O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi: parlamentlararo hamkorlik mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi parlamentlararo hamkorligiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolari, Yevropa parlamenti deputatlari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va boshqa idoralar vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari S.Otamurodov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisi A.Jalilov, Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi A.Saidov va boshqalar O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik barcha jabhalar qatori parlamentarizm sohasida ham izchil rivojlanayotganini ta’kidladi. Bunday hamkorlik ijtimoiy hayotning turli sohalarida muloqotni chuqurlashtirish, amaliy hamkorlikni rivojlantirish va tajriba almashishdan tomonlar manfaatdorligiga asoslangan.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Yevropa parlamenti o‘rtasidagi aloqalar O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa hamjamiyati hamda unga a’zo davlatlar o‘rtasida Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim asosida yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, mazkur hujjatda parlament darajasidagi siyosiy muloqotlar Parlament hamkorligi qo‘mitasi doirasida amalga oshirilishi qayd etilgan.
Ushbu bitim kuchga kirgandan so‘ng, ya’ni 1999-yil 1-iyuldan buyon faoliyat ko‘rsatib kelayotgan “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” parlament hamkorligi qo‘mitasi Oliy Majlis hamda Yevroparlament hamkorligini va umuman, O‘zbekiston – Yevropa munosabatlarini faollashtirishda muhim mexanizmga aylandi. “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” parlament hamkorligi qo‘mitasi mamlakatimizning turli darajadagi tashabbuslarini Yevropa parlamenti va Yevropa Ittifoqida ilgari surishda muhim omil bo‘lmoqda.
Yevropa parlamenti deputatlari Parlament hamkorligi qo‘mitasi orqali O‘zbekistonda siyosiy va iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida xabardor qilinmoqda. Shuningdek, Qo‘mita O‘zbekiston parlamenti va Yevroparlament tomonidan tashkil etilayotgan turli xalqaro tadbirlarni o‘tkazishda ko‘maklashmoqda.
Davra suhbatida Oliy Majlis va Yevroparlamentning parlamentlararo munosabatlarini yanada rivojlantirish, O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, shuningdek, taraqqiyotga ko‘maklashishda “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” hamkorligi masalalari muhokama qilindi.
Tadbir ishtirokchilari e’tiboriga O‘zbekistonda demokratik davlat qurish borasida amalga oshirilayotgan manzilli islohotlar haqida batafsil ma’lumot berildi, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi taqdim etildi. Mamlakatimizning iqtisodiyotni yanada erkinlashtirish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish sohasidagi pozitsiyalari, shuningdek, har tomonlama puxta o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy tashqi siyosatning ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘risida so‘zlab berildi.
Yevropa parlamenti a’zolariga O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sish sur’atlari, tuzilmasi va salohiyati, mamlakatimizda biznes yuritish uchun yaratilgan huquqiy kafolatlar, yalpi ichki mahsulotda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik ulushining ortayotgani haqida ham ma’lumot berildi.
Yevroparlament deputatlari ham, o‘z navbatida, Yevropa davlatlarida ro‘y berayotgan siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlar xususida axborot berdi va o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. Ular O‘zbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar natijalarini ijobiy baholab, Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishda O‘zbekiston alohida o‘rin tutishini ta’kidladi. O‘zbekistonni yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va unda belgilangan vazifalar, birinchi navbatda, fuqarolar manfaatlarini ta’minlash imkonini beradigan vazifalarga yuksak baho berildi.
– So‘nggi yillarda Yevroparlament va O‘zbekiston hamkorligi yanada mustahkamlanmoqda, – deydi Ruminiyaning Yevropa parlamentidagi deputati, Xalqaro savdo qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Yuliyu Vinkler. – O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi bilan atroflicha tanishdik. Shuni ta’kidlash kerakki, mazkur hujjatda belgilangan ustuvor yo‘nalishlar Yevropa Ittifoqi uchun ham g‘oyat dolzarbdir. Xususan, bu iqtisodiyotni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari tashkil qilish hisobidan aholi bandligini ta’minlash bilan bog‘liq masalalardir. Jamiyat, xalq, shu jumladan oddiy fuqarolar, turli millat vakillari bilan muloqot kabi muhim jihatlarga taalluqlidir. Harakatlar strategiyasida ushbu muhim masalalar ijrosi ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilangani Yevropa Ittifoqi tomonidan yuksak baholanmoqda. Delegatsiyamiz O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgan islohotlar bilan ham tanishdi. Mazkur islohotlar samaradorligini yuqori baholash barobarida ularning aniq natijalarga erishishga qaratilganini ham ta’kidlash zarur.
Yevropa parlamenti deputatlari Yevroparlament va Oliy Majlisning, jumladan, “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” parlament hamkorligi qo‘mitasi doirasidagi parlamentlararo munosabatlari samaradorligini oshirish zarurligi to‘g‘risida O‘zbekiston parlamenti a’zolarining fikrini qo‘llab-quvvatladi.
– Biz O‘zbekistonning jumladan, parlament va boshqa turli tashkilotlar faoliyatida ishtirok etish orqali Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholaymiz, – deydi Yevropa parlamentining Markaziy Osiyo mamlakatlari va Mo‘g‘uliston bilan aloqalar delegatsiyasi, Transport va turizm qo‘mitasi a’zosi Ismoil Ertug‘. – Axborot almashish bizga hamkorlik va muloqotni mintaqa darajasida mustahkamlash imkonini beradi. Bu jarayonda parlament faoliyati muhim o‘rin tutadi. Bugungi tadbirda taqdim qilingan Harakatlar strategiyasining ustuvor yo‘nalishlari O‘zbekistonda bu borada keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganidan dalolat beradi. O‘zbekiston parlamenti bilan hamkorlik biz uchun muhim va ustuvor yo‘nalish hisoblanadi.
