O‘zbekiston-Rossiya vazirliklararo maslahatlashuvlari
2017-yilning 23-may kuni Moskva shahrida O‘zbekiston va Rossiya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi 2016-2017-yillar uchun mo‘ljallangan Hamkorlik dasturini amalga oshirish doirasida ikki tomon maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasiga vazir o‘rinbosari Igor Morgulov boshchilik qildi.
Uchrashuvda Ostona shahrida bo‘lib o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining majlisiga tayyorgarlik ko‘rish nuqtayi nazaridan ShHT faoliyatining dolzarb jabhalari yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar chog‘ida Sammit kun tartibiga kiritilgan masalalar, jumladan Hindiston va Pokistonning ShHTga to‘laqonli a’zo sifatida kirishi bilan bog‘liq masalalar batafsil muhokama qilindi.

Узбекско-российские межмидовские консультации
23 мая 2017 года в г. Москве в рамках реализации Программы сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и России на 2016-2017 годы прошел очередной раунд двусторонних консультаций.
Делегацию Российской Федерации возглавлял заместитель министра Игорь Моргулов.
Стороны обменялись мнениями по актуальным аспектам деятельности Шанхайской организации сотрудничества в контексте подготовки к предстоящему заседанию Совета глав государств-членов ШОС, которое состоится в г.Астане.
Состоялось обстоятельное обсуждение включенных в повестку дня Саммита вопросов, в том числе связанных со вступлением Индии и Пакистана в ШОС в качестве полноправных членов.