YXHTning Nizolarni oldini olish bo‘yicha markazi direktori bilan uchrashuv
2017-yilning 11-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Nizolarni oldini olish bo‘yicha markazi direktori Marsel Peshko bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va YXHT o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari, mintaqa muammolari va boshqa mavzular tashkilot kun tartibi nuqtayi nazaridan muhokama qilindi.
Mamlakatimizda qabul qilingan 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida hamkorlikni mustahkamlash va yanada chuqurlashtirishdan tomonlar manfaatdor ekanligi e’tirof etildi.

Встреча с директором Центра по предотвращению конфликтов ОБСЕ
11 мая 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с директором Центра по предотвращению конфликтов ОБСЕ Марселем Пешко.
Обсуждены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ОБСЕ, региональная проблематика и другие темы в контексте повестки дня организации.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в поддержании и дальнейшем углублении взаимодействия в рамках реализации принятой в Узбекистане Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017-2021 годах.