«Kamolot»dan yangi loyiha
Poytaxtimizdagi Yoshlar ijod saroyida «Technovation Challenge» («Texnologik ishlanmalar») loyihasi yakuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda mamlakatimizda xotin-qizlarning ijtimoiy faolligini oshirish, mavqeini yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar ulkan samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Toshkent shahar hokimligi, shahar xotin-qizlar qo‘mitasi hamda «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar kengashi hamkorligida tashkil etilgan mazkur loyiha o‘quvchi-qizlarni axborot texnologiyalari sohasiga keng jalb qilishni maqsad qilgan. Loyihada 15 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan 100 dan ziyod qiz axborot va telekommunikatsiya sohasidagi bilimlarini sinovdan o‘tkazdi. Ular malakali mutaxassislar ishtirokidagi seminar va o‘quv mashg‘ulotlarida orttirgan tajribalariga tayanib o‘z dasturlari loyihasini taqdim qildi. Tajriba tarzda o‘tkazilgan mazkur loyiha ekspertlar tomonidan ijobiy baholandi.
– «Technovation Challenge» xalqaro miqyosda o‘tkaziladigan tanlov hisoblanadi, – deydi loyiha rahbari, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar kengashi bo‘lim mudiri Eldor Ahmedov. – Maqsadimiz ana shu xalqaro tanlovda munosib ishtirok eta oladigan qizlarni tarbiyalash. Buning uchun ishtirokchilar axborot texnologiyalarini puxta bilish bilan birgalikda xorijiy tillarni ham mukammal egallashlari kerak.
Bugungi kunda xotin-qizlarimizning texnika fanlari, informatika sohasi, axborot texnologiyalariga qiziqishi oshib bormoqda. «Technovation Challenge» loyihasi shu yo‘nalishlarda o‘qiyotgan qizlarning ixtisoslik fanlarini mukammal o‘rganishi, mehnat bozorida o‘z o‘rinlarini egallashiga xizmat qiladi.

Новый проект от «Камолота»
В столичном Дворце творчества молодежи состоялось мероприятие, посвященное завершению конкурса «Technovation Challenge».
На мероприятии подчеркивалось, что осуществляемые в нашей стране меры по повышению социальной активности и авторитета женщин дают огромные результаты.
Данный проект, организованный хокимиятом города Ташкента совместно с городскими комитетом женщин и советом общественного движения молодежи «Камолот», направлен на широкое вовлечение девушек в сферу информационных технологий. В данном проекте свои знания по программированию и телекоммуникациям испытали свыше 100 девушек в возрасте от 15 до 18 лет. Они представили проекты своих приложений и программ, опираясь на опыт, накопленный в ходе семинаров и учебных занятий с участием квалифицированных специалистов. Данный проект, ставший пилотным, получил положительную оценку экспертов.
– «Technovation Challenge» является конкурсом международного масштаба, – говорит руководитель проекта, заведующий отделом Ташкентского городского совета общественного движения молодежи «Камолот» Элдор Ахмедов. – Наша цель - подготовить девушек, способных достойно участвовать в данном международном конкурсе. Для этого конкурсантки должны не только владеть информационными технологиями, но и знать иностранные языки.
Сегодня возрастает интерес девушек к техническим наукам, сфере информатики, информационным технологиям. Проект «Technovation Challenge» будет способствовать повышению потенциала девушек, получающих образование по этим направлениям, обеспечению их занятости.