O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasining har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish to‘g‘risida qo‘shma bayonoti
2017-05-18 | Siyosat
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 11-13-may kunlari davlat tashrifi bilan Xitoy Xalq Respublikasida bo‘ldi.
Ikki davlat rahbarlari iliq va do‘stona muhitda muzokaralar o‘tkazdilar, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan so‘ng o‘tgan 25-yil mobaynida O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi (keyingi o‘rinlarda – «Tomonlar») o‘rtasida hamkorlikda erishilgan muhim yutuqlarga yuqori baho berdilar, ikki tomonlama munosabatlar hamda bir-birlarini qiziqtirgan xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha atroflicha fikr almashdilar, ular yuzasidan keng konsensusga erishdilar.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risida 2013-yil 9-sentabrda imzolangan Shartnoma va O‘zbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida 2016-yil 22-iyunda imzolangan Qo‘shma bayonotga, shuningdek, boshqa ikki tomonlama shartnoma va bitimlarga, siyosiy ishonch va o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga, umumiy taraqqiyot, yuksalish va milliy tiklanishga erishish uchun birgalikda izchil sa’y-harakat qilishga yana bir bor o‘zaro sodiqliklarini e’tirof etadilar hamda quyidagilarni bayon qiladilar:
I bo‘lim
Tomonlar o‘zaro ishonch, hamkorlik va manfaatdorlikka asoslangan har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirish niyatlari to‘g‘risida yakdillik bilan bayon etdilar. Tomonlar o‘zaro siyosiy ishonch O‘zbekiston – Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining muhim asosi ekanligini qayd etdilar. Tomonlar davlat suvereniteti, xavfsizlik va hududiy yaxlitlik kabi ikki mamlakat xalqlari tub manfaatlari bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha bir-birlarini qo‘llab-quvvatlashni davom ettiradilar.
Tomonlar o‘z hududlarida uchinchi davlatlar yoki har qanday tashkilotlar yoxud guruhlarning boshqa Tomon davlat suvereniteti, xavfsizligi hamda hududiy yaxlitligiga putur yetkazadigan faoliyat olib borishiga yo‘l qo‘ymaydilar.
Tomonlar xalqaro masalalarda va ikki tomonlama munosabatlarda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomi va xalqaro huquqning umume’tirof etilgan normalariga qat’iy rioya qilishlarini, teng huquqlilik, o‘zaro anglashuv va bir-birlarining manfaatlarini hisobga olish prinsiplari asosida hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishlarini bayon qiladilar.
Xitoy tomoni O‘zbekiston Respublikasining mustaqillikka erishilgandan so‘ng o‘tgan 26-yil mobaynida rivojlanishdagi ulkan muvaffaqiyatlarini yuqori baholaydi, O‘zbekistonning o‘z ichki shart-sharoitlariga binoan mustaqil tanlagan taraqqiyot yo‘lini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi, shuningdek, O‘zbekiston hukumati tomonidan ichki barqarorlikni ta’minlash va turg‘un ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni ilgari surish uchun olib borilayotgan barcha sa’y-harakatlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi.
O‘zbekiston tomoni «yagona Xitoy» siyosati olib borilishini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi, Xitoy Xalq Respublikasi hukumati butun Xitoyni ifodalovchi yagona qonuniy hukumatligini, Tayvan va Tibet esa Xitoy hududining ajralmas qismi ekanligini yana bir bor bayon qiladi. O‘zbekiston tomoni har qanday shakldagi «Tayvan mustaqilligi»ga qarshi chiqadi, Tayvan bo‘g‘ozi ikki tomoni o‘rtasidagi munosabatlarning tinch rivojlanishi hamda mamlakatni tinch yo‘l bilan birlashtirish maqsadida Xitoy hukumati tomonidan olib borilayotgan barcha sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlaydi.
II bo‘lim
Tomonlar amaliy hamkorlik O‘zbekiston – Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining muhim tarkibiy qismi hisoblanishini yakdillik bilan qayd etadilar.
