Mamlakatlarimiz taraqqiyotiga yo‘naltirilgan dadil qadamlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga amaliy tashrifi davomida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli kelishuvlarga erishildi.
Ikki mamlakat vazirlik va idoralari o‘rtasida neft-gaz, energeteka, fan-ta’lim, ekologiya, transport-logistika, turizm va sport sohalaridagi aloqalarni izchil rivojlantirishga qaratilgan qator hujjatlar imzolandi.
Tanzila Norboyeva, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi:
- Bo‘lib o‘tgan muzokaralarda O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlariga doir keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. Muloqotlar yakunida imzolangan hujjatlar hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishga, xalqlarimiz manfaatiga xizmat qiladi.
Mamlakatlarimiz sayyohlik sohasida ulkan imkoniyatlarga ega ekani ta’kidlandi. O‘zbekistonga kelgan sayyoh Turkmaniston, Turkmanistonga borgan sayyoh O‘zbekiston orqali ketishini yo‘lga qo‘yish ikki tomon uchun ham manfaatlidir.
Ikki davlat Prezidentlarining may oyi boshida bo‘lgan telefon orqali muloqotda Turkmaniston Prezidenti davlatimiz rahbariga Kaspiy dengizi sohilidagi bolalar sog‘lomlashtirish markazlari o‘zbekistonlik bolalarni qabul qilishga tayyor ekanini bildirgan edi. Ana shu taklifga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlaridan 100 nafar bola “Dayanch” bolalar sog‘lomlashtirish markazida dam olmoqda.
“Avaza”da yoshlar uchun sayohatlar, musiqiy va sport tadbirlari, yengil atletika va suzish bo‘yicha musobaqalar, ijodiy tanlovlar, yosh bilimdonlar o‘rtasida viktorina va bellashuvlar, badiiy kechalar tashkil etilmoqda. O‘zbekistondan kelgan bolalar turkmanistonlik tengdoshlari bilan do‘stlashmoqda. Bu ham xalqlarimiz o‘rtasidagi qardoshlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Rustam Qurbonov, O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi raisi:
- O‘zbekiston va Turkmaniston rahbarlarining Turkmanboshi shahridagi uchrashuvi doirasida mamlakatlarimiz o‘rtasida jismoniy tarbiya va sport sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, bu boradagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish, o‘zaro tajriba almashish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi.
Joriy yil sentabr oyida Ashxobodda bo‘ladigan Jang san’ati va yopiq inshootlardagi V Osiyo o‘yinlarida O‘zbekiston sportchilarining faol ishtirokini ta’minlash va hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma imzolandi.
Davlatimiz rahbarining Turkmanistonga tashrifi davomida mazkur sport o‘yinlariga tayyorgarlik ishlari bilan yaqindan tanishish imkoni yaratildi. Zamonaviy sport inshootlari ishtirokchilarning munosib qatnashishida muhim omil bo‘ladi. Musobaqa nizomiga ko‘ra, sport o‘yinlari 21 sport turi bo‘yicha o‘tkaziladi.
Mamlakatimizda bu musobaqaga tayyorgarlik ishlari boshlab yuborilgan. Ishonamizki, sportchilarimiz mazkur musobaqada munosib ishtirok etadi va davlatimiz bayrog‘ini baland ko‘taradi.
Gurbannazar Orazguliyev, Turkmanistonning “Diyor” jurnali bosh muharriri:
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 6-7-mart kunlari Turkmanistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston qo‘shni mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik qilishini namoyon etdi. Shavkat Mirziyoyevning Turkmanboshi shahriga tashrifi O‘zbekiston tashqi siyosatda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlariga alohida ahamiyat qaratayotganini yana bir bor tasdiqladi.
O‘zbek va turkman xalqlarining tarixi va madaniyati mushtarak, urf-odat va an’analari o‘xshash. Ikki mamlakat madaniyat va san’at namoyandalari, sportchilari O‘zbekiston va Turkmanistonda o‘tkaziladigan konsertlar, festival va ko‘rgazmalar, sport musobaqalarida faol ishtirok etmoqda. 2016-yil sentabr oyida Turkmanistonda o‘zbek kinosi kunlari, noyabrda O‘zbekistonda Turkmaniston madaniyati kunlari o‘tkazildi.
Turkmanobodda zamonamizning buyuk siyosatchisi, ulug‘ davlat arbobi Islom Karimov haykalining o‘rnatilgani va shaharning markaziy ko‘chalaridan biriga nomi berilgani xalqlarimiz do‘stligiga yorqin misoldir. Kuni kecha Toshkentda buyuk shoir Maxtumquli haykali va shoir nomidagi ko‘cha ochilgani to‘g‘risidagi xushxabarTurkmanistonda katta shodlik bilan kutib olindi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga amaliy tashrifi va uning doirasida imzolangan hujjatlar, bo‘lib o‘tgan madaniy tadbirlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik yaxshi qo‘shnichilik va qardoshlik tamoyillari asosida izchil rivojlanib borayotganini yaqqol namoyon etdi.
