Zayd Raad al-Husayn: O‘zbekistonga kelganimdan mamnunman
Mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq qonun ustuvorligini mustahkamlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishga qaratilgan ishlar izchil davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston bilan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi o‘rtasidagi aloqalar izchil rivojlanib bormoqda. Zayd Raad al-Husayn boshchiligidagi BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi delegatsiyasi mamlakatimizga tashrif buyurgani tomonlar o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanining ifodasidir.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn dastlabki uchrashuvlar haqida o‘z fikrlarini bayon etdi:
– Toshkentga kelganimdan juda xursandman. Bu BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining O‘zbekistonga birinchi tashrifi ekanini alohida ta’kidlamoqchiman.
Delegatsiyamiz O‘zbekistonning qator vazirlik va idoralarida uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar qiziqarli va samarali bo‘ldi. Ko‘plab dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdik.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuv men uchun katta sharaf bo‘ldi. Suhbat konstruktiv ruhda o‘tdi va juda samarali bo‘ldi.

Зейд Раад аль-Хусейн: "Очень рад посещению Узбекистана"
В нашей стране уделяется особое внимание обеспечению прав и интересов человека. В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах последовательно продолжается работа по укреплению верховенства закона и дальнейшему реформированию судебно-правовой системы.
Поступательно развивается взаимодействие Узбекистана и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека. Визит делегации Управления Верховного комиссара ООН по правам человека во главе с Зейдом Раадом аль-Хусейном в нашу страну является свидетельством взаимной заинтересованности сторон в укреплении сотрудничества.
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн поделился мнением о первых встречах визита:
- Очень рад посещению Ташкента. Хочу особо отметить, что это первый в истории визит Верховного комиссара ООН по правам человека в Узбекистан.
Наша делегация провела встречи в ряде министерств и ведомств страны. Переговоры прошли очень интересно и продуктивно. Состоялся обмен мнениями по многим актуальным вопросам.
Встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым - большая честь для меня. Наша беседа прошла конструктивно и очень плодотворно.