Boysun tumanida an’anaviy "Boysun bahori” folklor festivali bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Surxondaryo viloyati hokimligi va boshqa bir qator tashkilotlar hamkorligida 13-14-may kunlari xalqimizning ko‘p ming yillik milliy an’ana va qadriyatlari ifodasi bo‘lgan "Boysun bahori” folklor festivali bo‘lib o‘tdi.
Boysun tog‘ tizmalariga tutash Oqtoshota adirlarida mayin shabada esmoqda. Qadimiy o‘tovlar ajdodlarimiz necha ming yillar asrab-avaylab kelgan xalq amaliy san’ati namunalari bilan bezatilgan. “Boysun bahori” folklor festivali va milliy ma’naviy merosimiz aks ettirilgan pannolar o‘rnatilgan. O‘zbekistonimizning turli hududlariga xos nafis va noyob madaniy merosni keng tarannum etish istagida festivalga kelgan folklor jamoalari, baxshi-shoirlar, oqin va jirovlar uchun sahnalar barpo etilgan. Ulkan elektron monitorda milliy qadriyatlarimiz, madaniy merosimiz, yurtimizdagi tinch va farovon hayot aks ettirilgan lavhalar namoyish etilmoqda.
Tog‘ archasi, shifobaxsh giyohlar, turfa rang gullar hidi ufurib turgan yashil adirlik uzra chorlov musiqasi yangraydi.
Festivalning ochilish marosimida mamlakatimizda madaniyat va san’atni yanada rivojlantirish, milliy qadriyatlarimizni tiklash, qadimiy merosimizni, xususan, xalq ijodi an’analarini muhofaza qilish, asrab-avaylash va keng targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Bunday ezgu ishlar ajdodlardan meros bo‘lib kelayotgan xalq amaliy san’ati, xalq og‘zaki ijodi singari nomoddiy madaniy meros durdonalarining hayotimizdan mustahkam o‘rin egallashida alohida ahamiyat kasb etmoqda. Yosh avlodni Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat, milliy va umumbashariy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga xizmat qilmoqda.
Surxondaryo – ana shunday boy va betakror madaniy merosga ega vohalardan. Bunda Boysun tumanining moddiy va nomoddiy madaniyati muhim o‘rin tutadi. Noyob qadriyatlari, hudud tabiatiga xos rang-barang liboslari, doston va laparlari, sehrli chanqovuz ohanglari bilan qadimdan mashhur bo‘lib kelgan Boysun 2001-yilda YuNESKO tomonidan “Insoniyatning og‘zaki va nomoddiy merosi durdonalari” sifatida e’tirof etilib, 2008-yilda Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi. 2002-yil may oyida qator davlatlardan kelgan xalq ijrochilari ishtirokida birinchi marta “Boysun bahori” ochiq folklor festivali o‘tkazildi.
– O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 23-yanvardagi “Surxondaryo viloyati hududlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan festivalda mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan folklor jamoalarining 200 dan ortiq vakili o‘z hududlariga xos liboslar va qadimiy kuy-qo‘shiqlar bilan ishtirok etdi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi respublika madaniyat muassasalari faoliyatini tashkil etish ilmiy-metodik markazi direktori Azamat Haydarov. – Nomoddiy madaniy merosimizning eng yorqin va noyob durdonalari o‘rin olgan mazkur dasturlarda xalqimizning azaliy orzu-intilishlari, sadoqat, vafo va mardlik kabi olijanob fazilatlari o‘z ifodasini topgan. O‘tgan yillarda tashkil etilgan festival doirasida xalqimiz tarixi va madaniyatini o‘rganish, uning boy merosini asrab-avaylashga bag‘ishlangan tadbirlar jarayonida tarixchi, arxeolog, filolog, etnograf olimlar, hunarmandlar tomonidan 50 ga yaqin noyob yodgorlik aniqlangan.
Go‘zal tabiat qo‘ynida tashkil etilgan do‘stlik, hamjihatlik va san’at bayramida Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Shu’la”, Andijon viloyatining “Gulruh”, Buxoro viloyatining “Xo‘jai jahon”, Jizzax viloyatining “Gashtak”, Navoiy viloyatining “Karmana yulduzlari”, Namangan viloyatining “Yallama yorim”, Samarqand viloyatining “Sarbozi”, Sirdaryo viloyatining “Sayxun yigitlari”, Surxondaryo viloyatining “Boysun”, “Jayxun”, Toshkent viloyatining “Shosh navolari”, Toshkent shahrining “Durdona”, Farg‘ona viloyatining “Quva navolari”, Xorazm viloyatining “Avazxon”, Qashqadaryo viloyatining “Rizvongul” kabi folklor jamoalari tayyorlagan maxsus dasturlar barchada katta taassurot qoldirdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Samarqand, Xorazm, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari baxshi-shoirlari, oqin va jirovlari kuylagan xalq dostonlari, laparu o‘lanlari qadim Boysun tog‘lariga Alpomishu Barchinoylar aytishuvlarini qaytargandek bo‘ldi.