Tomonlar amaldagi ikki tomonlama hujjatlarni va birgalikda kelishilgan loyihalarni har tomonlama keng ko‘lamda tatbiq qilishni, «Bir makon, bir yo‘l» doirasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnikaviy, transport-kommunikatsiyaviy va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda, shuningdek, sanoat parklarini yaratishda va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirishni davom ettiradilar.
Tomonlar o‘zaro savdodagi mavjud keng imkoniyatlar va salohiyatdan to‘laqonli foydalanish zaruratini qayd etdilar hamda o‘zaro savdo hajmini yanada oshirib borishlarini bildirdilar. O‘zbekiston tomoni o‘zaro manfaatdorlik asosida, shuningdek, Uzoq muddatli savdo to‘g‘risida 2009-yil 14-oktabrda imzolangan Bitimni amalga oshirish doirasida qishloq xo‘jaligi mahsuloti, tabiiy resurslar va energoyoqilg‘i kabi tovarlarni Xitoy Xalq Respublikasiga yetkazib berishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar 2016-yilning iyun oyida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi mobaynida erishilgan kelishuvlarni izchil amalga oshirishni davom ettiradilar.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida investitsiyaviy hamkorlik to‘g‘risida Anglashuv memorandumi doirasida energetika, gidroenergetika, kimyo tarmoqlarida, irrigatsiya va melioratsiya, qurilish materiallari sanoati sohalarida hamda transport infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli investitsiyaviy loyihalarni moliyalashtirishda Xitoy Eksport-import banki va Xitoy davlat taraqqiyot banki ishtirokini qo‘llab-quvvatlaydilar.
Tomonlar iqtisodiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlashni, O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash, ta’lim, yerlarning meliorativ holatini yaxshilash, atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniyat va turizmni rivojlantirish va boshqa sohalarda loyihalarni amalga oshirishni davom ettirishga kelishib oldilar.
Tomonlar infratuzilma, kichik va o‘rta gidroelektrostansiyalarni qurish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtiradilar.
Xitoy tomoni sanoatni texnologik modernizatsiya va diversifikatsiya qilish bo‘yicha O‘zbekiston tomoni amalga oshirayotgan faol siyosatni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
O‘zbekiston tomoni O‘zbekiston Respublikasida Xitoyning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qo‘shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratish va ko‘maklashishga tayyorligini e’tirof etdi.
Tomonlar Xomashyo bilan bog‘liq bo‘lmagan va yuqori texnologiyali sohalarda hamkorlik qilish dasturi qoidalarini amalda tatbiq qilish doirasida O‘zbekiston Respublikasi hududida, eng avvalo, «Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnologiyali qo‘shma korxonalar yaratish orqali investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Tomonlar investitsiyaviy iqlimni takomillashtirish, investitsiyalarni qabul qiluvchi davlat qonunchiligiga muvofiq xorijiy investorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish uchun sa’y-harakatlarni amalga oshiradilar.
Tomonlar ishlab chiqarish tuzilmalarini birgalikda transformatsiya va modernizatsiya qilish maqsadida zamonaviy yuqori texnologiyali va ekologik toza ishlab chiqarishlar va asbob-uskunalar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishning muhimligini qayd etdilar.
Xitoy tomoni O‘zbekistonda erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalarini yaratishni qo‘llab-quvvatlaydi hamda ular hududida, eng avvalo, mahalliy mineral va xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni tayyorlash bo‘yicha qo‘shma ishlab chiqarishlarni tashkil qilishga Xitoy korxonalarini rag‘batlantiradi.
Tomonlar transport sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash hamda ikkala mamlakatni birlashtiradigan temir yo‘l, avtomobil yo‘llari va havo transporti yo‘laklarini ilgari surish bo‘yicha sa’y-harakatlarni davom ettirishning muhim ahamiyatini ta’kidladilar.
