BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi delegatsiyasining uchrashuvlari
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Zayd Raad al-Husayn boshchiligidagi BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi delegatsiyasi 10-may kuni mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida uchrashuvlar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri A.Komilov bilan uchrashuvda O‘zbekiston va BMT institutlari, jumladan, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi o‘rtasidagi aloqalarning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Hamkorlikni yanada rivojlantirish borasida tomonlarda o‘zaro qiziqish mavjudligi qayd etildi. Uchrashuvda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida o‘tgan uchrashuvda ushbu markaz direktori A.Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T.Norboyeva, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) U.Muhammadiyev ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi xalqaro hujjatlar talablariga to‘la mos ekani, unda insonlarning shaxsiy huquq va erkinliklari, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va boshqa huquqlari kafolati belgilab qo‘yilgani ta’kidlandi.
1995-yilda mamlakatimizda Ombudsman lavozimi joriy etildi. U inson huquqlariga oid masalalarni o‘rganish va hal etish bo‘yicha ko‘plab vakolatlarga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda o‘z vakillariga ega. Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, “Ijtimoiy fikr” jamoatchilik markazi, Amaldagi qonun hujjatlari monitoringi instituti, Fuqarolik jamiyati shakllanishini monitoring qilish mustaqil instituti va boshqa tashkilotlar faoliyati soha rivojida muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov bayon etgan Mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq qabul qilingan qonun hujjatlari inson huquq va erkinliklari kafolatlarini yanada mustahkamladi.
2017-yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilindi. Odamlarning talab va istaklarini ro‘yobga chiqarish, huquq va manfaatlarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Shu maqsadda 2016-yil 28-dekabr kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni qabul qilindi. Mazkur farmonga muvofiq joylarda tashkil etilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari aholining huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Uchrashuvda Prezidentimiz tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Delegatsiya a’zolariga mamlakatimizda onalar va bolalar huquqlarini himoya qilish, xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida so‘zlab berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov bilan uchrashuvda BMT va O‘zbekiston o‘rtasida teng huquqlilikka asoslangan hamkorlikka 2017-yil 2-martda 25-yil to‘lgani o‘ziga xos tarixiy sana ekani alohida ta’kidlandi. O‘tgan yillarda O‘zbekiston va BMT turli yo‘nalishlarda, jumladan, inson huquqlari himoyasi sohasida hamkorlikda samarali qo‘shma loyihalarni amalga oshirdi. Bu jarayonda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi faol ishtirok etmoqda.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari O‘zbekistonda Harakatlar strategiyasi asosida izchil islohotlar amalga oshirilayotgani, bu jarayonda inson huquqlarini ta’minlashga alohida ahamiyat qaratilayotgani e’tiborga loyiq ekanini ta’kidladi. Mamlakatimizda siyosiy partiyalarning roli kuchayayotgani ijobiy holat ekanini qayd etib, mamlakat rivojida parlament muhim o‘rin tutishi, bu tizimning rolini oshirishga qaratilgan mexanizm mustahkamlanishini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Sh.G‘oziyev, adliya vaziri M.Ikromov, Bosh prokuror I.Abdullayev, ichki ishlar vaziri A.Azizov bilan uchrashuvlarda O‘zbekiston bilan BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning bugungi holati va istiqboldagi masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvlarda O‘zbekistonda barcha sohalarda izchillik bilan amalga oshirilayotgan islohotlar yangi bosqichga ko‘tarilgani alohida qayd etildi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida "Taraqqiyot strategiyasi" markazida "Inson huquqlari va o‘zaro hamkorlik" mavzuida fuqarolik forumi o‘tkazildi. Unda mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan ellikka yaqin nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari ishtirok etdi.
Zayd Raad al-Husayn O‘zbekistonga tashrifidan ko‘zlangan asosiy maqsad o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdan iborat ekanini, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi.
Tadbirda inson, uning hayoti, erkinligi, qadr-qimmati, daxlsiz huquqlari va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida belgilangan boshqa oliy qadriyatlarni himoya qilishga oid masalalar yuzasidan o‘zaro fikr almashildi. Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan chora-tadbirlar ijrosida nodavlat notijorat tashkilotlari ishtiroki, korrupsiyaga qarshi kurashish, BMTning Nogironlar huquqlarini himoya qilish konvensiyasini ratifikatsiya qilish bo‘yicha jamoat tashkilotlari tashabbusi kabi qator masalalarga alohida e’tibor qaratildi.

