Toshkent shahrida ulug‘ turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli nomidagi ko‘cha va unga bag‘ishlangan me’moriy yodgorlik ochildi
Adabiyot dillarni dillarga, ellarni ellarga bog‘laydi. Azaldan bir daryodan suv ichib, qo‘ni-qo‘shni bo‘lib yashab kelayotgan o‘zbek va turkman xalqlarining qalblari mushtarak – tili va urf-odatlari yaqin, madaniyati uyg‘un, adabiyoti va san’ati hamohang. Turkman xalqi Alisher Navoiy g‘azallarini sevib o‘qiganidek, o‘zbeklar ham Maxtumqulini o‘z shoiridek ardoqlaydi.
Bu jihatlar 18-may kuni poytaxtimizda mashhur turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli nomidagi ko‘cha va unga bag‘ishlangan me’moriy yodgorlik ochilishiga bag‘ishlangan marosimda ham yana bir karra o‘z isbotini topdi. Tadbirda mamlakatimizdagi davlat va jamoat tashkilotlari, turli milliy madaniyat markazlari vakillari, shoir va yozuvchilar, adabiyotshunoslar, san’atkorlar, talabalar ishtirok etdi.
O‘zbekiston madaniyat vaziri M.Murodov, Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, Turkmaniston Respublikasining mamlakatimizdagi Muvaqqat ishlari vakili O.Xummiyev va boshqalar o‘zbek va turkman xalqlari o‘rtasidagi azaliy do‘stlik, ahillik, qalb va madaniyat yaqinligi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik rivojiga asos bo‘layotganini, Maxtumqulining ikki xalq do‘stligini mustahkamlashdagi xizmatlari beqiyos ekanini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil 6-7-mart kunlari Turkmanistonga davlat tashrifi O‘zbekiston tashqi siyosatda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlariga alohida ahamiyat qaratayotganining yaqqol isboti bo‘ldi.
Mazkur tashrif davomida Amudaryoda qurilgan Turkmanobod-Farab avtomobil va temir yo‘l ko‘priklari, ushbu shaharda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov nomidagi markaziy ko‘cha va yodgorlik majmuasi ochilgan edi.
Tashrif arafasida poytaxtimizdagi eng ko‘rkam va go‘zal ko‘chalardan biriga Maxtumquli nomi berildi. Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonda Gurbanguli Berdimuhamedovga Maxtumqulining o‘zbek tilida chop etilgan “Elingga baxsh ayla” kitobini sovg‘a qildi. Bularning barchasi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik yaxshi qo‘shnichilik va qardoshlik tamoyillari asosida rivojlanib borayotganini yorqin namoyon etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan shu yilning 19-20-may kunlari amaliy tashrif bilan Turkmanistonda bo‘lishi mazkur oliy darajadagi muloqotning mantiqiy davomidir. Ushbu tashrif oldidan Toshkent shahrida atoqli turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli nomidagi ko‘cha va unga bag‘ishlangan me’moriy yodgorlik ochilishi O‘zbekistonning qardosh va birodar turkman xalqiga yuksak hurmat va e’tiborining yana bir yorqin ifodasi bo‘ldi. Monumental yodgorlik muallifi – xorazmlik yosh haykaltarosh Jasvand Annazarov.
– Maxtumqulining Xivadagi Sherg‘ozixon madrasasida tahsil olgani, buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiyni o‘ziga ustoz bilgani xalqlarimiz o‘rtasidagi abadiy do‘stlikning ajoyib namunasidir, – deydi Toshkent shahar turkman milliy madaniyat markazi raisining o‘rinbosari Bibisora Rajapova. – Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 1996-yil 28-noyabrda Maxtumquli bobomiz bir paytlar o‘qib voyaga yetgan shahar – Xivada unga muhtasham haykal o‘rnatilgan edi. Mana, bugun azim poytaxtimiz markazidagi ko‘chaga Maxtumqulining nomi berilishi va ul zotning yodgorligi qad rostlagani o‘zbek va turkman xalqlari do‘stligi yangi, yanada yuksak darajaga ko‘tarilayotganini anglatadi.
– 2014-yili mamlakatimizda ham Maxtumquli tavalludining 290-yilligi keng nishonlangan, o‘zbek maktablarida shoir ijodi keng o‘rganilmoqda, olimlarimiz tadqiqotlar olib bormoqda, – deydi adabiyotshunos olim, Maxtumquli asarlari tarjimoni Ergash Ochilov. – Shoir asarlari kirib bormagan o‘zbek xonadoni kam, to‘y-tadbirlarimiz Maxtumquli qo‘shiqlarisiz o‘tmaydi. Bugun ulug‘ turkman shoiriga shunday oliy darajada hurmat-e’tibor ko‘rsatilayotgani xalqlarimiz o‘rtasidagi aloqalar izchil rivojlanayotganining amaliy ifodasidir.
O‘zbekiston xalq shoiri Sirojiddin Sayyid o‘zbek va turkman xalqlarining do‘stligi tarannum etilgan “O‘zbek-turkman manzumasi” she’rini o‘qib berdi.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti talabalari Maxtumquli she’rlaridan namunalar o‘qidi, shoir she’rlari bilan aytilgan qo‘shiqlar ijro etildi.

В Ташкенте состоялось открытие улицы имени выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули и его памятника
Литература сближает народы и страны. Сердца узбекского и туркменского народов, издревле соседствующих в мире и согласии, бьются в унисон - нас связывает близость языков и обычаев, культуры, литературы и искусства. Как туркмены с любовью читают газели Алишера Навои, так и узбеки ценят Махтумкули как близкого их душе поэта.
Это вновь подтвердилось на состоявшейся 18 мая в Ташкенте церемонии, посвященной открытию улицы известного туркменского поэта и мыслителя Махтумкули и его памятника. В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций нашей страны, представители различных национальных культурных центров, поэты и писатели, литературоведы, деятели искусства и студенты.
Министр культуры Узбекистана М.Муродов, председатель Союза писателей М.Ахмедов, Временный Поверенный в делах Республики Туркменистан в нашей стране А.Хуммиев и другие отметили, что давние дружеские связи, культурная близость узбекского и туркменского народов служат прочной основой для дальнейшего развития сотрудничества между нашими странами, в укреплении этих связей велики заслуги и поэта Махтумкули.
Ярким воплощением придаваемого Узбекистаном особого значения добрососедским отношениям во внешней политике стал состоявшийся 6-7 марта текущего года государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Туркменистан.
В рамках визита главы двух государств открыли автомобильный и железнодорожный мост Туркменабад-Фараб через реку Амударью, возведенные в городе Туркменабад проспект и мемориальный комплекс Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
В преддверии этого визита одна из самых красивых улиц нашей столицы была названа в честь Махтумкули. Шавкат Мирзиёев подарил Гурбангулы Бердымухамедову изданную на узбекском языке книгу Махтумкули "Элингга бахш айла". Все это стало ярким свидетельством двустороннего сотрудничества, развивающегося на основе принципов дружбы и добрососедства.
Рабочий визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Туркменистан 19-20 мая текущего года по приглашению Президента Гурбангулы Бердымухамедова станет логическим продолжением узбекско-туркменского диалога на высшем уровне. Открытие накануне визита улицы имени выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули и его памятника в Ташкенте стало очередным ярким воплощением высокого уважения и почтения Узбекистана к родственному и дружественному туркменскому народу. Автор памятника - молодой скульптор Жасванд Анназаров из Хорезма.
– Махтумкули учился в медресе Шергазыхана в Хиве, называл великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои своим учителем, что является прекрасным примером вечной дружбы между нашими народами, - говорит заместитель председателя Ташкентского городского отделения Республиканского туркменского национального культурного центра Бибисора Ражапова. – По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова 28 ноября 1996 года в Хиве, где учился Махтумкули, был установлен его величественный памятник. Открытие сегодня улицы и памятника в честь классика туркменской литературы в Ташкенте свидетельствует о том, что дружеские отношения между нашими народами поднялись на новый, еще более высокий уровень.
– В 2014 году в нашей стране широко отмечалось 290-летие со дня рождения Махтумкули, его творчество широко изучается в школах Узбекистана, исследуется узбекскими учеными, - говорит литературовед, переводчик произведений Махтумкули Эргаш Очилов. – Редко в какой семье в Узбекистане не читали стихов поэта, ни одно торжественное мероприятие не проходит без песен на стихи Махтумкули. Высокое уважение к выдающемуся туркменскому поэту является практическим воплощением последовательного развития сотрудничества между нашими народами.
Народный поэт Узбекистана Сирожиддин Саййид зачитал свои стихи "Узбек-туркман манзумаси", воспевающие дружбу наших народов.
Студенты Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои прочитали стихи Махтумкули, были исполнены песни.