2017-05-11 | Iqtisodiyot
Farg‘ona politexnika instituti olimlari tomonidan yaratilgan svetofor tizimini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlab turuvchi elektron qurilma amaliyotga joriy etildi.
Mamlakatimizda ilm-fanni rivojlantirish, ilg‘or ilmiy ishlanmalarni ishlab chiqarish jarayoniga keng tatbiq etish, mavjud ilmiy maktablar salohiyatini yuksaltirish yuzasidan salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 30-dekabrda mamlakatimiz ilm-fanining yetakchi namoyandalari bilan uchrashuvda fan, ta’lim, ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro va uzviy bog‘liqlikni yanada kuchaytirish, mavjud ilg‘or ishlanmalarni amaliyotga yo‘naltirish, ta’lim, kadrlar tayyorlash sohalarini bugungi davr talabi darajasida rivojlantirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Farg‘ona viloyatidagi oliy o‘quv yurtlarida ham mazkur yo‘nalishda salmoqli ishlar olib borilmoqda. Olim va ilmiy xodimlar tomonidan yaratilgan ko‘plab ishlanma va innovatsion texnologiyalar amaliyotga tatbiq etilayotir.
Bugun yurtimizning qaysi shahriga bormang, keng va ravon yo‘llar, obod ko‘chalardan dil yayraydi. Chorrahalarga zamonaviy svetoforlar o‘rnatilib, aholi xavfsizligini ta’minlash, umumfoydalanuvda bo‘lgan avtomobil yo‘llarida harakatlanish tizimini tartibga solishda qulayliklar yaratilgan.
Ammo ba’zan elektr energiyasining uzilib qolishi natijasida svetoforlar ishlamasligi yo‘lda tirbandlik hosil bo‘lishiga olib kelardi. Qizil chiroqning yashilga, yashilning sariq chiroqqa hech bir ogohlantirishsiz o‘tib ketishi haydovchilarga noqulaylik tug‘dirardi. Bunday kamchiliklarni bartaraf qilish maqsadida Farg‘ona politexnika institutining bir guruh olimlari yangi loyiha ishlab chiqdi. Yer usti transporti tizimlari va ularning ekspluatatsiyasi kafedrasi mudiri Mahmudjon Turdiyev va katta ilmiy xodimlar Umidjon Rustamov, Abror Tojiboyev hamkorligida yaratilgan svetofor tizimini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlab turuvchi elektron qurilma amaliyotga joriy etilishi sohada yangilik bo‘ldi.
– Qurilma elektron akkumulyator va elektr qutisidan tashkil topgan, – deydi M.Turdiyev. – Elektr toki past kuchlanishda bo‘lganda yoki uzilib qolganda doimiy o‘zida yig‘ilgan energiya bilan ta’minlaydi.
Dastlab qurilma viloyat ichki ishlar boshqarmasi hamkorligida Farg‘ona shahar Vatanparvar ko‘chasi chorrahasidagi svetoforga qo‘yilib, sinovdan o‘tkazildi. Hech qanday kamchiliklar aniqlanmagach, Ahmad Farg‘oniy, Aeroport, Mustaqillik, Bahor ko‘chalari chorrahasidagi svetoforlarga qo‘yilishi belgilandi.
– Ushbu qurilma yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega, – deydi viloyat IIB YHXB huzuridagi ixtisoslashtirilgan o‘rnatish va foydalanish bo‘limi boshlig‘i Dilmurod Mamaziyoyev. – Jarayonni nazorat qilish maqsadida ishchi guruh tuzildi. Chorrahalarga o‘rnatilgan svetoforlarni elektr tarmog‘idagi uzilishlar vaqtida energiya bilan ta’minlash bo‘yicha bajarilgan ishlar yuzasidan kunlik hisobot topshirilmoqda. Yil yakuniga qadar 214 chorrahadagi svetoforlar qurilma bilan ta’minlanishi rejalashtirilgan.

Новое электронное устройство на светофорах
Внедрено в практику созданное учеными Ферганского политехнического института электронное устройство, непрерывно обеспечивающее электроэнергией систему светофоров.
В нашей стране осуществляется значительная работа по развитию науки, широкому внедрению передовых научных разработок в производственный процесс, повышению потенциала действующих научных школ. На встрече с ведущими представителями науки нашей страны 30 декабря 2016 года глава нашего государства Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил необходимости дальнейшей интеграции науки, образования и производства, внедрения в практику существующих передовых разработок, развития на уровне требований времени сферы образования, подготовки кадров.
В высших учебных заведениях Ферганской области также реализуется весомая работа в этом направлении. Внедряется в практику множество разработок и инновационных технологий, созданных учеными и научными сотрудниками.
Какой бы город нашей страны вы ни посетили сегодня, радуют взор широкие и ровные дороги, благоустроенные улицы. На перекрестках установлены современные светофоры, созданы удобства для обеспечения безопасности населения, упорядочения системы движения на автомобильных дорогах общего пользования.
Однако, иногда в результате прерывания подачи электроэнергии переставали работать светофоры, что приводило к образованию пробок на дорогах. Переключения без какого-либо предупреждения красного цвета на зеленый, зеленого – на желтый создавали неудобства водителям. В целях устранения таких недостатков группа ученых Ферганского политехнического института разработала новый проект. Внедрение в практику созданного заведующим кафедрой систем наземного транспорта и их эксплуатации Махмуджоном Турдиевым и старшими научными сотрудниками Умиджоном Рустамовым, Аброром Тожибоевым электронного устройства, непрерывно обеспечивающего электроэнергией систему светофоров, стало полезным новшеством.
- Устройство состоит из электронного аккумулятора и электронной коробки, - говорит М.Турдиев. - В момент низкого напряжения электрического тока или его отключения оно обеспечивает накопленной в нем электроэнергией.
Впервые устройство было установлено на светофоре на перекрестке улицы Ватанпарвар города Ферганы, совместно с областным управлением внутренних дел проведено его испытание. После того, как не было выявлено никаких недостатков, намечена установка устройств на светофорах на перекрестках улиц Ахмад Фаргоний, Аэропорт, Мустакиллик, Бахор.
- Это устройство имеет важное значение для обеспечения безопасности дорожного движения, - говорит начальник отдела УБДД областного УВД Дилмурод Мамазиёев. - В целях осуществления контроля за процессом его практического использования создана рабочая группа. До конца года намечено обеспечение этими устройствами светофоров на 214 перекрестках.