Tomonlar ushbu tashrif davomida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida Xalqaro avtomobil qatnovi to‘g‘risida bitimning imzolanishini olqishladilar. Mazkur Bitimni amalga oshirish va milliy tashuvchilar faoliyati hamda mavjud tranzit salohiyatidan samarali foydalanish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish ikki davlat o‘rtasidagi tashqi savdo aloqalarini kengaytirish va mustahkamlashga ko‘maklashadi.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasini birlashtiradigan samarali temir yo‘l yo‘lagini yaratish hamda «O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘l qurilishi loyihasi bo‘yicha maslahatlashuvlarni jadallashtirish zaruratini qayd etdilar.
Tomonlar Hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Xitoy hukumatlararo qo‘mitasi va uning kichik qo‘mitalarining ikki tomonlama amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishdagi muvofiqlashtiruvchi va rag‘batlantiruvchi rolini yuqori baholaydilar hamda ularning yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borishni davom ettirishga kelishib oldilar.
III bo‘lim
Tomonlar «uch yovuz kuch», narkotiklarning noqonuniy muomalasi, kiberjinoyatchilik va transchegaraviy uyushgan jinoyatchilik ikki mamlakat hamda mintaqaning xavfsizligi va barqarorligiga jiddiy tahdid hisoblanishini yakdillik bilan e’tirof etadilar. Mazkur tahdidlarga qarshi kurashish uchun Tomonlar huquqni muhofaza qilish va xavfsizlik sohalarida hamkorlik, mutasaddi idoralar o‘rtasida almashinuv, shuningdek, tezkor axborotdan birgalikda foydalanishni kengaytiradilar.
Tomonlar ikki mamlakat huquqni muhofaza qiluvchi organlari va xavfsizlik xizmatlarining qo‘shma antiterror treninglarini o‘tkazishni davom ettiradilar, barqarorlikni saqlash va favqulodda vaziyatlarda harakat qilish maqsadida qo‘shma faoliyatlari salohiyatini oshirib boradilar.
Tomonlar tabiiy xususiyatli favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf qilish sohasida hamkorlikni rivojlantiradilar, shuningdek, ushbu sohaga yangi axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilishga ko‘maklashadilar.
Tomonlar ikki mamlakat mudofaa idoralari hamkorligi natijalarini ijobiy baholaydilar, barcha darajalarda aloqalarni mustahkamlashda davom etadilar, yaqin harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlaydilar.
IV bo‘lim
O‘zbekiston va Xitoy Ipak yo‘lidagi qadimiy sivilizatsiyalarga ega mamlakatlar hisoblangan holda, uning ruhini rivojlantirish uchun hamjihatlikda sa’y-harakatlarini amalga oshiradilar, O‘zbekiston va Xitoy sivilizatsiyalari mevalari ikki mamlakat xalqlariga yanada ko‘proq foyda keltirishi uchun gumanitar almashinuvni chuqurlashtiradilar, madaniy merosni asrash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlaydilar hamda madaniy an’analar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydilar va saqlab qoladilar.
Tomonlar madaniyat, ta’lim, fan, sport, turizm kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirishni davom ettiradilar, shuningdek, ommaviy axborot vositalari, ilmiy muassasalar, do‘stlik jamiyatlari, badiiy jamoalar o‘rtasida do‘stona almashinuvni mustahkamlaydilar, Konfutsiy institutining O‘zbekistondagi filiali faoliyatini birgalikda boshqaradilar.
Tomonlar qadimiy Xiva shahridagi me’moriy yodgorliklarni restavratsiya qilish va qayta tiklash ishlarini yuqori baholadilar hamda arxeologiya, madaniy boyliklarni asrash va restavratsiya qilish, shuningdek, mutaxassislarni kasbiy tayyorlash sohalarida hamkorlikni rivojlantirishda davom etadilar.
Tomonlar turizm sohasida ikki tomonlama hamkorlik salohiyatini to‘laqonli amalga oshirish, O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Turizm ishlari bo‘yicha davlat boshqarmasi o‘rtasida almashinuv va hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash, Tomonlarning turistik korxonalarini o‘zaro turistlar almashinuvini oshirishga rag‘batlantirish niyatidalar.