– Festival bo‘layotganini eshitib, farzandu nabiralarni olib kelaverdik, – deydi Qumqo‘rg‘on tumanidagi Cho‘ltepa mahallasida yashovchi Chorshanbi Xolmo‘minov. – Bu yerga tikilgan turli-tuman o‘tovlar, ajdodlarimizdan meros qadimiy hunarmandlik buyumlari, noyob cholg‘u asboblari ko‘rgazmalarini qishlog‘imiz yoshlari bir ko‘rib qo‘ysin, dedik-da. Yurtimizning turli hududlaridan kelgan folklor jamoalarining dasturlarini miriqib tingladik, tomosha qildik. Necha ming yillardan buyon xalqimiz ardoqlab kelayotgan nomoddiy durdonalar bilan tabiat qo‘ynida tanishishning gashti bo‘lakcha. Bularning barchasi yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik va farovonlik tufaylidir.
Festival qadimiy folklor san’atimiz bilan o‘tmish madaniy yodgorliklarimiz tarixining o‘zaro bog‘liqligi, uzviyligi va ulug‘vorligini, ular buyuk ma’naviyatimiz sarchashmalari ekanini keng targ‘ib qilish, yoshlarni ajdodlarimizning ma’naviy merosidan bahramand etish orqali ularda milliy g‘urur tuyg‘usini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
– Qadimiy urf-odat va an’analarimizni asl holicha tarannum etayotganimiz, bu yo‘ldagi izlanishlarimiz munosib rag‘batlantirilayotganidan faxrlanamiz, – deydi Navoiy viloyatining “Karmana yulduzlari” folklor etnografik xalq ansambli badiiy rahbari Xolmurod Jalilov. – Joriy yilda jamoamizga xalq ansambli nomi berildi. Hozir repertuarimizda 100 dan ortiq qo‘shiq bor. Tumanimizga xos urf-odat va an’analar aks etgan repertuarimizni xorijda ham namoyish etishni rejalashtirganmiz. “Boysun bahori” folklor festivali biz uchun katta maktab vazifasini o‘tadi.
– Milliy qadriyatlarimiz ifoda etilgan dasturlarni qator xorijiy davlatlarda ham namoyish etganmiz, – deydi Toshkent viloyatining “Shosh navolari” ashula va raqs ansambli raqqosasi Nurxon Mavlonova. – 2015-yili Janubiy Koreyada bo‘lib o‘tgan “Ipak yo‘li – 2015” xalqaro festivalida qatnashganmiz. Bunday tadbirlar yosh avlodni vatanparvarlik va milliy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashda alohida ahamiyatga ega.
Ushbu festival milliy qadriyatlar keng tarannum etilgan, tinchlik va millatlararo do‘stlik ulug‘langan san’at bayrami sifatida xorijlik mehmonlarda ham katta taassurot qoldirdi.
– Dunyoning ko‘plab davlatlarida bo‘lganman, – deydi germaniyalik sayyoh Gisela Grayner. – Ammo "Boysun bahori"day nafis, serjilo festivalni ko‘rmaganman. Odamning ko‘pligini qarang, barchasining chehrasida mamnunlik, quvonch aks etib turibdi. Havasing keladi. Hamma raqsga tushdi, men ham maza qilib o‘ynadim. Ayniqsa, milliy hunarmandlik buyumlarining xilma-xilligi, san’atkorlar egnidagi nafis liboslar har qanday kishini hayratga soladi. Mana san’at, mana milliy o‘ziga xoslik.
Festival doirasida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi. Kurash va boshqa milliy xalq o‘yinlari tashkil etildi. Poytaxtdan kelgan taniqli san’atkorlar, estrada xonandalari va “Nihol” mukofoti sovrindorlarining gala-konserti, Surxondaryo viloyati musiqali drama teatrining “Ayol haqida qasida” musiqali folklor spektakli namoyish etildi.

Чарующий фестиваль "Бойсун баxори"
В Байсунском районе 13-14 мая состоялся организованный Министерством культуры Республики Узбекистан, хокимиятом Сурхандарьинской области и другими организациями фольклорный фестиваль "Бойсун бахори" ("Байсунская весна"), ставший очередной демонстрацией многовековых национальных традиций и ценностей нашего народа.
На соседствующих с Байсунскими горами холмах Акташата веет легкий ветерок. Здесь раскинулись юрты, украшенные образцами народного прикладного искусства, традиции которого насчитывают многие тысячи лет. Установлены панно, отражающие национальное духовное наследие нашего народа. Установлены сцены для выступлений фольклорных коллективов, поэтов-бахши и сказителей-акынов, приехавших на фестиваль из всех регионов нашей страны, чтобы воспеть уникальную культуру своего края. На огромном мониторе демонстрируются ролики о национальных ценностях, культурном наследии, царящих в нашей стране мире и спокойствии.
Над зелеными холмами, благоухающими горными елями, лекарственными растениями и полевыми цветами, звучит позывная музыка...