Rahmonbek Usmonov, Toshkent shahar hokimi:
- Mamlakatlarimiz o‘rtasida barcha sohalar qatori hududlarning o‘zaro hamkorligi ham rivojlanib, yuksak samaralar bermoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga amaliy tashrifi davomida Toshkent va Ashxobod shaharlari o‘rtasida birodarlik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Bu Toshkent va Ashxobod shaharlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantiradi.
Savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni kengaytirishga ikki mamlakat ham alohida e’tibor bilan qaramoqda. Bu o‘zaro savdo-sotiq faollashayotgani misolida yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Turkmanistonda olib borilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdik. Bu borada o‘zaro tajriba almashdik. Bu ikki tomon uchun ham foydalidir.

Уверенные шаги на пути развития сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном
В ходе рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан достигнуты перспективные договоренности, направленные на дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества.
Между министерствами и ведомствами двух стран подписаны документы, касающиеся последовательного развития сотрудничества в нефтегазовой отрасли, сферах энергетики, науки и образования, экологии, транспортной логистики, туризма и спорта.
Танзила Нарбаева, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана:
- В ходе прошедших переговоров обсужден широкий круг вопросов в сфере узбекско-туркменских отношений. Подписанные по итогам переговоров документы послужат интересам наших народов, поднятию на новый уровень двустороннего сотрудничества.
Отмечалось, что наши страны располагают большими возможностями в туристической сфере. Организация совместных туристических программ компаниями Узбекистана и Туркменистана для туристов третьих стран представляет обоюдный интерес для обеих сторон.
Во время состоявшегося в начале мая телефонного разговора Президентов двух стран Президент Туркменистана сообщил главе нашего государства о готовности детских оздоровительных центров на Каспийском побережье принять детей из Узбекистана. Согласно этому приглашению 100 мальчиков и девочек из Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей отдыхают в детском оздоровительном центре “Даянч”.
В турзоне "Аваза” для молодежи организуются экскурсии, музыкальные и спортивные мероприятия, соревнования по легкой атлетике и плаванию, творческие конкурсы, викторины и состязания юных знатоков, художественные вечера. Приехавшие из Узбекистана дети обретают друзей среди туркменских сверстников. Это также послужит дальнейшему укреплению братских уз между нашими народами.
Рустам Курбонов, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту:
- В рамках встречи глав Узбекистана и Туркменистана в городе Туркменбаши достигнуты важные договоренности о развитии сотрудничества между нашими странами в сфере физической культуры и спорта, выведении взаимосвязей в этом направлении на новый уровень, взаимном обмене опытом.
Подписан протокол о сотрудничестве и обеспечении активного участия спортсменов Узбекистана в предстоящих в сентябре текущего года в Ашхабаде V Азиатских играх в закрытых помещениях по боевым искусствам.
В ходе визита главы нашего государства в Туркменистан была создана возможность для непосредственного ознакомления с подготовкой к данным спортивным играм. Современные спортивные сооружения станут важным фактором для достойного участия в них спортсменов. По правилам соревнований спортивные игры будут проводиться по 21 виду спорта.
В нашей стране начата подготовка к этим соревнованиям. Уверен, что наши спортсмены примут в них достойное участие и высоко поднимут флаг нашего государства.
Гурбанназар Оразгулиев, главный редактор журнала “Диёр” (Туркменистан):
- Договоренности, достигнутые в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 6-7 марта в Туркменистан, продемонстрировали, что Узбекистан осуществляет взаимовыгодное сотрудничество с соседними странами. Визит Шавката Мирзиёева в город Туркменбаши еще раз подтверждает то, что Узбекистан в своей внешней политике придает особое значение добрососедским отношениям.
Узбекский и туркменский народы имеют общую историю и культуру, схожие традиции и обычаи. Деятели культуры и искусства, спортсмены двух стран активно участвуют в проводимых в Узбекистане и Туркменистане концертах, фестивалях и выставках, спортивных соревнованиях. В сентябре 2016 года в Туркменистане проводились дни узбекского кино, в ноябре в Узбекистане были организованы дни культуры Туркменистана.
Установление в Туркменабаде памятника великому политику нашей современности, выдающемуся государственному деятелю Исламу Каримову и присвоение его имени одной из центральных улиц города является ярким примером дружбы между нашими народами. Новость об открытии на днях в Ташкенте улицы имени выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули и памятника с его барельефным изображением была с большой радостью встречена в Туркменистане.
Рабочий визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Туркменистан и подписанные в его рамках документы, прошедшие культурные мероприятия наглядно демонстрируют динамичное развитие сотрудничества между нашими странами на основе принципов добрососедства и братства.
Рахмонбек Усманов, хоким города Ташкента:
- Наши страны развивают взаимовыгодное сотрудничество не только в различных сферах деятельности, но и между регионами, что дает свои высокие результаты. В ходе рабочего визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Туркменистан подписано соглашение об установлении побратимских связей между Ташкентом и Ашхабадом. Это послужит дальнейшему развитию сотрудничества между городами-столицами двух государств.
Обе страны также особое внимание уделяют расширению сотрудничества в торгово-экономической сфере. Это ярко проявляется на примере активизации взаимной торговли.
Мы ознакомились с проводимой в Туркменистане созидательной и благоустроительной работой. Обменялись опытом в данном направлении. Это выгодно для обеих сторон.