Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn boshchiligidagi BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi delegatsiyasi 11-may kuni Samarqandda bo‘ldi.
Mehmonlar Payariq tumanidagi Imom Buxoriy majmuasini ziyorat qildi. Bu yerda amalga oshirilgan ulkan bunyodkorlik ishlari, buyuk muhaddis ma’naviy merosini o‘rganish va targ‘ib etish borasida olib borilayotgan ishlar delegatsiya a’zolarida katta taassurot qoldirdi.
Samarqand shahrida viloyatdagi milliy madaniy markazlar va diniy konfessiyalar vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi. Tadbirda Samarqand viloyatida 100 dan ortiq millat va elat vakillari tinch-osoyishta hayot kechirib, Vatanimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shayotgani, 10 milliy madaniy markaz faoliyat ko‘rsatayotgani haqida ma’lumot berildi.
Barcha millatlar vakillariga o‘z tili, urf-odat, an’ana va qadriyatlarini asrab-avaylash, rivojlantirish uchun teng imkoniyatlar yaratilgan. “Sabanto‘y”, “Maslenitsa” kabi bayram va boshqa milliy marosimlar turli millatga mansub aholi ishtirokida keng nishonlanadi. Ushbu tadbirlarni o‘tkazish uchun milliy madaniy markazlarga davlat va jamoat tashkilotlari tomonidan zarur yordam ko‘rsatib kelinmoqda.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn O‘zbekistonga ilk tashrifi foydali muloqotlarga boy bo‘layotgani va bu o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi. Millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik muhitining ta’minlangani yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik, barqaror taraqqiyotning asosiy omili ekanini qayd etdi.
Delegatsiya a’zolari Samarqand shahridagi “Yuksalish” mahalla fuqarolar yig‘inida bo‘lib, uning misolida ushbu noyob institutning jamiyatimiz hayotida tutgan o‘rni va roli bilan tanishdi.
Mehmonlarga fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyati, ularni rivojlantirishga qaratilayotgan e’tibor, davlat boshqaruvi idoralarining ko‘plab huquq va vakolatlari mazkur institutga berilgani haqida ushbu mahalla misolida so‘zlab berildi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 3-fevraldagi “Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni asosida tashkil etilgan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha hududiy kengashlar vazifalari, fuqarolar yig‘ini qoshidagi komissiyalar faoliyatiga atroflicha to‘xtalib o‘tildi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Samarqand viloyatidagi Xalq qabulxonasida bo‘lib, bu yerda fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, inson huquq va manfaatlarini himoya qilish borasidagi ishlar bilan tanishdi. Xalq qabulxonasidagi tibbiyot xonasi, ona va bola xonasi hamda fuqarolarni qabul qilish uchun yaratilgan sharoitlar ibratli tajriba sifatida e’tirof etildi. 2017-yilning mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilingani hamda bunday qabulxonalar faoliyatining yo‘lga qo‘yilgani aholining qonunlarda belgilangan huquq va manfaatlarini to‘la ta’minlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Tashrif davomida mehmonlar Amir Temur maqbarasi, Registon maydoni, Shohi Zinda yodgorlik majmui, Hazrat Doniyor ziyoratgohi va boshqa tarixiy obidalar bilan tanishdi. Ushbu maskanlarga sayohat chog‘ida yurtimizda ajdodlarimizdan meros tarixiy-madaniy yodgorliklarni asrab-avaylash va ularni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish, mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini kengaytirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldi.