Davra suhbatida muhokama natijalari bo‘yicha parlamentlararo hamkorlikni yanada faollashtirish, qonun ijodkorligi sohasida o‘zaro tajriba almashish, shuningdek, xalqaro tadbirlarni hamkorlikda o‘tkazish yuzasidan takliflar ishlab chiqildi.
Yevropa parlamenti delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida ham uchrashuv o‘tkazdi.

Узбекистан-ЕС: укрепляется межпарламентское сотрудничество
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся «круглый стол» на тему «Межпарламентское сотрудничество Узбекистан – Европейский Союз». В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты Европейского парламента, представители Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и других ведомств.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса С.Отамуратов, председатель Комитета нижней палаты по международным делам и межпарламентским связям А.Жалилов, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов и другие отметили активно развивающееся сотрудничество Узбекистана с Европейским Союзом, в том числе и в области парламентаризма. Это сотрудничество основано на взаимной заинтересованности сторон в углублении диалога, развитии практического взаимодействия и обмена опытом в различных сферах.
Межпарламентские отношения между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Европейским парламентом развиваются в соответствии с Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским сообществом и его государствами-членами, в котором отмечается, что политический диалог на парламентском уровне осуществляется в рамках учрежденного Комитета парламентского сотрудничества.
Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан-ЕС», действующий с момента вступления в силу данного соглашения 1 июля 1999 года, является важным механизмом активизации сотрудничества Олий Мажлиса и Европарламента и узбекско-европейских отношений в целом. Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан-ЕС» помогает в продвижении различных инициатив Узбекистана в Европейском парламенте и Европейском Союзе.
Через Комитет парламентского сотрудничества осуществляется информирование депутатов Европейского парламента о проводимых в Узбекистане реформах в политической и экономической сферах. Комитет также оказывает содействие в проведении различных международных мероприятий, организуемых парламентом Узбекистана и Европарламентом.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества Олий Мажлиса и Европарламента, углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом, а также вопросы сотрудничества «Узбекистан-ЕС» в вопросах содействия развитию.
Участникам «круглого стола» была представлена подробная информация о проводимых в Узбекистане целенаправленных реформах по построению демократического государства, состоялась презентация Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Были разъяснены позиции нашей страны в сфере дальнейшей либерализации экономики, привлечения иностранных инвестиций, а также приоритеты в области осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики.
Европейские парламентарии были проинформированы о динамике развития, структуре и потенциале экономики Узбекистана, созданных правовых гарантиях для ведения бизнеса, динамичном росте доли малого бизнеса и частного предпринимательства в ВВП.
Депутаты Европарламента поделились информацией и своими мнениями относительно происходящих политических и социально-экономических процессов в европейских странах. Они положительно оценили результаты проводимых в Узбекистане реформ в различных сферах, особо отметили роль Узбекистана в Центральноазиатском регионе в сфере обеспечения стабильности и безопасности, а также в развитии торгово-экономического сотрудничества. Была дана высокая оценка Стратегии действий по дальнейшему развитию Узбекистана и определенным в ней задачам, которые, в первую очередь, направлены на обеспечение интересов граждан страны.
– В последние годы сотрудничество Европарламента и Узбекистана все больше укрепляется и расширяется, – сказал депутат Европейского парламента от Румынии, заместитель председателя Комитета по международной торговле Юлию Винклер. – Я с интересом ознакомился со Стратегией действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан. Следует отметить, что приоритетные направления, обозначенные в ней, также очень актуальны и для ЕС. В частности, это касается вопросов, связанных с развитием экономики, обеспечением занятости населения за счет создания новых рабочих мест. Хотелось бы особенно подчеркнуть такой важный момент, как диалог с обществом, народом, в том числе с рядовыми гражданами, представителями различных национальностей. Обозначение этих важнейших вопросов приоритетными направлениями Стратегии действий заслуживает высокой оценки со стороны ЕС. Наша делегация изучила осуществляемые в Узбекистане реформы, которые поднялись на качественно новый уровень. Положительно оценивая их, хотелось бы также отметить их нацеленность на достижение конкретных результатов.
Депутаты Европейского парламента высоко оценили и поддержали узбекских парламентариев по вопросу о необходимости повышения эффективности межпарламентских отношений между Европарламентом и Олий Мажлисом, в том числе в рамках Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан – ЕС».
– Мы высоко оцениваем усилия Узбекистана по развитию сотрудничества с ЕС, в том числе посредством участия в деятельности межпарламентских и различных других организаций, – сказал член делегации Европейского парламента по связям со странами Центральной Азии и Монголией, Комитета ЕП по транспорту и туризму Исмаил Эртуг. – Обмен информацией позволит нам укрепить сотрудничество и диалог, в том числе на региональном уровне. В этом процессе, безусловно, важное место занимает деятельность парламента. Презентация приоритетных направлений Стратегии действий в ходе сегодняшнего мероприятия свидетельствует о том, что Узбекистан приступил к реализации масштабных реформ, и одним из первоочередных вопросов обозначено укрепление роли парламента. Сотрудничество с парламентом Узбекистана является для нас очень важным и приоритетным направлением.
По результатам обсуждения за «круглым столом» были выработаны предложения по дальнейшей активизации межпарламентского сотрудничества, обмену опытом в законотворческой деятельности, а также совместному проведению международных мероприятий.