O‘zbekistonning neft-gaz va energetika salohiyati namoyishi
“O‘zekspomarkaz”da “O‘zbekiston neft va gazi – OGU 2017” hamda “Energetika, energiya tejamkorligi, energiyaning muqobil manbalari – Power Uzbekistan 2017” xalqaro ko‘rgazmalari ochildi.
Tadbirlar “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi, “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “O‘zsuvenergo” maxsus birlashmasi, Savdo-sanoat palatasi, ITE Uzbekistan kompaniyasi hamkorligida tashkil etildi.
Ko‘rgazmaning ochilishida mamlakatimizda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarini, jumladan, neft-gaz hamda energetika sohalarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yuksak samaralar berayotgani alohida ta’kidlandi.
Neft-gaz sanoati mamlakatimiz iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan. O‘zbekiston dunyo mamlakatlari orasida tabiiy gaz qazib olish bo‘yicha yetakchi o‘rinlardan birida turadi. Istiqlol yillarida mamlakatimiz neft va gaz sanoatida tub o‘zgarishlar amalga oshirildi. Mamlakatimiz gaz, polietilen va qayta ishlangan neft mahsulotlarining yirik eksportchisiga aylandi. Iqtisodiyotni erkinlashtirish, uning barcha sohalarini, jumladan, neft-gaz tarmog‘ini yanada rivojlantirishga xizmat qiladigan qulay sarmoyaviy muhit yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Sohada yangi inshootlarni barpo etish, mavjudlarini zamon talablari asosida rekonstruksiya hamda modernizatsiya qilish ishlari jadal davom etmoqda. Ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, ichki bozorda mahalliy mahsulotlar ulushini ko‘paytirish, mahalliylashtirishni kengaytirish, kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish uchun qulay sharoit, imkoniyat va imtiyozlar yaratilmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizda neft qayta ishlanmoqda, avtobenzin, dizel yoqilg‘isi, mazut, neft moylari, bitum, aviakerosin ishlab chiqarilmoqda. Gazni qayta ishlovchi zavodlar suyultirilgan gaz va polietilen ishlab chiqarishni yanada kengaytirishni mo‘ljallagan.
– Ushbu xalqaro ko‘rgazmaning ilmiy-texnik ahamiyati juda katta, – deydi “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi bo‘lim boshlig‘i Akmal Matkarimov. – Mazkur anjuman sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirishga, mavjud aloqalarni yanada mustahkamlashga, sarmoyaviy faoliyatimizni rivojlantirishga xizmat qilayotir. Kompaniyamiz tomonidan yaqin istiqbolda saksonga yaqin loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Joriy yilda Investitsiya dasturi doirasida xorijlik sarmoyadorlar ishtirokidagi umumiy summasi 16 milliard dollardan ziyod 20 loyihani amalga oshirish belgilangan. Mazkur xalqaro ko‘rgazmada ham ko‘plab foydali shartnomalar tuzish niyatidamiz.
Xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit, keng imkoniyat va imtiyozlar chet ellik ishbilarmonlarning hamkorlikka qiziqishini tobora oshirmoqda. “O‘zbekiston neft va gazi” ko‘rgazmasi ishtirokchilari safining yil sayin kengayib borayotgani mamlakatimiz neft-gaz sanoati salohiyatining yuksalayotganidan dalolatdir. Bu galgi ko‘rgazmada O‘zbekiston, Xitoy, Avstriya, Afg‘oniston, AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Italiya, Indoneziya, Janubiy Koreya, Latviya, Niderlandiya, Norvegiya, Ozarbayjon, Polsha, Rossiya, Singapur, Turkiya, Ukraina, Fransiya, Chexiya, Shveytsariya kabi mamlakatlardan bir yuz yetmishdan ortiq firma va kompaniya qatnashmoqda.
– “O‘zbekiston neft va gazi” xalqaro ko‘rgazmasining doimiy ishtirokchisimiz, – deydi Yaponiyaning “Mitsubishi Heavy Industries” kompaniyalar guruhi vakili Aleksandr Bisikalo. – Neft-gaz sanoati sohasida muhim voqea hisoblangan ushbu ko‘rgazma o‘zbekistonlik sheriklarimiz bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash imkonini berayotganidan g‘oyat mamnunmiz. O‘zbekistonda erkin va samarali faoliyat yuritish uchun barcha qulaylik va imkoniyatlar mavjud.
“O‘zbekiston neft va gazi – OGU 2017” ko‘rgazmasi mutaxassislarga neft va gaz qazib olish, uglevodorodlarni tashish, qayta ishlash borasida milliy va xorijiy kompaniyalar erishgan eng so‘nggi yutuqlar bilan yaqindan tanishish hamda istiqbolli loyihalarni amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Ko‘rgazma pavilyonlaridan neft va gaz qazib olish, qayta ishlashni jadallashtirish imkonini beradigan zamonaviy texnologiyalar joy olgan. Yetakchi neft-gaz kompaniyalari tomonidan sohadagi eng so‘nggi yutuqlar namoyish etilmoqda.
