Shavkat Mirziyoyev Pekindagi Xalq qahramonlari yodgorligi poyiga gul qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahrining Tyananmen maydonidagi Xalq qahramonlari yodgorligi poyiga gul qo‘ydi.
Mazkur Xalq qahramonlari yodgorligi Xitoy xalqining XIX-XX asrlardagi kurashlarda qurbon bo‘lgan farzandlari xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan. Xitoyliklarning 1840-1949-yillarda ro‘y bergan tarixiy voqealardagi kurashlari oq marmardan ishlangan sakkizta barelefda aks ettirilgan. Yodgorlik 1952-1958-yillarda qurilgan. Uning balandligi 37,94 metr, maydoni 3 ming kvadrat metr. Monumentga Mao Szedunning «Xalq qahramonlariga abadiy shon-sharaflar bo‘lsin!» degan so‘zlari yozilgan.

Shavkat Mirziyoyev laid wreath to the Monument of the People's heroes in Beijing
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev laid flowers to the Monument of the People's heroes at the Tian'anmen Square in Beijing.
The monument to the People's heroes was erected to the memory of the fighters, who sacrificed their lives in the struggles of the Chinese people in the XIX and XX centuries. On the pedestal of the tablet are huge bas-reliefs depicting eight major historical episodes in 1840-1949. The monument was built in 1951-1958. It has an estimated height of 37.94 metres and covers an area of 3,000 square metres. On the front of the monument is an inscription in Mao Zedong's handwriting, which reads, "Eternal glory to the people's heroes!".