муллажонов, имевший большой трудовой и жизненный опыт, в сложных условиях, в 1991 году, когда наша страна только обрела государственную независимость, вступила в новую веху развития, был назначен председателем Центрального банка Республики Узбекистан.
Ф.Муллажонов, осуществляя эффективную деятельность на этой очень ответственной должности почти 26 лет, продемонстрировал свои высокие организаторские способности и инициативность в формировании и развитии банковско-финансовой системы в процессе перехода от старой административно-командной системы к рыночной экономике, внедрении нашей национальной валюты, укреплении золото-валютных резервов, подготовке современных кадров для банковской сферы.
Нашему народу хорошо известны большие заслуги Ф.Муллажонова в сфере развития банковской системы Узбекистана на основе международных требований и критериев, укрепления ее кадрового потенциала, повышения ее авторитета в мировом масштабе.
Сегодня работающие в различных сферах и отраслях экономики нашей страны многие руководящие работники, специалисты банковско-финансовой системы по праву считают себя учениками Ф.Муллажонова.
Многолетний плодотворный труд Ф.Муллажонова достойно оценен государством. Ему было присвоено почетное звание “Заслуженный экономист Республики Узбекистан”, он был награжден орденами “Мехнат шухрати” и “Фидокорона хизматлари учун”.
Память о крупном деятеле банковско-финансовой сферы Узбекистана, заботливом наставнике, скромном человеке Файзулле Муллажонове навсегда сохранится в наших сердцах.