O‘zbekiston Prezidenti BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O‘zbekiston va BMT, ushbu nufuzli universal xalqaro tashkilot institutlari, shu jumladan, BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi o‘rtasida amaliy va ochiq muloqotni yanada rivojlantirish va mustahkamlash muhimligini alohida ta’kidladi.
Inson huquqlarini har tomonlama himoya qilish mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli tarkibiy islohotlarning ustuvor yo‘nalishi ekani qayd etildi.
O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlash bo‘yicha samarali qonunchilik tizimi yaratilgan. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi bilan bir qatorda 16 kodeks va 400 dan ortiq qonunchilik hujjati qabul qilingan. Parlament Ombudsmani va Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz faoliyat ko‘rsatmoqda, tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha sudga daxli bo‘lmagan yangi mexanizm – Biznes-Ombudsman tashkil etildi.
Yaqinda tasdiqlangan va mohiyatiga ko‘ra BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishning "yo‘l xaritasi"ga aylangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida demokratik huquqiy davlat va kuchli fuqarolik jamiyati qurishni takomillashtirishga doir aniq chora-tadbirlar dasturi belgilangan.
Bundan tashqari, mamlakatimiz inson huquqlari bo‘yicha 70 dan ziyod xalqaro hujjatga, jumladan, BMTning o‘nta shartnomasiga qo‘shilgan. Bugungi kunda ushbu hujjatlarni milliy qonunchiligimizga implementatsiya qilish va amaliyotga joriy etish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda o‘zaro hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashildi.
Zayd Raad al-Husayn Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul, O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish masalalariga yuksak e’tibor qaratilayotgani va bu borada amaliy choralar ko‘rilayotgani uchun minnatdorlik bildirdi. BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi O‘zbekiston bilan uzoq muddatli va tizimli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

President of Uzbekistan received UN High Commissioner for Human Rights
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received United Nations High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein on 10 May.
The Head of our state, greeting the guest, particularly underlined the significance of further developing and reinforcing a constructive and open dialogue between Uzbekistan and the UN, institutions of this authoritative universal international organization, including with the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights.
It was stressed that a comprehensive protection of human rights is a priority in the deep structural reforms, carried out in out country.
Uzbekistan has formed an effective legislative system in ensuring human rights. Along with the Constitution of the Republic of Uzbekistan, 16 codes and over 400 corresponding legislative acts have been adopted. A parliamentary Ombudsman and the National Human Rights Centre operate in our country, a new non-judicial mechanism of protecting the rights of entrepreneurs- Business Ombudsman has been established.
The recently approved Actions Strategy on further development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021, which, in essence, has become a “roadmap” for implementing the UN Sustainable Development Goals, has a program of concrete measures on improving the construction of a democratic, legal state and a strong civil society.
Besides, our country has joined over 70 international documents on human rights, including ten UN treaties. Today a systemic work on their implementation to the national legislation and practice is being carried out.
The parties exchanged opinions in detail on prospective areas of cooperation.
Zeid Ra'ad Al Hussein expressed a sincere gratitude to the President Shavkat Mirziyoyev for a warm reception, high attention and practical measures on human rights protection in Uzbekistan. He reaffirmed the willingness of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights to develop a longterm and systemic bilateral cooperation.