– O‘zbekistonga tashrifim davomida qadimiy va go‘zal Samarqandda bo‘lganimdan juda baxtiyorman, – dedi BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn. – Dastur tig‘iz bo‘lishiga qaramay bir qator uchrashuvlar o‘tkazish, turli millatlar vakillari bilan suhbatlashish, Xalq qabulxonasi va mahalla faoliyati bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldik. Bu tadbirlarda ko‘plab ma’lumotlar oldik. Samarqanddagi tarixiy obidalar, muqaddas qadamjolar ziyorati ham bizda katta taassurot qoldirdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida ushbu obidalarni asrab-avaylash borasida olib borilayotgan ishlar tahsinga loyiq. Bir kunda Samarqand bilan tanishish imkonsiz ekan. Shuning uchun biz bu betakror shaharga yana kelish, samimiy, mehmondo‘st odamlar bilan suhbatimizni davom ettirishni niyat qildik.

Делегация Управления Верховного комиссара ООН по правам человека во главе с Верховным комиссаром Организации Объединенных Нации по правам человека Зейдом Раадом аль-Хусейном 11 мая побывала в Самарканде.
Гости посетили комплекс Имама Бухари, располагающийся в Пайарыкском районе. На них произвела большое впечатление проделанная здесь масштабная созидательная работа, реализуемые меры по изучению и пропаганде духовного наследия великого ученого-хадисоведа.
В городе Самарканде проведена встреча с представителями национальных культурных центров и религиозных конфессий. На мероприятии представлены сведения о том, что здесь в мире и согласии проживают представители более 100 наций и народностей, которые вносят достойный вклад в процветание нашей Родины, и о деятельности 10 национальных культурных центров.
Для представителей всех национальностей созданы равные возможности для развития родного языка, сохранения традиций и ценностей. Такие национальные праздники, как “Сабантуй”, “Масленица” и другие, широко отмечаются при участии представителей разных национальностей. Для проведения таких мероприятий государственными и общественными организациями предоставляется помощь национальным культурным центрам.
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн отметил, что его первый визит в Узбекистан был насыщен полезными встречами, и это послужит дальнейшему укреплению связей и развитию сотрудничества. Он подчеркнул, что атмосфера межнационального согласия и религиозной толерантности является важным фактором мира и согласия, стабильного развития в стране.
Члены делегации посетили сход граждан махалли “Юксалиш” города Самарканда, где ознакомились с ролью и значением этого уникального института в жизни общества.
На примере этой махалли гостям рассказали о деятельности органов самоуправления граждан, внимании, уделяемом их развитию, о передаче многих прав и полномочий органов государственного управления данному институту самоуправления. Подробно говорилось о задачах региональных советов по координации деятельности органов самоуправления граждан, созданных на основе Указа Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля 2017 года, деятельности комиссий при сходах граждан махаллей.
Верховный комиссар ООН по правам человека посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области, где ознакомился с работой по организации диалога с гражданами, защите прав и интересов человека. Медицинский кабинет, комната матери и ребенка и созданные условия для приема граждан были признаны положительным примером. Отмечалось, что объявление 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека и налаживание деятельности подобных приемных способствует полному обеспечению предусмотренных законом прав и интересов человека.
В ходе визита гости ознакомились с мавзолеем Амира Темура, площадью Регистан, мемориальным памятником Шохи Зинда, местом поклонения Хадже Данияра (Святого Даниила) и другими историческими памятниками. Они получили подробные сведения о проводимой в нашей стране работе по сохранению для будущих поколений унаследованных от наших предков культурно-исторических памятников, расширении туристического потенциала нашей страны.
– Я счастлив, что в ходе поездки в Узбекистан побывал в древнем и прекрасном Самарканде, – сказал Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн. – Несмотря на насыщенность программы, мы получили возможность провести ряд встреч, побеседовать с представителями разных национальностей, ознакомиться с деятельностью Народной приемной и махалли. На этих мероприятиях мы получили множество сведений. На нас произвели большое впечатление исторические памятники, святые места поклонения. Осуществляемая под руководством Президента Шавката Мирзиёева работа по бережному сохранению этих памятников заслуживает внимания. Оказалось, что за один день невозможно ознакомиться с Самаркандом. Поэтому мы намерены еще раз посетить этот неповторимый город, продолжить беседу с искренними, гостеприимным людьми.