O‘zbekiston Prezidenti Rossiya ichki ishlar vazirini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, ikki mamlakat huquqni muhofaza qilish idoralarining terrorizm va ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik, narkotrafik va qurol-yarog‘lar noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish sohasidagi o‘zaro faol hamkorligini davom ettirish g‘oyat muhim ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvda Prezidentimizning shu yil 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga oliy darajadagi tashrifi davomida qabul qilingan ikki tomonlama, shu jumladan, migratsiya sohasiga oid kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Huquqni muhofaza qilish tuzilmalari uchun kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish borasida tizimli va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi.
Rossiya ichki ishlar vaziri O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning ezgu tilaklarini yetkazdi.
V.Kolokolsev mamlakatimiz ichki ishlar organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi va ikki mamlakat huquqni muhofaza qiluvchi idoralari o‘rtasida keng ko‘lamli hamkorlikka tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял министра внутренних дел России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 мая принял министра внутренних дел Российской Федерации Владимира Колокольцева, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, подчеркнул важность продолжения активного взаимодействия по линии правоохранительных органов двух стран в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, организованной преступностью, наркотрафиком и незаконным оборотом оружия.
На встрече особое внимание было уделено вопросам практической реализации двусторонних договоренностей и соглашений, принятых в ходе визита на высшем уровне в Российскую Федерацию 4-5 апреля этого года, в том числе в миграционной сфере.
В качестве одного из приоритетных направлений отмечено развитие системного и долгосрочного сотрудничества в области подготовки и повышения квалификации кадров для правоохранительных структур.
Министр внутренних дел России выразил благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
В.Колокольцев также дал высокую оценку проводимым в нашей стране реформам по коренному совершенствованию деятельности органов внутренних дел, а также подтвердил готовность к полномасштабному партнерству между правоохранительными органами двух государств.