O‘zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xalq vakillari Umumxitoy Majlisi Doimiy qo‘mitasi Raisi Chjan Detszyan bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mamlakatlarimizning o‘zaro va ko‘p tomonlama munosabatlariga oid masalalar, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida atroflicha fikr almashildi.
Sizning tashrifingiz Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi aloqalarni yuqori bosqichga ko‘tarishiga ishonamiz, dedi Chjan Detszyan.
Xitoy Xalq Respublikasi O‘zbekistonning eng muhim va ishonchli hamkorlaridan biridir. Xitoylik ishbilarmon doiralar vakillari O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va mamlakatimiz eksport salohiyatini yuksaltirishda faol ishtirok etmoqda. Xitoy Raisi Si Szinpin bilan uchrashuvimizda bu aloqalarni yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishib oldik. Imzolangan hujjatlar mamlakatlarimizning uzoq muddatli strategik sherikligini, o‘zaro hurmat va manfaatdorlikka asoslangan siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy va boshqa sohalardagi hamkorligini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.

Обсуждены вопросы взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжан Дэцзяном.
На встрече состоялся подробный обмен мнениями по вопросам двусторонних многогранных отношений между нашими странами, дальнейшему развитию инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Мы уверены, что ваш визит поднимет отношения между Китаем и Узбекистаном на еще более высокий уровень, сказал Чжан Дэцзян.
Китайская Народная Республика является одним из важнейших и надежных партнеров Узбекистана. Представители деловых кругов Китая активно участвуют в развитии экономики Узбекистана, расширении выпуска конкурентоспособной продукции и повышении экспортного потенциала нашей страны. На встрече с Председателем Китая Си Цзиньпином мы договорились о дальнейшем развитии этого сотрудничества. Подписанные документы послужат активизации долгосрочного стратегического партнерства между нашими странами, сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурной и других сферах, основанного на взаимном уважении и заинтересованности, сказал Шавкат Мирзиёев.