"Boysun bahori" festivali boshlandi
Boysun tumanida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Surxondaryo viloyati hokimligi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan “Boysun bahori” folklor festivali bo‘lib o‘tmoqda.
Festivalning ochilish marosimida mamlakatimizda madaniyat va san’atni yanada rivojlantirish, milliy qadriyatlarimizni tiklash, qadimiy merosimizni, xususan, xalq ijodi an’analarini muhofaza qilish, asrab-avaylash va keng targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Bunday ezgu ishlar ajdodlardan meros bo‘lib kelayotgan xalq amaliy san’ati, xalq og‘zaki ijodi singari nomoddiy madaniy meros durdonalarining hayotimizdan mustahkam o‘rin egallashida alohida ahamiyat kasb etmoqda. Yosh avlodni Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat, milliy va umumbashariy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga xizmat qilmoqda.
Surxondaryo – ana shunday boy va betakror madaniy merosga ega vohalardandir. Bunda Boysun tumanining moddiy va nomoddiy madaniyati muhim o‘rin tutadi. Noyob qadriyatlari, hudud tabiatiga xos rang-barang liboslari, doston va laparlari, sehrli chanqovuz oxanglari bilan qadimdan mashhur bo‘lib kelgan Boysun 2001-yilda YuNESKO tomonidan “Insoniyatning og‘zaki va nomoddiy merosi durdonalari” sifatida e’tirof etilib, 2008-yilda Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi. 2002-yil may oyida qator davlatlardan kelgan xalq ijrochilari ishtirokida birinchi marta “Boysun bahori” ochiq folklor festivali o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 23-yanvardagi “Surxondaryo viloyati hududlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan festivalda yurtimizdagi ko‘plab folklor jamoalari o‘zlarining qiziqarli dasturlarini namoyish etmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Shu’la”, Andijon viloyatining “Gulruh”, Buxoro viloyatining “Xo‘jai jahon”, Jizzax viloyatining “Gashtak”, Navoiy viloyatining “Karmana yulduzlari”, Namangan viloyatining “Yallama yorim”, Samarqand viloyatining “Sarbozi”, Sirdaryo viloyatining “Sayxun yigitlari”, Surxondaryo viloyatining “Jayxun”, Toshkent viloyatining “Shosh navolari”, Toshkent shahrining “Durdona”, Farg‘ona viloyatining “Quva navolari”, Xorazm viloyatining “Avazxon”, Qashqadaryo viloyatining “Rizvongul” singari folklor jamoalarining ikki yuzdan ortiq vakili o‘z hududlariga xos liboslar va qadimiy kuy-qo‘shiqlar asosida tayyorlagan maxsus dasturlari bilan ishtirok etmoqda. Milliy hunarmandlik buyumlari va liboslar ko‘rgazmalari tashkil etilgan.
Festival doirasida milliy xalq o‘yinlari va an’anaviy maydon tomoshalari san’ati namoyandalarining chiqishlariga ham alohida o‘rin ajratilgan.

Начался фестиваль "Бойсун бахори"
В Байсунском районе начался фольклорный фестиваль "Бойсун бахори" ("Байсунская весна"), организованный Министерством культуры Республики Узбекистан, хокимиятом Сурхандарьинской области и другими организациями.
На церемонии открытия фестиваля отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему развитию культуры и искусства, возрождению национальных ценностей, сохранению и широкой пропаганде богатого наследия, в том числе традиций народного творчества. Эта благородная работа способствует широкому приобщению людей к культурному наследию, важной частью которого являются народные промыслы и устное народное творчество, воспитанию молодого поколения в духе любви к Родине, преданности идеям независимости, уважения национальных и общечеловеческих ценностей.
Сурханский оазис является одним из известных центров такой богатой и неповторимой культуры. Важной ее частью является материальное и нематериальное культурное наследие Байсунского района. В 2001 году культурное пространство Байсуна с его уникальными традициями, национальной одеждой, произведениями устного народного творчества, звуками чанковуза был признан ЮНЕСКО "Шедевром устного и нематериального культурного наследия", а в 2008 году оно было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества. В мае 2002 года здесь состоялся первый открытый фольклорный фестиваль "Байсунская весна" с участием фольклорных коллективов из многих стран.
На фестивале, организованном в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о программе дополнительных мер по социально-экономическому развитию и дальнейшему повышению уровня жизни в Сурхандарьинской области от 23 января 2017 года, выступает множество фольклорных коллективов нашей страны, в том числе “Шуъла” из Республики Каракалпакстан, “Гулрух” – Андижанской области, “Хужаи жахон” – Бухарской области, “Гаштак” – Джизакской области, “Кармана юлдузлари” – Навоийской области, “Яллама ёрим” – Наманганской области, “Сарбози” – Самаркандской области, “Сайхун йигитлари” – Сырдарьинской области, “Жайхун” – Сурхандарьинской области, “Шош наволари” – Ташкентской области, “Дурдона” – Ташкента, “Кува наволари” – Ферганской области, “Авазхон” – Хорезмской области, “Ризвонгул” – Кашкадарьинской области и другие. Более 200 участников этих фольклорных коллективов представляют специальные программы, отражающие национальные костюмы, музыкальную и песенную культуру своих регионов. Проходят выставки нарядов и изделий национального ремесленничества.