V bo‘lim
Tomonlar ikki mamlakat mintaqalari va birodar shaharlari o‘rtasida almashinuv va hamkorlikni rivojlantiradilar, O‘zbekistan Respublikasining Buxoro viloyati Buxoro shahri bilan Xitoy Xalq Respublikasining Xenan provinsiyasi Loyan shahri o‘rtasida birodarlik aloqalarining o‘rnatilishi va rivojlanishini olqishlaydilar.
VI bo‘lim
Tomonlar xalqaro masalalar bo‘yicha o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va muvofiqlashtirish ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik ishonchning yuqori darajasini namoyon etishini ta’kidladilar.
Tomonlar BMT va ShHT kabi ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida bir-birlarini qo‘llab-quvvatlash va hamkorlikni mustahkamlash, muhim xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha o‘z vaqtida fikr almashish, pozitsiyalarni muvofiqlashtirish, global va mintaqaviy tahdidlarga qarshi birgalikda harakat qilishni davom ettiradilar.
Tomonlar Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va taraqqiyotni qo‘llab-quvvatlash mintaqa mamlakatlari va umuman butun dunyo uchun muhim ahamiyat kasb etishini yakdillik bilan e’tirof etadilar. Xalqaro hamjamiyat Markaziy Osiyo mintaqasining tarixiy-madaniy an’analarini to‘liq hurmat qilishi, birgalikda mintaqaning rivojlanishi va taraqqiy etishiga hissa qo‘shishi lozim. Tomonlar Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha uzviy muvofiqlashuvni qo‘llab-quvvatlashga, mintaqada O‘zbekiston va Xitoy manfaatlarini hamjihatlikda himoya qilishga tayyordirlar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinga O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan samimiy do‘stona qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda XXR Raisi Si Szinpinni ikkala tomon uchun qulay bo‘lgan vaqtda O‘zbekistonda davlat tashrifi bilan bo‘lishga taklif qildi.

Совместное заявление
По приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11-13 мая 2017 года совершил государственный визит в Китайскую Народную Республику.
Главы двух государств провели переговоры в теплой, дружественной атмосфере, дали высокую оценку значительным успехам, достигнутым в сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой (далее – «Стороны») во всех сферах за 25 лет после установления дипломатических отношений, провели глубокий обмен мнениями по двусторонним отношениям и международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес, достигли по ним широкого консенсуса.
Стороны вновь заявляют о своей обоюдной приверженности Договору о дружбе и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой от 9 сентября 2013 года и Совместному заявлению Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики от 22 июня 2016 года, а также другим двусторонним договорам и соглашениям, укреплению политического взаимного доверия и взаимовыгодного сотрудничества, последовательным совместным усилиям для достижения общего развития, процветания и национального возрождения, и заявляют о следующем:
Раздел I
Стороны единодушно заявили о намерении углублять отношения всестороннего стратегического партнерства, основанного на искреннем взаимном доверии, сотрудничестве и обоюдном выигрыше. Стороны подчеркнули, что политическое взаимное доверие является важной основой узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства. Стороны продолжат оказывать взаимную поддержку по таким вопросам, связанным с коренными интересами народов двух стран, как государственный суверенитет, безопасность и территориальная целостность.
Стороны не допустят проведения третьими странами или любыми организациями или группами на своей территории деятельности, наносящей ущерб государственному суверенитету, безопасности и территориальной целостности другой Стороны.
Стороны заявляют, что в международных делах и двусторонних отношениях строго придерживаются Устава Организации Объединенных Наций и общепризнанных норм международного права, будут поддерживать и развивать сотрудничество на основе принципов равноправия, взаимопонимания и обоюдного учета интересов.
Китайская сторона высоко оценивает значительные успехи в развитии Республики Узбекистан за 26 лет после обретения независимости, твердо поддерживает путь развития, самостоятельно избранный Узбекистаном в соответствии с его внутренними условиями, а также все усилия, предпринимаемые правительством Узбекистана для обеспечения внутренней стабильности и продвижения устойчивого социально-экономического развития.