На церемонии открытия фестиваля отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему развитию культуры и искусства, возрождению национальных ценностей, сохранению и широкой пропаганде богатых традиций народного творчества. Эта благородная работа способствует широкому приобщению людей к культурному наследию, важной частью которого являются народные промыслы и устное народное творчество, воспитанию молодого поколения в духе любви к Родине, преданности идеям независимости, уважения национальных и общечеловеческих ценностей.
Сурханский оазис является одним из известных центров богатой и неповторимой культуры. Важной ее частью является материальное и нематериальное культурное наследие Байсунского района. В 2001 году культурное пространство Байсуна с его уникальными традициями, национальной одеждой, произведениями устного народного творчества, звуками чанковуза было признано ЮНЕСКО "Шедевром устного и нематериального культурного наследия", а в 2008 году оно было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества. В мае 2002 года здесь состоялся первый открытый фольклорный фестиваль "Байсунская весна" с участием фольклорных коллективов из многих стран.
– На фестивале, организованном в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о программе дополнительных мер по социально-экономическому развитию и дальнейшему повышению уровня жизни в Сурхандарьинской области от 23 января текущего года, более 200 участников в составе фольклорных коллективов представили специальные программы, отражающие национальные костюмы, музыкальную и песенную культуру своих регионов, – говорит директор Республиканского научно-методического центра организации деятельности учреждений культуры Министерства культуры Республики Узбекистан Азамат Хайдаров. – В рамках прошлых фестивалей в ходе мероприятий по изучению истории и культуры нашего народа историки, археологи, филологи, этнографы обнаружили более 50 памятников нематериальной и материальной культуры.
Большое впечатление на участников праздника дружбы, единства и искусства произвели программы фольклорных коллективов “Шуъла” из Республики Каракалпакстан, “Гулрух” – из Андижанской области, “Хужаи жахон” – Бухарской, “Гаштак” – Джизакской, “Кармана юлдузлари” – Навоийской, “Яллама ёрим” – Наманганской, “Сарбози” – Самаркандской, “Сайхун йигитлари” – Сырдарьинской, “Жайхун”, "Байсун" – Сурхандарьинской, “Шош наволари” – Ташкентской областей, “Дурдона” – из Ташкента, “Кува наволари” – Ферганской, “Авазхон” – Хорезмской, “Ризвонгул” – Кашкадарьинской областей и другие.
– Услышав о фестивале, решили прийти вместе с детьми, – говорит житель махалли "Чултепа" Кумкурганского района Чоршанби Холмуминов. – Хотели, чтобы молодежь приобщилась к наследию предков, увидела самобытные юрты, ремесленнические изделия, старинные музыкальные инструменты. С интересом посмотрели увлекательные программы фольклорных коллективов, приехавших со всей страны. На фестивале царила особая атмосфера – редко выпадает случай прикоснуться к жемчужинам нашей нематериальной культуры на лоне природы. Все это становится возможным благодаря царящим в нашей стране миру и благополучию.
Фестиваль стал отражением неразрывной связи между фольклором и историей культурных памятников нашего народа, их уникальности, сыграл важную роль в широкой пропаганде духовного достояния среди населения, укрепил в молодежи чувство национальной гордости через приобщение к наследию предков.
– Рады представлять наши древние обычаи и традиции в их первозданном виде, продолжать их возрождение, – говорит художественный руководитель фольклорно-этнографического народного ансамбля "Кармана юлдузлари" Навоийской области Холмурод Жалилов. – В нынешнем году нашему коллективу присвоен статус народного ансамбля. Сейчас в нашем репертуаре – более ста песен. Планируем выступить и за рубежом. Фольклорный фестиваль "Бойсун бахори" служит для нас школой опыта и мастерства.
– Наши программы, главной темой которых являются национальные ценности, пользуются популярностью и за рубежом, – говорит танцовщица ансамбля песни и танца "Шош наволари" Ташкентской области Нурхон Мавлонова. – В 2015 году участвовали в международном фестивале "Шелковый путь – 2015" в Южной Корее. Мероприятия, подобные фестивалю "Бойсун бахори", играют важную роль в воспитании молодого поколения в духе патриотизма и уважения национальных ценностей.
Фестиваль произвел большое впечатление и на иностранных гостей.
– Я посетила многие страны мира, – говорит туристка из Германии Гисэла Грайнер. – Но такое красочное мероприятие, как "Бойсун бахори", вижу впервые. Здесь царит особая атмосфера, на лицах людей – радость и удовлетворение жизнью. Я тоже повеселилась под музыку. Впечатляет разнообразие ремесленнических изделий, изящество нарядов.
В рамках фестиваля была организована научно-практическая конференция. Прошли турнир по курашу, народные состязания. Состоялся гала-концерт с участием известных артистов эстрады из столицы и лауреатов премии "Нихол", коллективом Сурхандарьинского областного театра музыкальной драмы был показан музыкальный фольклорный спектакль "Ода женщине".