Встречи делегации Управления Верховного комиссара ООН по правам человека
Делегация Управления Верховного комиссара ООН по правам человека во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раадом аль-Хусейном 10 мая провела встречи в ряде министерств и ведомств нашей страны.
На встрече с министром иностранных дел Республики Узбекистан А.Камиловым были обсуждены текущее состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и институтами ООН, в том числе Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека. Констатировалось наличие обоюдного интереса к развитию сотрудничества. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам международного и регионального значения.
В состоявшейся в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека встрече приняли участие директор этого центра А.Саидов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Т.Нарбаева, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) У.Мухаммадиев.
Отмечалось что Конституция Республики Узбекистан полностью соответствует требованиям международных документов, ею гарантированы личные права и свободы, политические, экономические, социальные и иные права человека.
В 1995 году в нашей стране был учрежден институт Омбудсмана. Уполномоченный по правам человека наделен многими полномочиями по изучению и решению вопросов, связанных с правами человека, имеет своих представителей в Республике Каракалпакстан и всех областях. В развитии сферы важную роль играет также деятельность Национального центра по правам человека, Центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр», Института мониторинга действующего законодательства, Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества и других соответствующих организаций.
Законодательные акты, принятые в соответствии с выдвинутой Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым Концепцией дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране, еще больше укрепили гарантии прав и свобод человека.
2017 год объявлен в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека. Реализация запросов и предложений людей, обеспечение защиты прав и интересов человека возведены в ранг приоритетного направления государственной политики, 28 декабря 2016 года был принят Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц». В соответствии с этим документом на местах открыты Народные приемные Президента Республики Узбекистан, которые способствуют обеспечению прав и законных интересов граждан.
На встрече отмечалось, что разработанная по инициативе Президента нашей страны Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах играет важную роль в обеспечении верховенства закона и дальнейшем реформировании судебно-правовой системы.
Члены делегации были проинформированы о проводимой в нашей стране работе по защите прав матерей и детей, повышению общественно-политической активности женщин.
В беседе со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоиловым особо отмечалось, что эта встреча проходит на фоне знаменательной даты – 2 марта 2017 года исполнилось 25 лет со дня вступления Республики Узбекистан в ООН. За прошедший период Узбекистан и ООН реализовали множество совместных проектов по всем направлениям, включая сферу защиты прав человека. В этом процессе активно участвует и нижняя палата парламента нашей страны.
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн подчеркнул, что в Узбекистане на основе Стратегии действий осуществляются последовательные реформы, отметил уделяемое в этом процессе особое внимание обеспечению прав человека. Подчеркнув, что усиление роли политических партий в жизни страны является положительным моментом, глава делегации выразил готовность поддержать укрепление механизмов, нацеленных на повышение роли парламента в развитии страны.
На встречах с председателем Верховного суда Республики Узбекистан Ш.Гозиевым, министром юстиции М.Икромовым, Генеральным прокурором И.Абдуллаевым, министром внутренних дел А.Азизовым были обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
На встречах отмечалось, что реформы, осуществляемые во всех сферах жизни в Узбекистане, выходят на новый уровень. В Узбекистане создана прочная правовая база по надежной защите прав и законных интересов человека.
В рамках визита делегации в Центре «Стратегия развития» состоялся гражданский форум «Права человека и сотрудничество». В нем участвовали представители около 50 действующих в нашей стране негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.
Зейд Раад аль-Хусейн отметил, что основная цель его визита в Узбекистан заключается в дальнейшем развитии и укреплении взаимодействия, поддержке осуществляемых в нашей стране реформ.
Участники мероприятия обменялись мнениями по вопросам защиты прав человека, его жизни, свободы, чести и достоинства, других неотъемлемых прав и высоких ценностей, определенных в Конституции Республики Узбекистан. Особое внимание было уделено участию ННО в реализации мер, предусмотренных Стратегией действий, вопросам борьбы с коррупцией, инициативе общественных организаций по ратификации Конвенции ООН о защите прав инвалидов.