Узбекская сторона твердо поддерживает политику «одного Китая», вновь заявляет, что правительство Китайской Народной Республики является единственным законным правительством, представляющим весь Китай, Тайвань и Тибет являются неотъемлемой частью территории Китая. Узбекская сторона выступает против «независимости Тайваня» в любой форме, поддерживает мирное развитие отношений между двумя сторонами Тайваньского пролива и все усилия, предпринимаемые правительством Китая для достижения мирного объединения страны.
Раздел II
Стороны единодушно считают, что практическое сотрудничество является важной составной частью узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства.
Стороны продолжат всестороннюю полномасштабную реализацию действующих двусторонних документов, совместно согласованных проектов, углублять сотрудничество в рамках «Одного пояса, одного пути» в таких направлениях, как торгово-экономическое, инвестиционное, финансово-техническое, транспортно-коммуникационное и сельскохозяйственное взаимодействие, а также в создании промышленных парков и других приоритетных направлениях.
Стороны отметили необходимость полного использования имеющихся широких возможностей и потенциала взаимной торговли и высказались за дальнейшее увеличение объемов взаимной торговли. Узбекская сторона на основе взаимной выгоды, а также в рамках реализации Соглашения о долгосрочной торговле от 14 октября 2009 года выразила готовность осуществлять поставки в Китайскую Народную Республику таких товаров, как сельхозпродукция, природные ресурсы и энергоносители.
Стороны продолжат активную реализацию договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в Республику Узбекистан в июне 2016 года.
Стороны поддерживают участие Экспортно-импортного банка Китая и Государственного банка развития Китая в финансировании перспективных инвестиционных проектов в энергетической, гидроэнергетической, химической отраслях, в сфере ирригации и мелиорации, промышленности строительных материалов, по развитию транспортной инфраструктуры в рамках Меморандума о взаимопонимании между Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан и Министерством коммерции Китайской Народной Республики об инвестиционном сотрудничестве.
Стороны согласились продолжить укрепление технико-экономического сотрудничества, осуществлять реализацию в Узбекистане проектов в сферах здравоохранения, образования, улучшения мелиоративного состояния земель, охраны окружающей среды, развития культуры и туризма и в других областях.
Стороны будут углублять сотрудничество в сферах строительства инфраструктуры, малых и средних гидроэлектростанций.
Китайская сторона выразила поддержку реализуемой Узбекской стороной активной политике по технологической модернизации и диверсификации промышленности.
Узбекская сторона заявила о готовности создать все необходимые условия и оказывать содействие в реализации совместных инвестиционных проектов с участием ведущих китайских компаний в Республике Узбекистан.
Стороны, в рамках практической реализации положений Программы сотрудничества в несырьевой и высокотехнологичных сферах, договорились развивать инвестиционное сотрудничество путем создания совместных высокотехнологичных предприятий по производству готовой продукции на территории Республики Узбекистан, прежде всего в свободной экономической зоне «Джизак».
Стороны будут прикладывать усилия для совершенствования инвестиционного климата, защиты прав и законных интересов иностранных инвесторов в соответствии с законодательством государства-реципиента инвестиций.
Стороны отметили важность развития сотрудничества по современным высокотехнологичным и экологически чистым производствам и оборудованию с целью совместного осуществления трансформации и модернизации производственной структуры.
Китайская сторона поддерживает создание свободных экономических и малых промышленных зон в Узбекистане и будет стимулировать китайские предприятия к организации в них совместных производств, прежде всего по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки местных минеральных и сырьевых ресурсов.
Стороны подчеркнули важное значение укрепления регионального сотрудничества в сфере транспорта и продолжения усилий по продвижению соединяющих обе страны железнодорожных, автодорожных и авиационных транспортных коридоров.
Стороны приветствовали подписание в рамках настоящего визита Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики о международном автомобильном сообщении. Реализация указанного Соглашения и создание благоприятных условий для деятельности национальных перевозчиков и эффективного использования имеющегося транзитного потенциала будет способствовать расширению и укреплению внешнеторговых связей между двумя государствами.
