​Chet Tillarni o'qitishda zamonaviy tendensiyalar xalqaro konferensiya muhokamasida
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Chet tillarni o‘qitishning innovatsiyaviy metodikalarini rivojlantirish Respublika ilmiy-amaliy markazi hamda “O‘zbekistonda xorijiy tillar” elektron jurnal va Internet portali tomonidan joriy yilning 13-14 may kunlari “Chet tillarni o‘qitishda zamonaviy tendensiyalar: yutuqlar, muammolar va yechimlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Unda tadbirda Xalq ta’limi vazirligi mutasaddilari, Toshkentdagi AQSH elchixonasi va Britaniya maktabi vakillari, respublika ta’lim muassasalari chet tili o‘qituvchilari, xorijlik ekspertlar, soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Anjuman dasturi yalpi majlis, alohida sho‘balardagi seminar-trening, mahorat darslari, davra suhbati, kitob lotereyasi va boshqa shu kabi tadbirlarni o‘z ichiga oldi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘zbek, rus, ingliz, nemis va fransuz tillarida olib borildi. Unda chet tillarini o‘qitishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan fikr-mulohazalar, takliflar muhokama qilindi.
Ikki kun davom etgan xalqaro anjumanda uzluksiz ta’lim tizimida xorijiy tilni o‘qitish, chet tilini o‘qitish, o‘rganish va baholash, maxsus maqsadlarga yo‘naltirilgan chet tillarini o‘qitish, mustaqil ta’lim ko‘nikmalarini rivojlantirish, xorijiy tilni o‘rganishda malakalar integratsiyasining o‘rni, xorijiy tillarni o‘qitishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish kabi mavzular atroflicha muhokama qilindi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanga kelib tushgan 500dan ziyod ilmiy maqolalar orasidan 150ga yaqini saralab olindi va alohida to‘plam holida chop etilmoqda. Tadbir yakunida sohaga oid kitoblar lotereyasi o‘tkazildi hamda ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.

Специалисты в сфере иностранных языков делятся современными методами преподавания
Международная научно-практическая конференция на тему «Современные тенденции в преподавании иностранных языков: достижения, проблемы и решения проходила 13-14 мая в Узбекском государственном университете мировых языков.
Мероприятие проведено Республиканским научно-практическим центром развития инновационных методик преподавания иностранных языков совместно с Посольством США в Ташкенте и редакцией интернет-портала и электронного журнала «Иностранные языки в Узбекистане».
В ней приняли участие представители Министерства народного, высшего и среднего специального образования Узбекистана, Посольства США и Британской школы в Ташкенте, преподаватели иностранных языков учебных учреждений республики, зарубежные эксперты.
В ходе пленарного заседания выступили профессор УзГУМЯ М.Ирискулов, атташе по культурным связям Посольства США в Ташкенте Дайан Дель Розарио, представитель Министерства народного образования А.Носиров, зарубежный эксперт, профессор Нэнси Эклс и представитель Британской школы в Ташкенте Мэтью Волкер.
После пленарного заседания участники конференции смогли задать интересующие их вопросы по темам, затронутым докладчиками.
Двухдневная конференция охватила семь направлений: преподавание, изучение и оценка иностранных языков; иностранные языки для специальных целей; использование ИКТ в учебном процессе; факторы развития способности к изучению языка у школьников и другие. В ходе работы этих секций с презентациями своих докладов выступили опытные иностранные и отечественные специалисты. Здесь специалисты сферы обсудили актуальные вопросы преподавания иностранных языков, обменялись мнениями и предложениями.
В рамках конференции состоялся круглый стол, книжная лотерея и другие мероприятия. Закрытие и церемония вручения сертификатов докладчикам и слушателям конференции прошла 14 мая. Также участники получат сборники научных материалов.