Oilalar totuvligi va farovonligi yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Xalqaro oila kuniga bag‘ishlangan ilmiy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Oilalarda ijtimoiy-ma’naviy muhitni barqarorlashtirish masalalariga bag‘ishlangan mazkur anjuman O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi, Respublika "Oila" ilmiy-amaliy markazi, "Mahalla" xayriya jamoat fondi, Xalq ta’limi vazirligi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda tashkil etildi.
"Sog‘lom avlod uchun" xalqaro xayriya fondi boshqaruvi raisi o‘rinbosari N.Mo‘minov va boshqalar Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida oila manfaatlarini himoyalash masalalari bugungi kunda izchil davom ettirilayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 7-fevraldagi "O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida"gi farmoni aholining muhtoj qatlamlariga ko‘rsatiladigan ijtimoiy yordam darajasini oshirish, xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy hayotdagi maqomini yanada yuksaltirish, sog‘liqni saqlash sohasini isloh qilish kabi dolzarb yo‘nalishlarni qamrab olgan. Bu oilalar to‘kinligi va farovonligini yanada oshirish, ularning manfaatlarini to‘laqonli himoyalash bilan uzviy bog‘liqdir.
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi mamlakatimizning turli hududlaridagi oilalarning ahvolini o‘rganish, oilalar totuvligini saqlash, ajrimlarning oldini olish yuzasidan keng qamrovli ishlarni amalga oshirmoqda.
– Oilalarning manfaatlarini himoyalash, reproduktiv salomatlikni saqlash, sog‘lom turmush tarzini keng qaror toptirish, aholi salomatligini mustahkamlash kabi masalalar 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida o‘z aksini topgan, – deydi BMT Aholishunoslik jamg‘armasining mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Miyeko Yabuta. – Tashkilotimiz oilalar, xotin-qizlarga e’tibor qaratish bo‘yicha O‘zbekistonda olib borilayotgan barcha ezgu ishlarni qo‘llab-quvvatlaydi.
– Qo‘mita tomonidan maxsus ishchi guruhi tuzilib, turli hududlarda oilalardagi ijtimoiy holat, muhit atroflicha o‘rganilmoqda, – deydi O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasining bosh mutaxassisi Saodat Boymirzayeva. – Muloqotlar jarayonida oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash, salbiy holatlarning oldini olishda jamoatchilik ta’sirini kuchaytirish kutilgan ijobiy natijalarni bermoqda.
Anjumanda mahalla, ta’lim maskanlari va oila hamkorligini kuchaytirish, oilalarda kitobxonlik madaniyatini oshirish, oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, mahallalardagi mavjud komissiyalar faoliyatini jonlantirish va boshqa masalalar bo‘yicha fikrlar bildirildi.

За согласие и благополучие в семьях
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась научная конференция, посвященная Международному дню семьи.
Мероприятие, посвященное вопросам укрепления социально-духовной атмосферы в семьях, было организовано Комитетом женщин Узбекистана, Республиканским научно-практическим центром "Оила", благотворительным общественным фондом "Махалла", Министерством народного образования и другими организациями-партнерами.
Заместитель председателя правления международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун" Н.Муминов и другие отметили, что последовательно продолжается работа по защите интересов семьи, начатая под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Указ главы нашего государства Шавката Мирзиёева "О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан" от 7 февраля 2017 года охватывает такие актуальные направления, как повышение уровня социальной помощи нуждающимся слоям населения, укрепление статуса женщин в общественно-политической жизни, реформирование системы здравоохранения. Все это неразрывно связано с повышением достатка и благосостояния семей, полноценной защитой их интересов.
Комитет женщин Узбекистана в различных регионах нашей страны проводит масштабную работу по изучению состояния семей, предотвращению разводов.
– Защита интересов семей, поддержание репродуктивного здоровья, широкая пропаганда здорового образа жизни – эти вопросы отражены в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, – говорит глава представительства Фонда ООН в области народонаселения в нашей стране Миеко Ябута. – Наша организация поддерживает проводимую в Узбекистане работу по оказанию внимания семьям и женщинам.
– Комитетом сформирована специальная рабочая группа, которая на местах подробно изучает социальную обстановку в семьях, – говорит главный специалист Комитета женщин Узбекистана Саодат Боймирзаева. – В ходе проводимого диалога ожидаемый позитивный результат дает усиление общественного воздействия на обеспечение стабильной социально-духовной обстановки в семьях, предотвращение негативных явлений.
На мероприятии были высказаны мнения об укреплении взаимодействия махалли, образовательных учреждений и семей, повышении культуры чтения в семьях, развитии семейного предпринимательства, активизации работы комиссий сходов граждан.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева.