Shavkat Mirziyoyev Pekindagi Xalq qahramonlari yodgorligi poyiga gul qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahrining Tyananmen maydonidagi Xalq qahramonlari yodgorligi poyiga gul qo‘ydi.
Mazkur Xalq qahramonlari yodgorligi Xitoy xalqining XIX-XX asrlardagi kurashlarda qurbon bo‘lgan farzandlari xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan. Xitoyliklarning 1840-1949-yillarda ro‘y bergan tarixiy voqealardagi kurashlari oq marmardan ishlangan sakkizta barelefda aks ettirilgan. Yodgorlik 1952-1958-yillarda qurilgan. Uning balandligi 37,94 metr, maydoni 3 ming kvadrat metr. Monumentga Mao Szedunning «Xalq qahramonlariga abadiy shon-sharaflar bo‘lsin!» degan so‘zlari yozilgan.

Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию Памятника народным героям в Пекине
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию Памятника народным героям на площади Тяньаньмэнь в Пекине.
Памятник народным героям был построен в память о борцах, пожертвовавших жизнью в борьбе китайского народа в XIX и XX веках. На пьедестале восемь вырезанных из белого мрамора больших барельефов, изображающих исторические события, отражающих борьбу китайцев в период 1840-1949 годов. Строительство памятника осуществлялось в 1952-1958 годах. Монумент высотой 37,94 метра занимает площадь 3 тысячи квадратных метров. На нем высечены слова Мао Цзэдуна: "Вечная слава народным героям!".