Стороны отметили необходимость создания эффективного железнодорожного коридора, соединяющего Республику Узбекистан и Китайскую Народную Республику, и ускорения консультаций по проекту строительства железной дороги «Узбекистан-Кыргызстан-Китай».
Стороны высоко оценивают координирующую и стимулирующую роль Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству и его подкомитетов в углублении двустороннего практического сотрудничества и договорились продолжить регулярное проведение их заседаний.
Раздел III
Стороны единодушно считают, что «три силы зла», наркотрафик, киберпреступность и трансграничная организованная преступность являются значительной угрозой безопасности и стабильности двух стран и региона. Для противодействия вышеуказанным угрозам Стороны будут углублять сотрудничество в правоохранительной сфере и в области безопасности, обмен между профильными ведомствами, а также совместное использование оперативной информации.
Стороны продолжат проведение совместных антитеррористических тренингов правоохранительных органов и служб безопасности двух стран, будут повышать потенциал совместных действий в целях поддержания стабильности и реагирования на чрезвычайные ситуации.
Стороны будут развивать сотрудничество в сфере предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного характера, а также содействовать внедрению новых информационно-коммуникационных технологий в данную сферу.
Стороны позитивно оценивают итоги сотрудничества оборонных ведомств двух стран, продолжат укрепление контактов на всех уровнях, будут поддерживать тесное военное и военно-техническое сотрудничество.
Раздел IV
Узбекистан и Китай, являясь странами с древними цивилизациями на Шелковом пути, будут сообща прикладывать усилия для развития его духа, углублять гуманитарный обмен, укреплять сотрудничество по защите культурного наследия, поддерживать и сохранять культурные традиции и инновации, чтобы плоды цивилизаций Узбекистана и Китая приносили еще большие блага народам двух стран.
Стороны продолжат расширение сотрудничества в таких сферах, как культура, образование, наука, спорт, туризм, а также будут укреплять дружественный обмен между средствами массовой информации, научными учреждениями, обществами дружбы, художественными коллективами, совместно руководить деятельностью филиалов Института Конфуция в Узбекистане.
Стороны высоко оценили работу по реставрации и восстановлению архитектурных памятников в древнем городе Хива и продолжат продвижение сотрудничества в области археологии, защиты культурных ценностей и реставрации, а также профессиональной подготовки специалистов.
Стороны намерены в полной мере реализовывать потенциал двустороннего сотрудничества в сфере туризма, поддерживать обмен и взаимодействие между Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма и Государственным управлением по делам туризма Китайской Народной Республики, поощрять туристические предприятия Сторон к увеличению взаимного туристического обмена.
Раздел V
Стороны будут продвигать обмен и сотрудничество между регионами и городами-побратимами двух стран, приветствуют установление и развитие побратимских связей между городом Бухара Бухарской области Республики Узбекистан и городом Лоян провинции Хэнань Китайской Народной Республики.
Раздел VI
Стороны отметили, что взаимная поддержка и координация по международным вопросам является важным проявлением высокого уровня стратегического взаимного доверия между двумя странами.
Стороны продолжат укрепление взаимной поддержки и сотрудничества в рамках таких многосторонних структур, как ООН и ШОС, своевременный обмен мнениями по международным и региональным вопросам, координацию позиций, совместное противодействие глобальным и региональным вызовам.
Стороны единодушно считают, что поддержание мира, стабильности и развития региона Центральной Азии имеет важное значение для стран региона и мира в целом. Международное сообщество должно в полной мере уважать культурно-исторические традиции региона Центральной Азии, сообща вносить вклад в развитие и процветание региона. Стороны готовы поддерживать тесную координацию по вопросам Центральной Азии, сообща защищать интересы Узбекистана и Китая в регионе.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину за оказанный узбекской делегации теплый дружественный прием, а также пригласил Председателя КНР Си Цзиньпина совершить государственный визит в Узбекистан в удобное для обеих Сторон время.