Fermerlarga lizing asosida texnika va agregatlar yetkazib berish kengayadi
O‘zbekiston Milliy matbuot markazida "O‘zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati matbuot anjumani o‘tkazdi.
"O‘zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi N.Otajonov va boshqalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 17-noyabrdagi "O‘zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori qishloq xo‘jaligi texnikalari ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlarni rivojlantirish, rekonstruksiya qilish va modernizatsiyalash, mashina-traktor parklari amalga oshirayotgan agrotexnika ishlari ko‘lamini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etayotganini qayd etdi.
Tizim korxonalarida 2017-yilning birinchi choragida ishlab chiqarishning o‘sish sur’atlari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 183,2 foizga yetkazilgan. Xususan, «O‘zagrotexmash» aksiyadorlik jamiyati korxonalarida 2 ming 600 turli qishloq xo‘jalik texnikasi va agregatlari ishlab chiqarildi. "O‘zagrolizing" aksiyadorlik jamiyati esa 2 ming 380 dona texnika va agregatni lizing asosida yetkazib berdi.
"O‘zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati Belarus, Janubiy Koreya, Fransiya va boshqa davlatlar tadbirkorlari bilan hamkorlikda qo‘shma korxonalar tashkil etib, 30 dan ortiq turdagi yangi texnika vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni mo‘ljallamoqda. Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, bu jarayonda yem-xashak o‘rish, qadoqlash, ozuqani joyida maydalab, tarqatish texnikalari, dukkakli va sabzavot ekinlarini ekish, yig‘ish agregatlariga alohida e’tibor qaratilmoqda.

Техника для фермеров за счет лизинга
В Национальном пресс-центре Узбекистана акционерным обществом "Узагротехсаноатхолдинг" проведена пресс-конференция.
Председатель правления АО "Узагротехсаноатхолдинг" Н.Отажонов и другие отметили, что постановление Президента Республики Узбекистан о мерах по организации деятельности акционерного общества "Узагротехсаноатхолдинг" от 17 ноября 2016 года имеет важное значение в поддержке производителей сельскохозяйственной техники, развитии, реконструкции и модернизации обслуживающих предприятий, расширении масштабов агротехнических работ.
Темп роста производства на предприятиях системы в первом квартале 2017 года по сравнению с тем же периодом прошлого года составил 83,2 процента. В частности, на предприятиях акционерного общества "Узагротехмаш" произведено 2600 единиц различной сельскохозяйственной техники и агрегатов. Акционерное общество "Узагролизинг" поставило заказчикам на основе лизинга 2380 единиц техники и агрегатов.
Акционерное общество "Узагротехсаноатхолдинг" планирует создать совместные предприятия вместе с предпринимателями из Беларуси, Южной Кореи, Франции и других стран, наладить производство более 30 видов новой техники. При этом, по сведениям специалистов, особое внимание уделяется агрегатам по сбору, фасовке сена, размельчению на месте кормов, посеву бобовых и овощей.