Ko‘plab mamlakatlarning yoqilg‘i-energetika majmui rahbarlari, olim va mutaxassislar, ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etayotgan “OGU 2017” ko‘rgazmasi neft-gaz sohasi borasida fikr va tajriba almashish, o‘zaro foydali biznes aloqalarini o‘rnatish va mavjud hamkorlikni yanada rivojlantirish, birgalikda yangi loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish, yangi shartnomalar imzolash imkonini beradi.
«Energetika, energiya tejamkorligi, energiyaning muqobil manbalari – Power Uzbekistan 2017» xalqaro ko‘rgazmasi energetika tarmog‘ida yangi ishlanmalar va ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, xalqaro aloqalarni mustahkamlash hamda sarmoyalarni jalb etishda muhim amaliy ahamiyatga ega. Qamrovi va ishtirokchilari safi tobora kengayib borayotgan mazkur xalqaro anjuman O‘zbekistonning energetika majmuasini rivojlantirish va modernizatsiyalash borasidagi boy salohiyatini namoyish etmoqda. Ko‘rgazma stendlarida elektr va issiqlik energiyasi ishlab chiqarish, issiqlik bilan ta’minlash sohasidagi ishlanmalar, energiyani o‘zgartirish, uzatish va taqsimlash uskunalari, muqobil energiya manbalari, energiyani tejash sohasidagi eng yangi yutuqlar, maishiy maqsadlarda qo‘llaniladigan issiqlik, energiya, gaz, suv hisobini yuritish va nazorat qilish asboblari singari mahsulotlar namoyish qilinmoqda.
Mamlakatimizda issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirishga, gidroenergetikani yanada yuksaltirishga qaratilgan izchil islohotlar yuksak samara bermoqda. Bu borada 2017-2021-yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiyaning ekologik toza manbalaridan keng foydalanish hisobiga energetika yangi quvvatlarini yaratish va mavjudlarini modernizatsiya qilishda muhim dasturilamal bo‘layotir.
Ko‘rgazmada O‘zbekiston, Xitoy, Germaniya, Italiya, Latviya, Polsha, Rossiya, AQSh, Turkiya va Ukraina kabi mamlakatlardan qirq beshta firma va kompaniya o‘z mahsulot va xizmatlarini taklif etmoqda.
Mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatayotgan “Chirchiq Transformator Zavodi”, “Hi-Tech Kabel”, “Procab” singari kompaniyalar ko‘rgazmada taklif qilayotgan energetika uskunalari va elektrotexnika mahsulotlari yuqori sifati, xalqaro andozalarga mosligi va unumdorligi bilan ko‘pchilikda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
– Tadbirkorlik subyektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilayotgan yuksak e’tibor samarasida faoliyatimiz yildan yilga kengayib bormoqda, – deydi “Hi-Tech Kabel” korxonasi tijorat direktori Azizjon Usmonov. – Bugungi kunda korxonamiz qo‘shni davlatlarga yuqori sifatli kabellar yetkazib bermoqda. Ko‘rgazmada xorijiy sheriklarni yanada kengaytirishni rejalashtirganmiz.
Ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirishda, qo‘shma korxonalar tashkil etish uchun zarur sharoit yaratishda «Energetika, energiya tejamkorligi, energiyaning muqobil manbalari – Power Uzbekistan 2017» ko‘rgazmasining ahamiyati katta. Mazkur tadbirdan asosiy maqsad ham iqtisodiyotimizni yanada rivojlantirish, elektr energetikasi sohasida foydalanishga mo‘ljallangan ilmiy yangiliklar va sanoat uskunalarini, eng so‘nggi texnologik ishlanmalarni namoyish etish, tajriba almashish, korxonalar, tashkilotlar, firma va kompaniyalar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini yanada kengaytirish va shu orqali mamlakatimiz energetika sohasini yanada taraqqiy ettirishdan iboratdir.
– O‘zbekiston iqtisodiy jihatdan barqaror rivojlanayotir, – deydi Rossiyaning “Ob’edinennaya dvigatelestroitelnaya korporatsiya” kompaniyasi bo‘lim boshlig‘i Aleksey Lapin. – O‘zbekistonda ish yuritish uchun barcha zarur omillar, qulay sharoit, imkoniyatlar, preferensiyalar mavjud. Xorijiy ishbilarmonlarning mamlakatingiz biznes odamlari bilan hamkorlikni kengaytirishga qiziqishi katta. Maqsadimiz O‘zbekiston energetika bozoridagi o‘rnimizni kengaytirish, yangi hamkorlar topish va foydali aloqalarni rivojlantirishdir.
