O'zbekiston Mehnat vazirligida Xalqaro moliya korporatsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
2017-05-23 | Jamiyat
2017 yil 21 may kuni O'zbekiston Respublikasi Mehnat vaziri Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) Ombudsmani vakili Skott bilan uchrashuv o'tkazdi. Shuningdek, uchrashuvda XMKning O'zbekistondagi bosh vakili Z.Xashimov va XMK eksperti R.Kadirova ishtirok etdi.
XMK Ombudsmani vakillari uch tomonlama hamkorlar (Mehnat vazirligi, Kasaba uyushmalari Federatsiyasi, Savdo-sanoat palatasi) tomonidan respublikada xalqaro mehnat normalari va standartlarini tadbiq etish, shuningdek Jahon banki va XMT hamkorligidagi loyihalar doirasida muvafaqqiyatli amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil tanishtirildi.
Shuningdek, Mehnat vaziri mehmonlarni XMTning 2016 yilda paxta yig‘im-terimi mavsumini mustaqil monitoringi natijalari bo‘yicha hisoboti to‘g‘risida xabardor qildi. Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan inson xuquqlari va manfaatlarini ta’minlash, majburiy va bolalar mehnatidan foydalanishning oldini olishga qaratilgan kompleks choralar davom etayotganligi qayd etildi. Muzokaralar davomida mazkur sohada amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan aniq misollar keltirildi.
Uchrashuvda barcha manfaatdor tomonlar uchun o‘quv seminari tashkil etish va unga chet el ekspertlari hamda milliy mutaxassislarni jalb qilishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida XMK delegatsiyasi taqdim etilgan ma’lumotlar uchun minnatdorchilik bildirishdi va kelgusida ham ikki tomon uchun manfaatli bo‘lgan masalalarda respublikaning vakolatli organlari bilan samarali hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini qayd etishdi.

В Минтруде Узбекистана состоялась встреча с делегацией Международной финансовой корпорации
21 мая 2017 года Министр труда Республики Узбекистан А.Абдухакимов провел встречу с представителем Омбудсмена Международной финансовой корпорации (МФК) Скоттом Адамом. Также на встрече приняли участие глава представительства МФК в Узбекистане З.Хашимов и эксперт Офиса МФК в Кыргызстане Р.Кадирова.
Представители Омбудсмена МФК были подробно проинформированы о системной работе Трехсторонних партнеров (Минтруда, Совета Федерации профсоюзов и Торгово-промышленной Палаты Узбекистана) по внедрению в республике международных трудовых норм и стандартов, а также успешной реализации ряда совместных проектов с Всемирным банком и МОТ, в первую очередь в рамках принятой Программы достойного труда.
Глава Минтруда также информировал об отчете МОТ по итогам независимого мониторинга хлопкоуборочной кампании 2016 года. Отмечено, что правительством продолжается реализация комплексных мер по обеспечению прав и интересов граждан, включая предотвращение возможных рисков принудительного и детского труда. В ходе переговоров приведены конкретные примеры осуществляемых работ в этой области.
На встрече достигнута договоренность в организации учебных семинаров для всех заинтересованных сторон с привлечением к ней зарубежных экспертов и национальных специалистов.
В завершении встречи делегация МФК выразила благодарность за представленную информацию и отметили желание в дальнейшем плодотворно сотрудничать с уполномоченными органами республики по вопросам, представляющим интерес для обеих сторон.