Tojikistonda O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi
Mamlakatimiz barcha qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlamoqda. Savdo-iqtisodiy aloqalar, madaniy-gumanitar tadbirlar faollashgani buning yaqqol dalilidir.
Joriy yilning aprel oyida Dushanbe shahrida o‘tkazilgan O‘zbekiston sanoat korxonalari mahsulotlari milliy ko‘rgazmasi tojikistonliklarda katta qiziqish uyg‘otgan edi. 9-13-may kunlari ushbu mamlakatda O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligidan xabar berishlaricha, mamlakatimiz delegatsiyasi Dushanbe xalqaro aeroportida karnay-surnay bilan kutib olingan. Madaniy tadbirda “O‘zbekkino” milliy agentligi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi vakillari, O‘zbekiston xalq artistlari, “Nihol” mukofoti sovrindorlari, xalqaro tanlovlar g‘oliblari, “O‘zbekiston” ashula va raqs ansambli ishtirok etgan.
Madaniyat kunlarining ochilish marosimi 10-may kuni S.Ayniy nomidagi davlat akademik opera va balet teatrida bo‘lib o‘tdi. Unda Tojikiston hukumati a’zolari, Madaniyat vazirligi va diplomatik korpus vakillari, madaniyat va san’at arboblari, keng jamoatchilik vakillari qatnashdi.
Teatr foyyesida O‘zbekistonning mustaqillik yillarida erishgan yutuqlariga bag‘ishlangan “Zamonaviy O‘zbekiston” nomli fotoko‘rgazma tashkil etildi.
“Kohi Navro‘z” majmuasida bo‘lib o‘tgan “Ota” va “Oyqiz ertagi” badiiy filmlari namoyishi ham tomoshabinlar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi. Dushanbe shahri bilan bir qatorda Qo‘rg‘ontepa va Tursunzoda shaharlarida ham konsert dasturlari o‘tkazildi.
Tojikiston Milliy kutubxonasida O‘zbekiston va Tojikiston madaniy aloqalari hamda O‘zbekiston madaniyati kunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston madaniyati kunlari Tojikiston ommaviy axborot vositalarida keng yoritildi.
O‘zbekiston madaniyati kunlari asrlar davomida yonma-yon yashab kelayotgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, madaniy yaqinlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Таджикистане прошли дни культуры Узбекистана
Наша страна укрепляет дружеские отношения со всеми соседними государствами. Об этом свидетельствует активизация торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей.
Состоявшаяся в апреле текущего года в городе Душанбе Национальная выставка продукции промышленных предприятий Узбекистана вызвала большой интерес у таджикистанцев. 9-13 мая в этой стране состоялись Дни культуры Узбекистана.
Как сообщили в Министерстве культуры Республики Узбекистан, делегация нашей страны была торжественно встречена в международном аэропорту города Душанбе. В культурном мероприятии приняли участие представители Национального агентства «Узбеккино», Академии художеств Узбекистана, народные артисты нашей страны, лауреаты премии «Нихол», победители международных конкурсов, ансамбль песни и танца «Узбекистон».
Церемония открытия Дней культуры прошла 10 мая в Государственном академическом театре оперы и балета имени С.Айни. В ней участвовали члены правительства, руководство Министерства культуры Таджикистана, деятели культуры и искусства, представители дипломатического корпуса, широкой общественности этой страны.
В фойе театра была организована фотовыставка «Современный Узбекистан», посвященная достижениям Узбекистана в годы независимости.
Зрители тепло встретили художественные фильмы узбекских кинематографистов «Отец» и «Сказка луноликой девушки», демонстрировавшиеся в комплексе «Кохи Навруз». Концертные программы прошли в Душанбе, Кургантюбе и Турсунзаде.
В Национальной библиотеке Таджикистана состоялась пресс-конференция, посвященная культурным связям двух стран. Дни культуры Узбекистана были широко освещены в средствах массовой информации Таджикистана.
Данное мероприятие послужит дальнейшему укреплению дружбы и культурных связей между нашими народами.