Mamlakatimizda energiyani tejaydigan zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etishga katta e’tibor qaratilmoqda. Bunda muqobil energiyadan foydalanish ko‘lamini kengaytirish muhim ahamiyatga ega. Muqobil energiya manbalari orasida quyosh energiyasi alohida o‘rin tutadi. Serquyosh mamlakatimiz – quyosh nuridan energiya olish texnologiyalarini qo‘llash uchun juda qulay. O‘zbekistonning yalpi quyosh energiyasining yillik salohiyati 50 milliard 973 million tonna neft ekvivalentiga tengdir. Quyosh energiyasi ekologik sofligi va qulayligi nuqtai nazaridan istiqbollidir. Quyosh qurilmalari, ayniqsa, markazlashgan elektr va issiqlik tizimlaridan uzoqda joylashgan hududlarni elektr energiyasi va issiqlik bilan ta’minlashda qulaydir.
Ko‘rgazma energetika sanoatining elektr energetikasi, elektrotexnika, ko‘mir sanoati, qurilish, energiya obyektlarini himoyalash, avtomatlashtirish, nazorat qilish va boshqarish kabi barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda turli elektr mashinalari va butlovchi qismlar, past va yuqori voltli uskunalar, kabellar, simlar, izolyatorlar, transformatorlar, elektr-montaj uskunalari, yoritgichlar, yorug‘lik o‘lchash asboblari va texnik xizmat ko‘rsatishga oid ko‘plab bo‘limlar mavjud.
Ko‘rgazmalarning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari G‘.Ibragimov so‘zga chiqdi.

Демонстрация потенциала нефтегазовой и энергетической отраслей Узбекистана
В Узэкспоцентре открылись международные выставки “Нефть и газ Узбекистана – OGU 2017” и “Энергетика, энергосбережение, альтернативные источники энергии – Power Uzbekistan 2017”.
Выставки организованы при сотрудничестве Национальной холдинговой компании “Узбекнефтегаз”, Министерства внешней торговли Республики Узбекистан, акционерного общества “Узбекэнерго”, специализированного объединения “Узсувэнерго” при Министерстве сельского и водного хозяйства, Торгово-промышленной палаты, компании ITE Uzbekistan.
На открытии выставок особо отмечалось, что осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы по развитию всех отраслей экономики, в том числе нефтегазовой и энергетической, дают свои весомые результаты.
Нефтегазовая промышленность является одной из ведущих отраслей экономики страны. Узбекистан занимает в мире одно из лидирующих мест по добыче природного газа. В годы независимости в нефтегазовой отрасли страны осуществлены коренные преобразования. Узбекистан превратился в крупного экспортера газа, полиэтилена и продукции нефтепереработки. Особое внимание в нашей стране уделяется либерализации экономики, созданию благоприятного инвестиционного климата, способствующего дальнейшему развитию всех сфер, в том числе нефтегазовой отрасли. Динамичными темпами продолжается работа по созданию новых, реконструкции и модернизации действующих мощностей в соответствии с современными требованиями. Внедряются благоприятные условия, возможности и льготы для повышения эффективности производства, увеличения доли отечественной продукции на внутреннем рынке, расширения локализации, развития кооперационных связей. На сегодняшний день на заводах нашей страны на основе переработки нефти производятся автомобильный бензин, дизельное топливо, мазут, нефтяные масла, битум, авиакеросин. Газоперерабатывающие предприятия планируют дальнейшее расширение производства сжиженного газа и полиэтилена.
– Данная выставка имеет огромное научно-техническое значение, – говорит начальник отдела Национальной холдинговой компании “Узбекнефтегаз” Акмал Маткаримов. – Она способствует расширению международного сотрудничества, дальнейшему укреплению взаимовыгодных связей. В дальнейшем наша компания планирует реализовать около восьмидесяти проектов. В рамках Инвестиционной программы в нынешнем году с участием иностранных инвесторов предусмотрено реализовать свыше 20 проектов на общую сумму 16 миллиардов долларов. На данной международной выставке мы намерены заключить множество взаимовыгодных договоров.
Созданные для иностранных инвесторов благоприятный финансовый климат, широкие возможности и льготы способствуют дальнейшему повышению интереса иностранных предпринимателей к партнерству. Растущее с каждым годом число участников выставки “Нефть и газ Узбекистана” свидетельствует о повышении потенциала нефтегазовой промышленности нашей страны. В нынешней выставке участвуют свыше 170 фирм и компаний из таких стран, как Узбекистан, Китай, Австрия, Афганистан, США, Великобритания, Германия, Дания, Италия, Индонезия, Южная Корея, Латвия, Нидерланды, Норвегия, Азербайджан, Польша, Россия, Сингапур, Турция, Украина, Франция, Чехия, Швейцария.
