«Kamolot»dan yangi loyiha
Poytaxtimizdagi Yoshlar ijod saroyida «Technovation Challenge» («Texnologik ishlanmalar») loyihasi yakuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda mamlakatimizda xotin-qizlarning ijtimoiy faolligini oshirish, mavqeini yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar ulkan samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Toshkent shahar hokimligi, shahar xotin-qizlar qo‘mitasi hamda «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar kengashi hamkorligida tashkil etilgan mazkur loyiha o‘quvchi-qizlarni axborot texnologiyalari sohasiga keng jalb qilishni maqsad qilgan. Loyihada 15 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan 100 dan ziyod qiz axborot va telekommunikatsiya sohasidagi bilimlarini sinovdan o‘tkazdi. Ular malakali mutaxassislar ishtirokidagi seminar va o‘quv mashg‘ulotlarida orttirgan tajribalariga tayanib o‘z dasturlari loyihasini taqdim qildi. Tajriba tarzda o‘tkazilgan mazkur loyiha ekspertlar tomonidan ijobiy baholandi.
– «Technovation Challenge» xalqaro miqyosda o‘tkaziladigan tanlov hisoblanadi, – deydi loyiha rahbari, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar kengashi bo‘lim mudiri Eldor Ahmedov. – Maqsadimiz ana shu xalqaro tanlovda munosib ishtirok eta oladigan qizlarni tarbiyalash. Buning uchun ishtirokchilar axborot texnologiyalarini puxta bilish bilan birgalikda xorijiy tillarni ham mukammal egallashlari kerak.
Bugungi kunda xotin-qizlarimizning texnika fanlari, informatika sohasi, axborot texnologiyalariga qiziqishi oshib bormoqda. «Technovation Challenge» loyihasi shu yo‘nalishlarda o‘qiyotgan qizlarning ixtisoslik fanlarini mukammal o‘rganishi, mehnat bozorida o‘z o‘rinlarini egallashiga xizmat qiladi.

New project by Kamolot
An event devoted to the conclusion of the “Technovation Challenge” project has been held in the youth palace of creativity of the capital city.
It was said at the event that work being carried out in this country to increase the social activeness of women and girls and to raise their status was producing great results.
This project was arranged by the Tashkent city council of the Kamolot public youth movement in cooperation with the Tashkent city hokimiyat (mayor’s office) and the women’s committee of the city. The project is directed towards broadly attracting female students to the sphere of information technologies.
As part of the project, more than 100 girls aged between 15 and 18 had their knowledge about the sphere of information and telecommunications tested. They presented their draft programs on the basis of experience gained from attending seminars and educational lessons with the participation of qualified specialists. This pilot project was favourably evaluated by experts.
Today Uzbek girls’ and women’s interest in technical sciences and information technologies is growing.