2017-05-22 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Jan-Iv Le Drianni Fransiya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar bo‘yicha vaziri lavozimiga tayinlangani munosabati bilan tabrikladi.
“Biz Sizning 2012-yil iyuldagi O‘zbekistonga tashrifingizni va ushbu tashrif davomida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan batafsil fikr almashilganini iliqlik bilan eslaymiz, – deyiladi tabrikda. – Biz chuqur ishonamizki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklik uni yanada kengaytirish nuqtayi nazaridan ulkan salohiyatga ega. Buning uchun tomonlar keng va maqbul imkoniyatlarga, xususan hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini qamrab oluvchi tegishli shartnomaviy-huquqiy asosga ega.
Tabrikda ta’kidlanganidek, 2017-yil 16-may kuni “O‘zavtosanoat” AK va “Peugeot Citroën” guruhi o‘rtasida “Jizzax” erkin industrial zonasi hududida yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish to‘g‘risidagi Bitim imzolanishi qo‘shma faoliyatning yana bir ahamiyatli natijalaridan biri bo‘ldi.
O‘zbekiston TIV rahbari Jan-Iv Le Drianning yuqori mansabdagi faoliyati “mamlakatlarimizning do‘stlik, o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan samarali sherikchiligini mustahkamlashga qo‘shimcha turtki berishi”ga ishonch bildirdi.

Поздравление новому главе МИД Франции
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов поздравил Жан-Ива Ле Дриана с назначением на должность Министра европейских и иностранных дел Французской Республики.
«Мы с теплотой вспоминаем Ваш визит в Узбекистан в июле 2012 года, в ходе которого состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективам развития двусторонних отношений, - отмечается в послании. – По нашему глубокому убеждению, партнерство наших стран имеет большой потенциал в плане его дальнейшего наращивания. Для этого стороны располагают широкими и благоприятными возможностями, в том числе соответствующей договорно-правовой базой, охватывающей практически все направления взаимодействия».
Как подчеркивается в послании, одним из значимых результатов совместной работы стало также подписание 16 мая 2017 года Соглашения между АК «Узавтосаноат» и группой «Пежо Ситроен» о создании совместного предприятия по выпуску легких коммерческих автомобилей на территории свободной индустриальной зоны «Джизак».
Глава МИД Узбекистана выразил уверенность, что деятельность Жан-Ива Ле Дриана на высоком посту «придаст дополнительный импульс укреплению плодотворного партнерства наших государств, основанного на принципах дружбы, взаимного уважения и доверия».