– Мы являемся постоянными участниками международной выставки “Нефть и газ Узбекистана”, – говорит представитель группы компаний “Мitsubishi Heavy Industries” (Япония) Александр Бисикало. – Очень рад, что данная выставка, являющаяся важным событием в нефтегазовой сфере, способствует дальнейшему укреплению сотрудничества с нашими узбекистанскими партнерами. В стране имеются все возможности для свободной и эффективной деятельности.
Выставка “Нефть и газ Узбекистана – OGU 2017” имеет важное значение для специалистов в ознакомлении с последними достижениями национальных и иностранных компаний по транспортировке и переработке углеводородов и реализации перспективных проектов. Особое место в павильонах выставки выделено современным технологиям по добыче нефти и газа, ускорению переработки. Ведущими нефтегазовыми компаниями демонстрируются самые последние новинки в сфере.
Выставка “OGU 2017”, в которой участвуют руководители топливно-энергетического комплекса, ученые и специалисты, представители деловых кругов множества стран, позволяет обменяться мнениями и опытом в нефтегазовой сфере, установить и расширить взаимовыгодное сотрудничество, разработать и в дальнейшем реализовать совместные проекты, заключить новые договоры.
Международная выставка «Энергетика, энергосбережение, альтернативные источники энергии – Power Uzbekistan 2017» имеет важное значение для внедрения новых разработок и передовых технологий в энергетической отрасли, укрепления международных связей и привлечения инвестиций. Данный международный форум, масштаб и число участников которого все более расширяются, демонстрирует высокий потенциал Узбекистана в деле развития и модернизации энергетического комплекса. На стендах выставки – разработки в сфере производства электрической и тепловой энергии, теплоснабжения, оборудование по преобразованию, передаче и распределению энергии, для использования альтернативных источников энергии, новейшие достижения в энергосберегающей сфере, бытовые приборы учета и контроля тепла, энергии, газа, воды.
Последовательные реформы, направленные на развитие системы теплоснабжения, дальнейшее развитие гидроэнергетики, дают высокие результаты. Программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы направлена на создание новых и модернизацию уже имеющихся энергетических мощностей в Узбекистане за счет широкого применения экологически чистых возобновляемых источников энергии.
На выставке свою продукцию и услуги предлагают 45 фирм и компаний из таких стран, как Узбекистан, Китай, Германия, Италия, Латвия, Польша, Россия, США, Турция и Украина.
Энергетическое оборудование и электротехническая продукция отечественных компаний “Chirchiq Transformator Zavodi”, “Hi-Tech Kabel”, “Procab” благодаря высокому качеству, соответствию международным стандартам и высокой производительности вызывают большой интерес у посетителей.
– В результате огромного внимания, уделяемого всесторонней поддержке субъектов предпринимательства, наша деятельность расширяется из год в год, – говорит коммерческий директор предприятия “Hi-Tech Kabel” Азизжон Усмонов. – На сегодняшний день поставляем в соседние страны высококачественные кабели. В ходе выставки планируем еще более расширить число иностранных партнеров.
Выставка «Энергетика, энергосбережение, альтернативные источники энергии – Power Uzbekistan 2017» способствует развитию многосторонних связей. Главная цель данного мероприятия заключается в дальнейшем развитии экономики страны, демонстрации научных новшеств и промышленного оборудования, последних технологических разработок, рассчитанных на применение в сфере электроэнергетики, обмене опытом, дальнейшем расширении кооперационных связей между предприятиями, организациями, фирмами и компаниями.
– Экономика Узбекистана устойчиво развивается, – говорит начальник отдела российской компании “Объединенная двигателестроительная корпорация” Алексей Лапин. – Для ведения бизнеса в Узбекистане имеются все необходимые возможности, благоприятные условия, гарантированные законом преференции. Иностранные предприниматели проявляют огромный интерес к расширению сотрудничества с деловыми людьми Узбекистана. Наша цель заключается в обретении новых партнеров и развитии взаимовыгодных связей.
В нашей стране огромное внимание уделяется широкому внедрению современных энергосберегающих технологий. Важное значение при этом имеет расширение масштаба использования альтернативных источников энергии. В нашей стране годовой потенциал валовой солнечной энергии эквивалентен 50 миллиардам 973 миллионам тонн нефти. Солнечная энергия перспективна с точки зрения экологической чистоты и удобства использования. Солнечные установки особенно удобны для электро- и теплоснабжения территорий, расположенных вдали от магистральных сетей.
В экспозиции выставки представлены такие направления, как электроэнергия энергетической промышленности, электротехника, угольная промышленность, защита, автоматизация, контроль и управление строительными и энергетическими объектами. Множество разделов посвящено различным электромашинам и комплектующим, низко- и высоковольтному оборудованию, кабелям, трансформаторам, электромонтажному оборудованию, лампам освещения, светоизмерительным приборам и техническому обслуживанию.